A valódi bőrből készült bútorok rendkívül tartósak, de mint más használati tárgyainkat, ezeket is rendszeresen ápolni kell. A megfelelő gondoskodás megőrzi szépségüket és meghosszabbítja élettartamukat.
Szinte nincs is más olyan alapanyag, mely ilyen sok jó tulajdonságot ötvözne, mint a bőr: lélegzik, strapabíró, simulékony és könnyen ápolható, emellett jó tapintású, kellemes és szép. Nedvességet vesz fel, s ezzel egy időben távol tartja a vizet, és jellegzetes illatával természetes érzetet kelt.
Bőrbútorunk életét jelentősen meghosszabbíthatjuk rendszeres tisztítással és ápolással. Védeni kell a közvetlen napfénytől, sugárzó hőtől, bútorunkat ne tartsuk tehát szélsőségesen nedves vagy száraz helyen. Az ideális páratartalom 50-70%, a hőmérséklet pedig 15-30 Celsius fok. A radiátortól legalább 30 centiméterre helyezzük el, ám annál jobb, minél messzebb van a hőforrástól, mert a meleg levegő gyorsítja a bőr kiszáradását.
Karcok, foltok
Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a bőr könnyen karcolódik. A hámbőr rugalmas, egy-egy mechanikai behatás után kisimul, kirúgja magát. Ha ez nem következik be, annak két oka lehet, egyrészt a bőr minősége, fajtája kifogásolható, másrészt attól az erőtől (pl. macskakarmolás) az élő bőr is megsérülne. Ilyenkor egy kárpitos garnitúra már kiszakadt volna, míg a bőr esetében a kisebb karcolásokat, sérüléseket egy kis javítófestékkel eltüntethetjük. A foltokat, pecséteket megnedvesített szappanos ruhával lehet eltávolítani, a bútorra ömlő folyadékot pedig azonnal fel kell itatni nedvszívó ruhával. A szennyeződéseket ne dörzsöljük durván. A bőr pórusainak megtisztulása, illetve természetes szellőzése érdekében néha keféljük át a bőrbútort puha kefével, évente kétszer-háromszor pedig kenjük át valamilyen speciális bőrápolóval, hogy növeljük tartósságát.
Tisztítás és konzerválás
A kárpitbőrök sokféleségéből adódóan a tisztítási módozatok is igen változatosak. A komoly gyártók a bútoraikhoz megfelelő tisztító- és konzerváló szereket adnak, használati utasítással együtt. Az alapvető tudnivalókat az eladótól is megkérdezhetjük, neki ez mindennapos feladat, hiszen a boltokban található ülőgarnitúrák tisztaságáról ő gondoskodik.
Minden tisztítást a bőr konzerválásának kell követnie, és minden konzerválást meg kell hogy előzze a bőr tisztítása – épp úgy, mint az emberi tisztálkodásnál. A tisztítást viszonylag száraz, semleges kémhatású szerrel végezzük, a legjobb megoldás a gyárilag szállított habosított tisztítószer. Soha ne tisztítsuk a bőrt olyan szerrel, és úgy, amivel és ahogyan magunk sem tisztálkodnánk. A megtisztított bőrfelületet hagyjuk teljesen megszáradni, majd finoman kenjük át a konzerváló szerrel. A konzerváló réteg meggátolja, hogy a por, a piszok vagy bármilyen szennyeződés a bőr belsejébe jusson. Kizárólag a gyárak által javasolt konzerváló szereket használjuk, a vásárokban, piacokon kapható méhviaszos bőrápolók a festett bőrök esetében hatástalanok, a bőr a szennyeződésekkel szemben védtelen marad, sőt a viasz egyféle katalizátorként itatja át a bőrt a porral, piszokkal.
A konzerváló réteg félév után elöregszik, elveszíti hatását. Ezért a tisztítást, konzerválást félévente el kell végeznünk akkor is, ha a bútort nem használjuk.
Portörlés és fényvédés
A rendszeres portörlés különösen fontos, hiszen a bőr pórusain keresztül szellőzik, és az ezeket eltömítő por ezt a „lélegzést“ akadályozza.
A bőr fakulása ellen fényvédő krémek biztosítanak védelmet. Ezeket a tisztítás és a konzerválás után érdemes használni, főleg a sötét bútorokon. A kezelést évente 2-4 alkalommal célszerű elvégezni, ez megakadályozza a fakulást, frissíti a színt, valamint impregnálja és a kiszáradástól is védi a bőrt.
Az elhanyagolt, megkeményedett, kifakult bőrök állapota is javítható valamelyest bőrbalzsam segítségével, ami pótolja a zsiradékot, és puhítja, rugalmasabbá teszi a rideg bőrt. A színezett ápolókrémek pedig pigmentjeikkel élénkítik az elhalványult színt.
Hozzászólások