Építész és lakberendező

Amikor megváltozott körülményeink miatt nem érezzük jól működőnek otthonunkat, vagy új lakás vásárlása van kilátásban, s azt szeretnénk testre szabni, egyre gyakrabban fordulunk lakberendezőhöz. Új ház építése előtt viszont ma még ritka kivétel, hogy valaki az építészmérnökön túl belső tervező segítségét is igénybe vegye. Sok építtető nem rendelkezik határozott elképzeléssel, s aki átgondolt tervezés nélkül vág bele, az mondja később, hogy az első házát az ellenségének építette. Aki kellő szaktudás nélkül tervez, annak a következő is csak egy fokkal lesz jobb.

 

 

Sajnos akár a típustervek követése, akár a szomszéd otthonának majmolása sem vezet jó eredményre, hiszen a minden szempontból optimális lakás kialakítása komoly szaktudást igényel, nem elég lemásolni valamit, ami máshol bevált. Feltételez a tervezők részéről némi intuíciós képességet és nem kevés fantáziát, ötletességet, hogy az ügyfél elképzeléseit, kívánságait és a megvalósítási lehetőségeket összefésüljék.

 

Jó esetben a lakberendező az összekötő kapocs a megbízó, az építész és a belsőépítész között.
Õ az a szakember, aki feltérképezi speciális kívánságait, igényeit, életstílusát, prioritásait, és a rendelkezésére álló anyagi keret ismeretében konkrét berendezési, burkolati, világítási stb. terveket készít, mert jártasabb a legújabb trendekben, termékekben. A megbízó pontosított igényeinek ismeretében a rendelkezésre álló belső terekkel sokkal hatékonyabban bánik. Ennek persze az is feltétele, hogy a lakásba kerülő berendezési tárgyakat előre ki kell választani, hogy méreteihez, stílusához igazodni lehessen a burkolatokkal, falszínekkel, textilekkel, világítótestekkel.
A részletek tisztázása közben megint érdemes az építészhez fordulni.
Egy jó építész sok jól kivitelezhető ötlettel járulhat hozzá a minél tökéletesebb és látványosabb kialakításhoz, ő fogja elkészíteni az engedélyezési terveket is. Akinek volt már része építkezésben, átalakításban, tudja: bármit változtatunk az eredeti terven, az általában viszi magával a többit. Jó, ha számolunk vele: minden mindennel összefügg. Látszólag több időbe telik egy részletes terv elkészítése, de a ráfordított idő és energia sokszorosan megtérül, a jutalom pedig egy kényelmes, szép és jól funkcionáló otthon lesz.
Mind az építész, mind a lakberendező számára nagy kihívást jelentenek a régi bérházi laksások felújítása. Előfordul, hogy az eredeti építészeti tervrajz nem jól használható, annyiszor és annyian átépítették a bentlakók: a szép polgári otthonokat felszabdalták, a lakókat társbérletbe költöztették, fűtést korszerűsítettek, fürdőszobákat, konyhákat alakítottak ki a régi lakás területén. Különösen fontos ezekben a házakban a nagyobb átépítések előtt a területileg illetékes önkormányzat műszaki osztályával való egyeztetés.
Az ilyen feladat csak egy jó építészmérnök szakértelmével lehet teljes és sikeres.
Aki a manapság épülő társasházi és lakóparki lakások valamelyikébe költözik, annak sem kell teljesen lemondania az egyedi kialakítás lehetőségéről. E házak építésvezetői általában rugalmasak, bizonyos határokon belül figyelembe veszik a leendő lakók kéréseit.
Ilyen esetben nagy segítséget jelent, ha hozzáértő lakberendező készít pontos rajzokat, hiszen a kivitelezőnek nincs ideje, hogy hosszas egyeztetéseket folytasson a megbízókkal, akik többsége bizonytalan, hogy mit és hogyan változtathatna az adott paramétereken belül.
Aki él a lehetőséggel, és szakembert hív, segítségével időt, fáradságot és feleslegesen kiadott pénzt takaríthat meg magának. Olyan egyedi, harmonikus, élhető lakása lesz, amilyenből e lap hasábjain bizonyára többet is látott, hasonlóra vágyva. A kérdés tehát, hogy kit hívjunk, ha ilyen eredményt szeretnénk viszontlátni az építkezés befejeztével, kijelentéssé változik: építészt és lakberendezőt.
A titok nyitja ugyanis az, hogy az amatőr azt csinálja, amit tud, a profi pedig azt, amit kell.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop