A tökéletes gyerekszoba

Egy kisbaba érkezése az egyik legfontosabb esemény egy család életében, a gyerekszoba berendezésén pedig hamar elkezdenek gondolkodni az újdonsült szülők. Itt általában a többi helyiségtől eltérő szempontok érvényesek, hiszen ezúttal a biztonság, a környezet- és gyerekbarát kialakítás az elsődleges – emellett persze kiemelten fontos a kényelem, a praktikum és az aktuális trendek is. Hogyan lássunk hozzá, hogy mindez megvalósuljon? Boncz Péter, a Praktiker szakértője osztotta meg tanácsait.

Az alapok. A gyerekszobában mindenképpen a kicsi érkezése előtt legalább két hónappal végezzük el a festést, tapétázást, a padló felújítását vagy a bútorok festését, hogy mindennek legyen ideje alaposan kiszellőzni. Falfestékből olyat válasszunk, amelynek alacsony az illékony szerves anyag (VOC) tartalma, minden más festékből vízbázisút keressünk, és a tapéta is legyen környezetbarát anyagból. Célszerű mosás- és dörzsálló, könnyedén és higiénikusan tisztítható diszperziós falfestéket vásárolni. A szoba alapszíneit érdemes a semleges, pasztell árnyalatok közül kiválasztani. A szőnyegpadló általában nem a legjobb megoldás, hiszen nehezebben tartható tisztán, ugyanakkor egy puha szőnyegre mindenképp szükség lesz, amikor a kicsi már mászik – ez legyen antibakteriális és jól tisztítható. Legjobb a síkszövött vagy a rövid szálú változat, amelynek szálai nem kerülhetnek a szájába. Fontos, hogy minden szőnyeg, még a kisebbek alá is kerüljön csúszásgátló!

Bútorozás. Az alap bútorokból szerezzünk be jó minőségű darabokat, amelyek praktikusak, esetleg bővíthetők. Fontos az időtálló dizájn és anyagválasztás is – a legjobb megoldás természetesen a fa. A többfunkciós, alakítható bútorokat tovább tudjuk használni, hiszen könnyebben változtathatók az éppen aktuális igények szerint. A nagyobb, költségesebb tételek esetében nem érdemes a divatot követni, hiszen a kicsit valójában még nem érdekli, az évek elteltével pedig a mi stílusunk és a trendek is változnak – gyermekünk ízlése pedig majd kezd formálódni. Ügyeljünk rá, hogy a gyerekszobában legyen elég tárolóhely, ebből idővel egyre többre lesz szükség.

A bútorozás esetén sok biztonsági szempontot is figyelembe kell venni. A kisbabák esetén például kulcsfontosságú a babaágy elhelyezése: nem kerülhet huzatos helyre, ablak mellé, de ugyanilyen rossz az is, ha fűtőtest mellé rakjuk. Semmiképp ne kerüljön polc a kiságy fölé, és ne tegyük közvetlenül erős fényforrás alá sem, mert ez megzavarhatja a pihenését. A bútorok sarkai legyenek lekerekítettek, és fontos a bútorok falhoz rögzítése – ezt a lakás többi részében is tegyük meg. Ugyanígy minden helyiségben fontos a konnektorvédők elhelyezése, a gyerekzárak felszerelése az alsó fiókokra, ajtókra. Figyeljünk oda a korlátok, lépcsők biztonságossá tételére is!

Világítás. Fontos, hogy a gyerekszoba kapjon elegendő természetes fényt, de emellett a mesterséges világítást is praktikusan alakítsuk ki. A természetes meleg, energiatakarékos LED-es megoldásokat részesítsük előnyben. Gondolkodjunk több, kellemes, meghitt fényt adó fényforrásban, akár éjjelifényben, ha szükségét érezzük. A pelenkázó környékére elengedhetetlen egy erősebb fényforrás, ez a baba ápolása szempontjából fontos – legjobb, ha ide szabályozható fényerejű lámpa kerül. Mindenképp lássuk el a gyerekszobát fényzáró függönnyel vagy egyéb árnyékolóval, amivel megfelelő sötétítést tudunk biztosítani.

Kiegészítők. A különböző textileknél választhatunk éppen felkapott motívumokat, becsempészhetjük a vágyott különleges stílust, hiszen később könnyen lecserélhetők. Ezek lesznek azok az elemek, amelyeken majd a gyermekünk ízlése is megjelenhet az évek múlásával. A fali matricák és egyedi dekorációk ugyancsak kreatív megoldásnak számítanak, amelyekkel még különlegesebbé tehetjük a gyerekszobát. A falakra felvihető – lemosható folyékony krétamarkerrel is használható – táblafestékkel a későbbi „alkotásoknak” és az üzenőfalnak is helyet adhatunk.
A kialakításnál a legfontosabb az egyensúly: a hosszabb időre szánt bútorok, az alapszínek kiválasztásakor nyúljunk az egyszerű, természetes megoldások felé, míg a kisebb elemek, dekorációk esetén engedjük szabadjára kreativitásunkat.


Ezt követő cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop