Elektromos hálózat és terveztetés

Életünk elképzelhetetlen elektromos energia nélkül, szinte semmi nem működik áram nélkül. Gondoljunk csak akár pár perces áramkimaradásra! Ahhoz, hogy az elektromos szolgáltatótól eljusson bármelyik háztartási géphez az áram, bonyolult, megfelelően szabályozott, védett hálózatot kell kiépíteni. A kiépítéshez tervre, a tervhez tervezőre van szükségünk.

 

 

Az elektromos hálózat szakemberrel való megterveztetése több okból is ajánlatos. Egyrészt azért, mert az elektromos szolgáltató tervjóváhagyása szükséges azokon a pontokon, ahol a belső hálózat kapcsolódik a szolgáltató hálózatához. Másrészt az elektromosság veszélyes üzem, életveszélyes az áramütés, a villámcsapás. A földelőhálózatot, a villámvédelmi berendezéseket biztonságosan, szabványok szerint kell megtervezni és kivitelezni. Harmadrészt a ház- és lakástulajdonosoknak sem mindegy, hogy a kapcsolók és dugaljak szabvány szerint legyenek elhelyezve, a gyengeáramú hálózatok (telefon, antenna, riasztó, számítástechnika) csövezése az erősáramú vezetékekkel ne ütközzön. A várható nagy teljesítményű berendezéseket megfelelő keresztmetszetű vezetékek táplálják, és ne kelljen a kismegszakítókat és főbiztosítékot állandóan kapcsolgatni a túlterhelés miatt. A lakástüzek jelentős része az elektromos vezeték túlmelegedéséből származik!

 

Milyen adatokra van szükség?

Feltétlenül meg kell adnunk a tervezőnek a nagy teljesítményű fogyasztók várható helyét (különleges gép esetén az áramfelvételét).
Ezek a berendezések:
n tűzhely, sütő;
n mosógép, szárítógép;
n elektromos vízmelegítő;
n klímaberendezés;
n barkács- és kerti gépek.
A másik fontos adat a gyengeáramú hálózatok és tervezett helyük, mert a csövezési tervek alapján minden egyszerre építhető, így a legkevesebb a munka és a ráfordított költség.
Ezek a hálózatok lehetnek:
n telefon, kaputelefon;
n központi antenna;
n riasztóhálózat;
n számítástechnikai hálózat.
A vezeték nélküliség terjedésével csövezés nélkül is sok minden megoldható, de új lakás építésekor ne sajnáljuk a néhány többletcsövet, még ha nem is kerülnek használatba azonnal.

A megfelelő helyre

Az elképzelt lakásberendezés ismeretében tudja az elektromos tervező a megfelelő helyre tervezni a dugaljakat, kapcsolókat, lámpatesteket. Természetesen módosításra a kivitelezés során van lehetőség, de nem árt egy alapterv. A tervezői költségvetés azért hasznos, mert a munkák mennyiségéről megfelelő képet ad, és a kivitelezővel való megállapodáshoz műszaki alapul szolgál. A vezetékhálózatot, annak keresztmetszeteit, anyagát, az áramköröket és biztosítékait, a földelőhálózatot, villámvédelmet mindig a tervező, a szerelvények típusát, a lámpatesteket az építtető választja ki. A tervező ezekben az ügyekben többnyire csak javaslatot tesz.
A helyiségek szakszerű megvilágítására is kérhetünk a tervezőtől tanácsot, aki a legújabb trendeket, megoldásokat és felszereléseket is ismeri.
Az elektromos tervezőt a legritkább esetben választja ki a megrendelő. Általában együtt dolgozik az építésszel vagy a gépésztervezővel. Gyakori még, hogy a kivitelező bízza meg az elektromos tervezőt komplett elektromos tervek vagy azon részek elkészítésével, amely engedélyköteles. Ekkor a megbízó az elektromos tervezővel nem is találkozik. Az építtetőnek az a megnyugtató megoldás, ha a tervező a szerelést végző vállalkozótól független.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop