Döntsünk a jó minőség mellett

Az építőanyagok minősége az elmúlt 15 évben látványosan javult. Az építőanyag-gyártók számára ma már nem az a kérdés, hogy olcsó áron megfeleljenek a mérhetetlenül nagy keresletnek, hanem hogy a vevők a márkanevekhez kötődjenek.

 

 

A márkák versenye abban áll, hogy egyik gyártó a másikat újításokkal, ötletekkel inspirálva, a felkínált műszaki megoldások körét és lehetőségeit egyre bővítve versenyez az építkezők bizalmának elnyeréséért. A verseny következtében egyre jobb épületfizikai tulajdonságokkal rendelkező építőanyagok szerepelnek a gyártók kínálatában. A kimagasló hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkező téglák és vakolatok, a könnyen formálható és építhető gipszkarton válaszfalrendszerek, a nagy teherbírású, illetve kopásállóságú burkolatok, amelyek a piacon elérhető áron megvásárolhatók, mind-mind a márkák versenyében formálódtak olyanná, hogy a vevői igényeket minél magasabb fokon elégítik ki. Az épületfizikai tulajdonságokon túlmenően a vásárlók következő szempontja a szépség; ugyanis nemcsak jó, hanem szép, esztétikus megjelenésű építőanyagokat, azaz burkolatokat, konyha- és fürdőszoba-berendezéseket szeretnénk jövendő otthonunkba beépíteni.

 

A kínálat nagy, a márkák neve jól cseng, s nagyon nehéz annak eldöntése, hogy a sok szép építőanyag-ipari termék közül melyik a jó, melyik a legjobb minőségű. A Magyar Építőanyag-ipari Szövetség, az építőanyag-ipar kamarája ezért 2006-tól kezdődően minősíti az építőanyag-ipari termékeket, és Kiváló Építési Termék címet adományoz mindazoknak a gyártmányoknak, amelyek a vevői igényeket leginkább kielégítik. A minőség és a szépség mellett ugyanis fontos még vizsgálni, hogy a gyártó rendelkezik-e jól megalapozott gyártási kapacitással a későbbi pótlási, garanciális stb. igények kielégítésére, a termék rendelkezik-e a törvény által előírt minősítő iratokkal, engedélyekkel; ezt a vizsgálatot is elvégzi majd a kamara.
Az újonnan beépített építőanyagoknak akkor örülünk, ha hosszú távon sem tapasztalunk minőségi problémát. Ehhez nem csak az anyag minőségének kell jónak lennie, hanem a vállalkozót – aki az építési munkát elvégzi – is jól kell megválasztanunk. Feltétlenül betartandó szabály, hogy előzőleg informálódjunk a vállalkozó által korábban végzett munkákról. Engedjük, sőt követeljük meg, hogy a vállalkozó bemutassa, hol, milyen munkákat végzett korábban, a tulajdonos nevével, címmel, elérhetőséggel, ahol kérdezősködjünk arról, mennyire elégedettek a munka minőségével. A másik alapvető szabály, hogy mindig írásbeli szerződést kössünk a vállalkozóval, pontosan állapodjunk meg az építés részleteiről, nem megfeledkezve arról, hogy ki fedezi az építéshez szükséges energiaköltségeket, az őrzés költségét, ki vállalja a felelősséget az építés közbeni esetleges károkozásért stb. E megállapodásban kell kikötni, hogy a szerződéses összeg 10 százalékát a megrendelő minőségi garanciaként az átadástól számított 12 hónapra visszatartja. Amennyiben ugyanis az első egy év során a vállalkozó nem teljesíti garanciális kötelezettségét, ez a visszatartott összeg áll a tulajdonos rendelkezésére a hibásan teljesített munkák kijavítására.
Ugyanez az eljárás követhető akkor is, ha új otthont választunk magunknak. Az üresen álló kész lakások kínálata országszerte igen nagy. Ha lakást vásárolunk, az majdnem egy életre szóló beruházás, ne sajnáljuk tehát az időt, és vizsgáljunk meg minimum tíz, de inkább még több lehetőséget a kínálatból. Amikor választunk, alkudjuk ki itt is a 10 százalék visszatartását a minőségi garancia fejében, legalább egy év időtartamra. Ha pedig egy év bentlakás után sem merült fel minőségi probléma, fizessük ki a vállalkozónak, ami jár, mert jó munkát végzett, megdolgozott érte.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop