Allergénmentes otthon

Az építőipar jelentős változáson ment keresztül a XX. század második felében. A szintetikus és vegyi anyagok használatának elterjedése, és a zárt térben eltöltött idő nagy aránya mind kedvező feltételeket teremtenek a lakáson belüli allergének elszaporodásához.

 

 

A beltéri levegőminőséget befolyásoló tényezők között bioaeroszolok (gombaspórák, pollenszemek, baktériumok, vírusok, csótány, poratka ill. háziállat eredetű allergének) és gázfázisú anyagok (szén-dioxid, szén-monoxid, ózon, radon, mikotoxinok, formaldehid, benzol, toluol, xilol, egyéb illékony szerves oldószerek stb.) szerepelnek.

 

Lélegző falak, megfelelő burkolatok
A penészgomba és a háziporatka az allergiás és asztmás tünetek leggyakoribb kiváltó tényezői beltérben. Elszaporodásukat a lakás magas páratartalma kifejezetten segíti. Ennek elkerülésére fontos, hogy hőszigeteléshez, festéshez jó légáteresztő képességű anyagokat használjunk, így a „lélegző falak” is segíthetik a pára távozását.
A penész mellett a másik fő beltéri allergén a háziporatka ürüléke. Ezek az apró élőlények lehámló bőrsejtekkel táplálkoznak, ezért az ágyak, párnák, továbbá a szőnyegek és plüss állatkák kedvező életfeltételeket biztosítanak számukra. Elszaporodásuk ellen célszerű könnyebben tisztítható csempe, padlólap, vagy parketta burkolatot választani.

A szintetikus anyagok
Sok építőanyag, mint például az üveggyapot mikroorganizmusok ezreinek adhat otthont. Az építkezés során felhasznált anyagok kiválasztásánál részesítsük előnyben a környezetbarát termékeket, ezzel is csökkentve az illékony szerves vegyületek (volatile organic compounds-VOC) belélegzésének egészségkárosító hatását.
A szintetikus anyagok térnyerése igaz a lakáson belüli tárgyak esetében is. A műanyag tárgyakból, légfrissítőkből szerves oldószerek és egyéb allergén komponensek léphetnek a lakás levegőjébe. A fűrészporból, vagy faforgácsból készült bútorok jelentős mennyiségű formaldehidet bocsátanak ki, mivel ezeket műgyantákkal préselik össze. A tapétaragasztóban és a padlólakkokban is található formaldehid.

Felülethűtés, -fűtés, zöldenergia
A gázfázisú anyagok egy részének környezetszennyező hatását a legegyszerűbb módon a gázfűtés és a gáztűzhely használatának mellőzésével – illetve kültérbe száműzésével – érhetjük el. A lakás fűtésére választhatunk elektromos fűtési módot, vagy a korszerű felülethűtést, -fűtést. Ezeknél a rendszereknél a por cirkulálása nem alakul ki, így más hűtési, fűtési rendszerekkel szemben a légáramlás nem keveri fel a port. A zöldenergiákat felhasználva pedig nem csak pénztárcánkat, de egészségünket is óvhatjuk.

Szellőztetés
A lakás allergénmentesítéséhez elengedhetetlen a megfelelő szellőzés biztosítása. Az ablaknyitásnál a szellőztetés jóval energiatakarékosabb módja az automata légbevezetők és elszívó ventilátorok egyidejű használata. Még nagyobb energiamegtakarítás érhető el légkezelő berendezések használatával.

Tipp

  • Az építéshez használt faanyagokat már felhasználás előtt gombaölőszerrel kezeltessük;*A hőszigeteléshez, festéshez jó légáteresztő képességű anyagokat használjunk;*Könnyebben tisztítható csempe-, padlólap-, vagy parkettaburkolatot válasszunk;*Érdemes a korszerű felülethűtést, -fűtést kialakíttatnunk;*Kerüljük a ruhák szabadban történő szárítását;*Elengedhetetlen a megfelelő szellőzés biztosítása;*Házi kedvenceinket tartsuk inkább a kertben, vagy a hálószobán kívül, és a kárpitozott bútoroktól távol;*Porszívózzunk heti rendszerességgel, dupla porzsák és HEPA szűrő használatával;*A matracok, ágyneműk, párnák kiválasztásánál részesítsük előnyben az antiallergén termékeket!

  • Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop