Amit a reluxáról tudni érdemes

Bár gondolom, gyerekkorában senkit sem kergettek az asztal körül, ha nem ismerte a reluxák előnyeit és hátrányait, a legtöbb ember életében azonban egyszer eljön egy alkalom, amikor döntést kell hoznia igényeinek és pénztárcájának megfelelően.

 

 

A reluxa egy árnyékolástechnikai eszköz, mely a beltéri helyiségekbe jutó fény (és az evvel együtt járó hő) mennyiségének szabályozásában játszik kiemelkedő szerepet. Erre a célra ugyanakkor számos más termék is képes, például a redőny, a roló, a sötétítő- és a szalagfüggöny, a spaletta és a zsalugáter, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Akkor miért döntenénk éppen a reluxa mellett?

 

Szabályozott fény
A többi árnyékolóval összehasonlítva a reluxa talán legfontosabb előnye, hogy alkalmazásával a beltérbe jutó fény iránya és intenzitása szabályozható. Az egyenként elforduló, ugyanakkor összehangoltan működő lamellarendszer segítségével elérhető, hogy a szobába elegendő fény jusson ahhoz, hogy ne kelljen villanyt kapcsolni, a nyáron kifelé, télen befelé fordítandó domború lamellák viszont hatékonyan gondoskodnak a hő visszaveréséről.
Ablak előtt álló számítógép-monitor esetén például reluxával megvalósítható, hogy az íróasztal kellő megvilágítást kapjon az üvegfelületen keresztül, ugyanakkor a beszűrődő napsugárzás ne zavarja a képernyőn folytatott munkát. A lamellák elforgatásával a fényt a mennyezetre is irányíthatjuk, így sejtelmes fény-árnyék hatásokat, szórt színvilágot, hangulatos miliőt hozhatunk létre. Segítségével akár egy utcára nyíló földszinti, vagy gangra néző szobában is megteremthető a mindennapi élethez szükséges intimitás, hiszen a félig elforgatott lamellákon csak a fény jut be, a kíváncsi tekintetek számára viszont áthatolhatatlan akadályt jelent.

Színek, anyagok
További fontos előny, hogy reluxával bármilyen (trapéz, kör, háromszög stb.) alakú nyílászáró árnyékolása megvalósítható, ráadásul úgy, hogy alkalmazása a rendeltetésszerű használatot sem korlátozza (pl. az erkélyajtó akadály nélkül nyitható marad). Mivel egy zsinórrendszer segítségével a lamellák bármikor „felgöngyölhetők”, a reluxa az üvegtáblák esetenkénti tisztítását sem akadályozza, illetve télen az üvegfelületeken érkező napfény pozitív hatásairól sem kell lemondanunk. Sínpárban vezetve függőlegestől eltérő üvegfelületek fényvédelmére is alkalmas, így a tetőablakok nyári hőszabályozásának ideális eszköze.
Szerencsére az unalmas barna színű reluxák kora is lejárt ma már. Mivel a legtöbb kereskedésben több száz(!) színvariáció közül választhatunk, a reluxa tulajdonképpen sajátos lakberendezési eszközként is felfogható, amely harmonikusan belesimul, vagy épp ellenkezőleg, döntésünknek megfelelően markánsan „kiugrik” a helyiség belterének színvilágából. Anyagát tekintve sem kell már kompromisszumokat kötnünk. A legelterjedtebb műanyag és alumínium reluxák mellett fából, bambuszból, speciális textilből készült exkluzív import termékek is kaphatók a hazai piacon.
Előnyként említhető még, hogy a reluxa a többi árnyékolástechnikai eszközzel összehasonlítva relatíve olcsó, felszerelése – igaz, szakember segítségével – gyorsan, különösebb felfordulás nélkül megvalósítható. Mindennapi használata egyszerű, élettartama kiemelkedően hosszú, mivel valamennyi változat mechanikailag erős, UV stabil kivitelben készül. Adott esetben motorral felszerelt, automatizálható kivitelben is rendelhető. Ez a megoldás ugyanakkor csak nehezen elérhető tetőablakok, illetve nagy hőterhelésű, de szobanövényekkel teli, napközben üres lakások árnyékolásának biztosításában jelenthet a borsos bekerülési árral összevethető kézzelfogható előnyt.

Nincsen rózsa tövis nélkül
Legfontosabb hátrányaként az róható fel, hogy mivel jellemzően az ablak belső oldalára, ritkábban az ablakpár közé kerül felszerelésre, a reluxa az üvegen már bejutott hőenergia visszaverésére csak részben képes. Ha ez az elsődleges cél, akkor érdemesebb kültéri árnyékoló beszerzését megfontolni (spalettát, zsalugátert, napernyőt, redőnyt, vagy kimondottan kültérre kifejlesztett reluxát stb.). Egyesek a lamellák munkaigényes takarítását róják fel hibájaként, bár ha rendszeresen áttöröljük elektrosztatikus porseprűvel, akkor a valóban időrabló vizes ronggyal történő áttörölgetés akár évekig elodázható. Különösen kisgyermekes családokban lehet gyenge láncszem a vezérlő zsinórrendszer, amely rángatásra kiakadhat, illetve a lamellák mechanikai nyomásra, például akár egy erősebb huzat következtében is összekuszálódhatnak. A reluxa annak sem ajánlható, aki teljes elsötétítést szeretne a szobában, a lamellák között ugyanis még teljesen bezárt állapotban is szűrődik be némi fény.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop