Betonjavítás

A beton az előző és a jelenlegi évszázad építőanyaga, a legsokoldalúbban és legtöbbet alkalmazott építőanyagok egyike. Nagyon tartós, majdnem mindenhol alkalmazható, könnyen alakítható és mindenekelőtt gazdaságos. A légkörben lévő szén-dioxid és más káros anyagoknak köszönhetően, valamint a különböző mechanikai hatások eredményeként azonban károsodhat, sérülhet.

 

 

Az építőipar igen népszerű anyagának, a betonnak a károsodásait szakszerűen alkalmazott felületvédelmi bevonatokkal meg lehet előzni, illetve a már károsodott, sérült részeket a megfelelő anyagokkal, illetve anyagrendszerekkel helyre lehet állítani, ily módon a különböző építmények élettartama jelentősen növelhető.

 

 

Rétegrend

 

Szakszerű betonjavítással megmenthetők vagy helyreállíthatók a vasbeton építmények homlokzatai, pillérei, illetve függőfolyosók és erkélyek vasbeton lemezei is. Egy vasbeton szerkezet sérült részének általános helyreállítási rétegrendje látható az 1. ábrán. A betonacélok és a sérült felület megfelelő előkészítése után a korrózióvédelem és a tapadóhíd felhordása történhet például Zentrifix KMH-val. A javítóhabarcs és a kiegyenlítő réteg anyaga lehet – rétegvastagságtól függően – például Nafufill KM 103, KM 110, vagy nagyobb rétegvastagságoknál a Nafufill KM 250. A javítóhabarcsok függőleges, vízszintes és fej feletti felületeken is használhatóak. Ezek a polimerrel módosított cementhabarcsok a legtöbb betonnál nagyobb nyomószilárdsággal rendelkeznek.

Felületvédelem

A bevonatok alkalmazása előtt el kell döntenünk, hogy a betonfelületet milyen védelemmel szeretnénk ellátni. Színesre, mutatósra vágyunk-e és/vagy a tartósságot kívánjuk fokozni, megnövelni. A rétegvastagságot – és természetesen ezzel együtt a fajlagos árat is – nagymértékben befolyásolják a felhordott anyagmennyiségek. A rétegvastagság növelésével azonban nagyobb biztonságot és esztétikusabb megjelenést érhetünk el. A felületvédelmi bevonat lehet rugalmas, repedésáthidaló és egyben betonfedést pótló. Bizonyos rendszerek anti-graffiti védelmet is nyújtanak. Felületvédelmi bevonatként alkalmazható például a Nafufill BS, a Betonflair WG/WS, az Emcecolor-flex, az Emcephob Nanoperm P és a Zentricryl RBS. A 2. ábrán egy forradalmian új megoldás látható, melynek során a betonjavítás és a felületvédelem mindössze két anyagféleség felhasználásával valósul meg. A javítás két lépésben kivitelezhető; a korrózióvédelem, a tapadóhíd és a javítóhabarcs funkcióját az egyik, a kiegyenlítő réteg, a bevonat funkcióját a másik anyag tölti be, megkönnyítve ezzel a helyreállítási munkálatokat. Az anyagrendszer neve Zentrifix CR plus.

Járófelületek

Gyakori feladat az erkélylemezek és a függőfolyosók járófelületeinek helyreállítása és bevonása. Ezeket a vízszintes felületeket mindenképpen rugalmas, repedéseket áthidalni képes bevonati rendszerrel kell ellátni annak érdekében, hogy ne tegyék tönkre az esetleges mozgások. A közvetlen napfénynek kitett bevonatoknak pedig ellen kell állniuk az UV sugárzás káros hatásainak. A 3. ábrán látható rétegrendet mindenképpen sík felületre érdemes felhordani, mivel az aljzat egyenetlenségeit ezzel az 1-2 mm-es rendszerrel nem tudjuk kiegyenlíteni. Szükség esetén a „sík felület” kialakítása történhet műgyanta habarccsal vagy a korábbiakban már említett betonjavító anyagokkal. Ezt követi az alapozás és a karcolt póruszárás, például MC-DUR 1200 VK anyaggal. A póruszáró réteg után kerülhet rá a fedőréteg igény szerinti színekben, és változatossá tehető az úgynevezett chips-szórással. Fedőrétegként alkalmazható például az MC-DUR 2052 UVB, amely UV álló, kültérre is kiváló.
Amennyiben sérült, károsodott betonfelületeket tartósan és biztonságosan szeretnénk helyreállítani, célszerű a speciálisan ilyen feladatokra kifejlesztett anyagokat, anyagrendszereket használni, és azokat ismerő szakemberek tanácsát kikérni.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop