A távoli földrészek kultúrájából származó bútorok funkciójukat rejtő tárgyak, alaktalannak tűnő szobrok, néha ijesztő maszkok ezreit sorakoztatják fel. A világ ezen tájain bátrabban használják az állatokat és embereket, mint figurális elemeket a dísztárgyakon is. A fő jellegzetesség, hogy a sötétbarna, teak- vagy fekete színű fabútorokhoz természetes alapanyagú textilek és kezeletlen kövek társulnak. A színskálán a narancssárga, a piros, a kék és lila, sőt a pink árnyalatai keverednek. A levegőben illóolajok és füstölők illata terjeng.
Van, akit meghökkent, másokat taszít, de egyre többünket vonz a távoli vidékek levegője. Az innen származó tárgyak többnyire afrikai szavannák, dél-amerikai dzsungelek és a messzi kelet hangulatát hordozzák. Talán a távolság teszi, hogy különös varázserővel ruházzuk fel őket, talán önmaguk sugároznak valami misztikus és boszorkányos jelleget. A keleti bölcsektől származó jószerencse-szobrok, a feng-shui által népszerűvé tett szélcsengők vagy a terítőnek használt indiai szárik is sokat tudnának mesélni származási helyükről, elkápráztatva bennünket mesebeli történetekkel.
Akár szép, akár kevésbé, az egzotikus tárgyak romantikus hangulatot teremtenek, hiszen legtöbbször kedves és visszaidézni vágyott úti élményekhez kötődnek. A vízipipától a szelencéken át a teázó- és ópiumasztalokig felsorolhatnánk tucatnyi egzotikus tárgyat, de akár fafajtát is, melyekből ma már a legdivatosabb valódi parkettákat kínálják. A bátrabbak kertjeikben is követik a japán és kínai környezet, a zen utasításait, egyre többször találkozunk szárazpatakokkal, kínai kőlámpásokkal, vagy apró patakokon átívelő hidakkal is.
Mexikóban meleg árnyalatok, egyszerű formák, faragott bútorok és vasalatok használata jellemző. Az építészek vályogtéglára, agyagra, kövekre, fára, nádra és pálmalevélre alapozzák műveiket. Használati tárgyaik fából, agyagból, bőrből vagy pamutból készülnek. A házakat a szélmozgás irányába építik, hogy a legnagyobb hőségben is kellemesen szellősek legyenek. A földön heverő, nagy hímzett párnák pihenésre invitálnak. Nélkülözhetetlen bútordarab a fa- és bőrfotel, a hintaszék, és egyik házból sem hiányozhat a horgolt függőágy.
Indonézia lakberendezésében keverednek az indiai, a távol-keleti és a polinéz vonások. A lakókat a festői környezet inspirálja, így a színek és az anyagok kavalkádjával találkozhatunk mindenhol. A textíliák és a kiegészítők vibráló színei gazdagon díszítettek. A helyiségek közvetlen kapcsolatban állnak a kerttel, a házakat terasz veszi körül, és mindegyik szobából vezet ide ajtó. Néhol a helyiségek közti ajtókat csak egy boltív jelképezi, máshol függönyt akasztanak az ajtónyílásba. A kényelmes fotelek, heverők, alacsony kerevetek elengedhetetlen részei az indonéz enteriőrnek. A lakók számára a kényelem mindennél fontosabb, az esztétikum csak ezután következik. Süppedős párnák, lefátyolozott ágyak, alacsony komódok és fedeles háncskosarak a mindennapi berendezések.
Indiában a textíliák és a falak festéséhez természetes, növényi eredetű színezéket használnak. A szövetek alapanyaga ugyancsak természetes. A tágas otthonokat selymek, bársonyok, muszlinok gazdagítják, amelyeket kagylóból, drága- és féldrágakövekből, üvegből készült gyöngyök díszítenek. Az ágyneműk kedvelt motívuma az arany- és ezüstszál beszövése. Az illatok és a színek sokfélesége, az egzotikus virágok, fűszerek, füstölők, illóolajok aromája, a fehérek, vörösek, kékek, zöldek, sárgák és barnák számtalan variációban keverednek.
Thaiföld egyik különleges növénye az a vízilián, amelyből csodaszép bútorokat készítenek, úgy, hogy a friss hajtásokat megszárítják, összefonják, s ezek adják a bútorfelületeket.
A sötét tónusú mahagóni jól megmunkálható, tartós fajta, a rózsaszíntől a sötétbarnán át a vöröses barnáig sok árnyalatban előfordul.
A teak erős, tartós fájának olajosgyanta-tartalma miatt nagy az ellenálló képessége, így nem korhad, szerkezete és keménysége nem változik a feldolgozás során. Emellett az egyik legkedveltebb hangszerfa, de jachtok és vitorlások építéséhez is kiváló.
A kínai bútorok reneszánszával új életre ébredtek a modern világban is a mennyezetes ágyak, a rácsos vagy áttört faragású szekrények, a lakkozott és festett bútorfrontok, és a vörös szín kimeríthetetlen tárháza, a selymektől a fafelületeken át az étkészletekig. A fonott terítők és szőnyegek világából ma m ár elmaradhatatlanok a kókuszrost és szizál felületek, amelyek bár nem takaríthatók egyszerűen, de ellenállóak, és kétségtelenül a messzeség varázsával ajándékoznak meg bennünket. Így aztán kézzelfogható közelségbe kerülnek amúgy elérhetetlennek tűnő dolgok is, és kicsit belülről érezhetjük át az egzotikus országok otthonainak miliőjét.
Hozzászólások