A világ Egyenlítőhöz közelebbi régióiban, az éttermek teraszain sokan hűsölnek furcsa párafelhőt kibocsátó ventilátorok alatt. Láthattunk ilyet a Földközi-tenger vidékén, vagy az athéni olimpia idején is, ahol a lelátók fölött üzemeltek hasonló szerkezetek. Az elmúlt évek Magyarországra is elhozták a kültéri hűtés varázsát. Sőt, ma már családi házak teraszain, kertjében is megjelentek ezek a hűtőberendezések.
A fizika már régen feltárta a párolgás következtében létrejövő hőelvonás törvényszerűségeit, a légkondicionálás iparága több mint száz éve e jelenségen alapult. Mi is a módszer lényege
A működési elv
Az ún. evaporatív hűtés alapelve a párolgás általi hőelvonás, vagyis hogy a párolgó vízcseppek a levegőből hőt vonnak el, ezáltal akár 5-10 Celsius fokkal csökkentve a környezet hőmérsékletét. A cél: párologtassunk vizet oly módon, hogy közben a környezet ne legyen nedves. Tegyük ezt a lehető legnagyobb hatékonysággal a villamos energia és a vízfelhasználás tekintetében. Nem elhanyagolható szempont a párahűtő rendszerek terjedésében, hogy a hűtés kiemelkedően hatékony és környezetbarát: 350 W energia-felvétel esetén a hűtési teljesítmény (mindössze 6 db, 200 mikronos fúvókával) akár 19.000 W is lehet!
{gallery}images/stories/verysimple/parahutes/para{/gallery}
A hűtőrendszerek fajtái
a) Indirekt evaporatív hűtés: a vizet nagy felületen folyatjuk keresztül; a nedves felületre légáramot bocsátunk, mely segíti a párolgást. A nagy, tipikusan porózus felületen a víz elpárolog, a légáram pedig segít a lehűlt levegőt „célba juttatni”.
b) Direkt evaporatív, ill. párahűtés: a vizet megfelelő nyomáson és porlasztó szerkezeten keresztül közvetlenül permetezzük a hűtendő levegőbe. A kisméretű vízcseppek a meleg levegőbe jutva gyorsan párolognak, és így közvetlenül a hűtendő környezetben jön létre a hőelvonás.
A hálózati víznyomáson működő rendszerek a legolcsóbbak, ám alkalmazhatóságuk igen korlátozott, a környezet vizes lesz. A kisnyomású rendszerek tipikusan 10 bar körül üzemelnek; a párolgás nem tökéletes, így itt is számolni kell a környezet nedvesedésével. A nagynyomású rendszerek 75-100 bar tartományban működnek, a fúvókák leggyakrabban 100-200 mikronos átmérőjű furattal rendelkeznek. A porlasztás nagyon jó minőségű, 28-30 Celsius fok környékén a párolgás szinte tökéletes, a környezet nem lesz vizes. Ez a legmagasabb költséggel megvalósítható rendszer, viszont a legjobb minőséget is ez biztosítja.
Családi házas léptékben
Családi házak teraszain, kertjében, medencék, jakuzzik mellett egyre divatosabb párahűtéssel klimatizálttá tenni a környezetet. Kedvelt megoldás az eresz alá, pergolák, szaletlik kerületére elhelyezett, ventilátor nélküli – vonalspray – rendszer telepítése, mely párafüggönyt képez a körbevett tér körül, és a belső térből „kiszippantja” a meleget, kellemes friss érzetet keltve.
Magyarországon evaporativ rendszereket több szállító cégtől is be lehet szerezni. Ezek többnyire külföldről importált berendezések, de 2006 óta van magyar párahűtő rendszereket gyártó cég is. Az itthon gyártott rendszerek minősége nagyon jó, és az áraik is kedvezőbbek.
Hozzászólások