Az üvegfelületek áttörés elleni védelméről

Az üvegnek több egyedülállóan kedvező tulajdonsága van. Használható térelválasztóként vagy fényforrásként, sőt az utóbbi időben a hőszigetelő változatok is kezdenek terjedni. Az üvegnek azonban van egy hátrányos tulajdonsága is: törékeny.

 

 

A gyártó cégek mindent megtesznek azért, hogy az üveg törékenységét megszüntessék. Az egyik megoldás a problémára a többrétegű ragasztott biztonsági üveg, ami nagy áthatolási szilárdságot biztosít. Ez az eredmény azonban nem jött létre kompromisszumok nélkül. A ragasztott biztonsági üvegeknek ugyanis elég jelentős a vastagsága és a súlya, így csak speciális keretszerkezetbe építhetők be, költséges az alkalmazásuk.

 

A probléma

Betörésvédelmi szempontból az épületek leggyengébb pontjai a nyílászárókba beépített üvegfelületek. Ezek áttörés elleni védelme komoly problémát jelent. Nem szükséges azonban befalazni az ablaknyílásokat, sőt még börtönszerű rácsokkal sem kell körbevenni magunkat a biztonság érdekében.

A megoldás

Az üvegek szilánkmentes törésének biztosítására hatékony és költségkímélő módszer a biztonsági ablakfóliázás. A fólia óriási előnye, hogy már beépített üvegfelületekre utólag is felragasztható, így az egyetlen olyan megoldás, amellyel utólagosan lehet változtatni, illetve javítani az üveg mechanikai tulajdonságain.
A biztonsági fóliák 1969 óta vannak jelen a piacon és folyamatos fejlesztés alatt állnak. A 80-as években bebizonyosodott, hogy jobb eredményeket lehet elérni, ha a vastagság helyett a fóliát felépítő rétegek számát növeljük. Így alakultak ki a most legkeresettebb termékek a szabadalmaztatott technológiával készülő, új ultraerős biztonsági fóliák.
Az újgenerációs (1995-óta gyártott) biztonsági fóliákat az egyik vezető termékgyártó, az amerikai 3M gyártmányaiban például úgynevezett multi-micro rétegtechnológiával készítik, melyben egy 100 mikron vastagságú fólia 39 egymásra keresztirányban laminált poliészter rétegből és egy – karcolásgátló” alaprétegből áll. A laminált rétegek sorát a speciális – nyomásérzékeny ragasztóréteg” s az ezt védő – védőfólia” zárja.
A biztonsági fóliákat elsősorban vagyonvédelmi és balesetvédelmi célokra fejlesztették ki. A fóliák rendkívüli szakító- és tépőellenállással rendelkeznek, így védelmet nyújtanak az impulzusszerű betörések ellen, és meghosszabbítják a behatolás idejét.
Számos olyan üzem és gyár létezik, ahol fokozott robbanásveszéllyel kell számolni, vannak olyan intézmények és épületek, melyek elsődleges célpontjai lehetnek terrorcselekményeknek. Ezek a szervezetek a biztonsági fóliák legnagyobb vásárlói. A fólia rendkívüli rugalmassággal és olyan erős ragasztóréteggel rendelkezik, hogy az esetleges robbanásokkor egybetartja az üvegfelületet, megakadályozza az apró üvegszilánkrepeszek szétrepülését.
A szilánkok leválását megakadályozó biztonsági fóliákat egyre gyakrabban alkalmazzák a gépjárműveken is. A balesetvédelmi okból áttörhetővé méretezett biztonságiüveg-felületeken könnyen átjutnak az autó tolvajok. Az utólag is – felragasztható” ultraerős biztonsági fólia azonban összetartva a biztonsági üveg szilánkjait, jelentősen megnehezíti az áthatolást. A gépjárműveken alkalmazott hő- és fényvédő fólia használata nemcsak a komfortérzetet növeli, de – átláthatatlansága” révén a gépjárműben felejtett vagyontárgyak védelmében is nagy szolgálatot tehet.

Amire még nem gondoltunk

A különféle fóliák alkalmazásával sokféle eredményt elérhetünk, a biztonsági funkció mellett árnyékolásra, hőszigetelésre, hővisszaverésre és betekintésvédelemre is használhatjuk.
Bizonyára Önök is sokszor szembesültek már a problémával, miszerint a természetes fény negyven százalékát alkotó UV sugárzás súlyosan károsíthatja a berendezési tárgyakat, elsősorban a textilanyagokat és a festményeket. Az oxfordi Ashmolean Museum is szembesült ezzel a problémával, de gondjuk megoldható volt a speciális fóliák segítségével. Az egyik vezető amerikai termékgyártó fakuláskésleltető fóliája például képes kiszűrni a természetes fény szinte összes UV összetevőit.
A táblázatból kiolvasható, hogy a fólia szűrési képessége miatt a helyiségekbe bejutó fény összetétele jelentősen megváltozik.
Egyes fóliák képesek az úgynevezett szelektív hővisszaverésre is. A speciális fémréteggel borított, polipropilén hordozó- rétegű fóliák képesek a kívülről jövő hő akár 75 százalékát is visszaverni, kinn tartani, miközben a belső hő akár 30 százalékát visszatartják.
Ma már több száz fajta fóliából választhatunk. Segíti az eligazodást a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) minősítése, minden esetben célszerű meggyőződni róla, hogy az adott gyártmány rendelkezik-e ilyennel. A szakszerű telepítést végzők minden elvégzett munkáról írásos tanúsítványt kötelesek adni, amelyen az alkalmazott biztonsági fólia legfontosabb paramétereit is feltüntetik.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop