Bonsaiok és alakfák

A BONSAI JAPÁN KIFEJEZÉS, CSERÉPBEN NEVELT FÁCSKÁT JELENT. AZ ALAKFA (BIG BONSAI) OLYAN SZABADBAN NEVELT VAGY SZABADBA KIÜLTETETT FA, AMELYET KÜLÖNBÖZÕ ELJÁRÁSOKKAL ALAKÍTOTTAK A KÍVÁNT FORMÁRA. MINDKÉT ESETBEN KICSIBEN JELENIK MEG EGY IDÕS FA KÉPE, JÓVAL AZELÕTT, AHOGYAN AZT A TERMÉSZET PRODUKÁLNÁ.

 

 

Felvetődik a kérdés: kinek, illetve hová valók ezek az alakított növények – A válasz természetesen lehet éppoly egyszerű, mint a feltett kérdés, rávághatnánk, hogy bárhová, bárkinek. Ami részben igaz is, ha feltételezzük a növények iránti tiszteletet és a gondoskodásra való hajlamot, valamint azt az alapvető tudást, ami szükségeltetik annak, aki egy „növényháziállatot” szeretne birtokolni. Hiszen a legfontosabb információ egy érdeklődő számára, hogy az alakított fák – legyenek azok aprók vagy hatalmasak -, mindenképpen több odafigyelést igényelnek, mint a természetben vagy kertben szabadon nőtt társaik. E növények tehát azoknak valók, akik nemcsak kapni akarnak, de a kellő gondoskodást is meg tudják adni a gyönyörűségért cserébe. Illetve olyan helyre illenek, ahol számukra biztosítva van minden olyan körülmény, amely az egészséges fejlődéshez elengedhetetlen. Mivel ez sokféle lehet, minden esetben kérjük ki a szaporító vagy szakkereskedő tanácsát.

 

 

PRE BONSAI ÉS KERTI ELÕANYAG

 

Írásunkban néhány fogalom tisztázásán túl eligazítást adunk, hogy milyen növényt is keressünk a bonsaihoz. Elsőként fölmerül a kérdés: hol találhatunk olyan tálba vagy kiültetésre szolgáló alapanyagot, amelyből kellő alakítással bonsai vagy alakfa készíthető. Ilyen alapanyag előkerülhet erdő mélyéről, vagy akár kertek régen elfelejtett zugaiból is. Van, hogy egy fiatal növényt szemel ki a szakember a későbbi alakítás céljára, de az is megesik, hogy egy-egy idős növényt, amelynek nagy része esetleg már nem is él. Ekkor egy-egy szépen növő hajtást, amely még megmaradt, kellő alakítással érdekes szoborrá formázhat a hozzáértő kéz. Természetesen el kell fogadnunk, hogy ez beleszólást jelent a természet szabad rendjébe, de ne feledjük, fájdalmat nem okozunk vele. Ellenben amikor e növényekkel foglalkozunk, olyan közelségbe kerülhetünk a természettel, ami felér egy valódi kirándulás élményével.

ALAKÍTÁSOK, RÁÜLTETÉSEK
Az ágakat (hajtásokat) többféleképpen lehet alakítani. Visszametszéssel vesszük ki a nem kívánt ágakat, a felfelé törő ágakat kimetsszük, vagy oldalirányú növekedésre késztetjük. Tesszük ezt drótozással vagy az alacsonyabban lévő, erősebb ágakhoz való kötözéssel, esetleg a hajtás végére helyezett súly felkötözésével. A ráültetés a bonsai művészetben nem igazán jellemző stílus. Egy gyönyörű fatörzsdarab vagy talált ág az ihlető ilyenkor. Alakítás nélkül vagy kisebb-nagyobb faragás után az ember kezében tart egy faszobrot, amely esztétikai teljességét úgy éri el, hogy „életet kap” egy ráültetett növénytől. Sokszor egy ilyen házasítás olyan jól sikerül, hogy a szemlélő azt gondolja, az egész kompozíció egy növény, amelynek van élő és elhalt része egyaránt.

TÉVHITEK, TANÁCSOK
A bonsai nem különleges magból nevelt növény, hanem szép formára alakított fa. Nem mindent túlélő szobor, ajándéktárgy, hanem élőlény! Bármikor vásároljunk is magunknak, vagy ajándékozunk másoknak kisebb-nagyobb fácskát, győződjünk meg néhány alapvető dologról: mindenképpen termesztőtől vagy kizárólag növények forgalmazásával foglalkozó szakkereskedőtől vásároljunk! A barkácsáruházak növényei legtöbbször épp’ hogy úlélik a vásárlás napjait, hisz a nem megfelelő gondozás miatt legyengülnek. Leárazott, nem túl jó állapotban lévő növény szinte biztosan nem marad meg. Ne feledjük, ezek az apró fák fiatalok, nem rendelkeznek energia- és tápanyagtartalékkal arra az esetre, ha átmenetileg nem viselik gondjuk at.

Bonsainak és kerti alakfának a hazánkban honos fajok a legalkalmasabbak. Klasszikus erdőalkotó lombhullató fajok a gyertyán, a bükk, a tölgy, a vörösfenyő, vagy az örökzöld feketefenyő.

További információk a bonsaiokról:
www.bonsaihungary.hu

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop