Beépített figyelem

Otthonunkat sokáig az ajtókra, ablakokra szerelt zárakkal, rácsokkal próbáltuk védeni. A technika fejlődése új megoldásokat kínál, így manapság az elektronika adta lehetőségeket is kihasználhatjuk a hívatlan látogatók távoltartására.

 

 

Az elektronikus riasztóberendezések sem tudják megakadályozni a betöréseket, de segítségükkel felhívható a szomszédság figyelme a rendellenességre, sőt a vészjelzés után gyors professzionális segítségre is számíthatunk: a rendőrség, vagy a távfelügyelettel megbízott cég szakemberei sietnek a helyszínre.

 

Elrejtett eszközök

A rendszer lelke a riasztóközpont, amelyet gondosan el kell rejteni a lakásban, hiszen ez gyűjti az érzékelőktől a változásokra utaló jeleket, és szükség esetén megindítja a riasztást, vagyis az általában az utcafronton elhelyezett riasztó – megszólal”, villogni kezd. Ha a rendszerünk távfelügyelethez csatlakozik, a központ tartalmazza a kommunikációs eszközöket is, amely azonnal riasztja a diszpécserközpontot, ahonnan 10-15 perc alatt a helyszínre siet a járőrcsoport, és a körülményeknek megfelelően intézkedik (gyakori a téves riasztás, a rendszer csak akkor működik hatékonyan, ha a felhasználók betartják az alapvető szabályokat).
A kapcsolatfelvétel telefonvonalon, rádióhullámon vagy GSM-hálózaton keresztül történhet. A középkategóriás készülékek legalább kétféleképpen képesek kommunikálni a diszpécserközponttal.
Az érzékelők folyamatosan – figyelnek”. A mozgásérzékelők a szobák, a folyosó, a lépcsőház falán magasan elhelyezett dobozkák, amelyek – észreveszik”, amint mozgás van az üresen hagyott lakásban.
Az ablaküvegekre szerelt érzékelők az üvegek betörését jelzik. A nyílászárókra – de a pincétől a padlásig az összes ajtóra, ablakra – , redőnyökre szerelt elmozdulásérzékelők jelzik, ha azok valamelyikét kinyitják, vagy inkább kifeszítik.
Felszereltethetünk láthatatlan infrakaput, vagy akár padlóba illesztett nyomásérzékelőt, amelyek akkor adnak jelzést, ha áthalad rajtuk valaki, illetve ha rálépnek.

Pánikreakció

A rendszert persze be kell kapcsolni, vagyis amikor üresen hagyjuk a lakást, a kijárat közelében felszerelt kezelő gombjaival utasítani kell a központot, hogy mostantól a beérkező változásokra riasztással reagáljon.
A titkos kód beírása után rögtön jelzi, ha például egy ablakot nyitva hagytunk, vagy valamelyik érzékelővel ellátott redőny nincs teljesen lehúzva. Ha a készülék mindent rendben talált, még mindig van időnk, hogy kényelmesen elhagyjuk a lakást, becsukjuk az ajtót. Hazaérkezéskor sem kezd azonnal riasztani, nyugodtan lerakhatjuk a csomagunkat, és csak utána kell nyomkodni a kezelő gombjait.
A rendszer bekapcsolása nélkül is működik a pánikfunkció, amely akkor hasznos, ha például otthon vagyunk, amikor betörnek a lakásunkba. Erre a célra külön kapcsolót kell kiépíteni. Nem csak idegen behatolását jelezhetjük a felügyeletnek. Riaszthatunk akkor is, ha rosszul van valaki a családban. Ebben az esetben az ügyelet orvost küld a helyszínre.
A rendszer a lakás elektromos hálózatáról kapja az energiát, de ha azt sikerül megszakítani, azonnal a szintén elrejtett akkumulátor veszi át az áramszolgáltatás feladatát. A készülék ilyenkor azonnal riasztást küld a felügyeletnek. Így cselekszik akkor is, amikor a rendszer elemei között megszakad a kapcsolat, például elvágják az érzékelő vezetékét. Ezért hasznos, ha többféleképpen képes a riasztó jeleket továbbítani, hiszen a telefonvonalat is érheti a támadás.

Házilag sosem

A felügyeleti rendszerek házilagos kiépítése, átalakítása kockázatos vállalkozás. A rendszer összes elemének – a központ, az érzékelők, a kezelő, a külső-belső riasztást adó eszköz és az azokat összekötő hálózat, illetve a tápfeszültséget biztosító kapcsolat az épület elektromos hálózatával és az akkumulátorral – maximálisan meg kell felelnie a biztonságtechnikai követelményeknek. A rendszer kiépítése után szintén szakértelmet igényel az alkotóelemeknek a környezethez és egymáshoz hangolása. Egyetlen hiba az egész rendszert legyengíti. A felügyeleti rendszerek biztonságtechnikai funkciói tovább bővíthetők: nemcsak a behatolás észlelésére és riasztásra képesek, de figyelik a víz-, gáz- és elektromos hálózatot, a füst-, tűzjelzőket, a fűtési rendszert, és ha rendellenességet észlelnek, riasztják a megfelelő szakembereket.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop