A tér karakteres elemei

Aki teheti, kandallót építtet otthonába. Egyrészt a látvány, az esztétikai érték miatt, másrészt praktikus okokból. A kandalló ugyanis monumentalitásán, kivételes szépségén túl kiváló fűtőberendezés is.

 

 

Technikai és lakberendezési elvek, korlátok határozzák meg lehetőségeinket a kandalló típusának, stílusának kiválasztásakor, tájékoztat Márton István, az egyik legigényesebb hazai kandallóépítő cég ügyvezetője. Már a tervezéskor gondolni kell arra, hogy ez a műtárgy karakteres, hangsúlyos eleme a térnek, méreteiben, arányaiban, színében, anyagában, egész stílusában, elhelyezésében harmonizálnia kell a környezetével, a helyiség többi építészeti elemével.

 

Fa vagy gáz, nyitott vagy zárt

Először is el kell döntenünk, hogy számunkra mi a fontosabb: a fa égésének illata, látványa, az ezzel járó tennivalók (favágás, fahordás, hamuzás), vagy a kényelem. Utóbbi esetben válaszszunk gázüzemű kandallót, amelynél az öntöttvas tűztérben elhelyezett, termosztátvezérlésű gázkészülék helyettesíti a fa égését. A tökéletes illúzióról a gázégők felett elhelyezett, kerámiából készített műfahasábok gondoskodnak.
Fatüzelésű kandalló választásakor mérlegelnünk kell, hogy kizárólag fűtésre, csak látványosságként, vagy mindkét funkciójáért építtetjük-e a kandallót. Ha csak a tűz romantikáját szeretnénk élvezni, válasszunk nyitott tűzterű kandallót. Itt azonban gondolni kell az alacsony fűtési hatásfokra, az esetleges visszaáramlások okozta kellemetlenségekre, és a folyamatos felügyeletre. Elsősorban oda ajánlható, ahol az elhelyezésére szolgáló helyiség teljesen különálló, vagy elzárható az egyéb lakóhelyiségektől, jól szellőztethető, és padlózata lehetőleg éghetetlen anyagú. Ha nem akarunk lemondani a fatüzelés hangulatáról, de egy biztonságos, jó hatásfokú kandallót szeretnénk, zárt tűzterűt válasszunk.
A modern tűzterek nagy része már rendelhető ún. liftes változatban, amely előnyösen ötvözi mind a zárt, mind a nyílt tűzterek pozitív tulajdonságait (ha kialakult a parázs, felhúzhatjuk az üvegajtót, és élvezhetjük a tűz közvetlen látványát), optimális kompromisszumot kínálva mind a biztonság, mind az esztétikum terén.

Kémény, tűztér, ajtó

Belsőépítészeti szempontból a kandalló ideális helye a nappali. Köréje érdemes csoportosítani a pihenőhelyet, az ülőgarnitúrát. Ésszerű a ház tervezésekor megtalálni a helyét, és fűtési teljesítményéhez hozzárendelni a megfelelő hosszúságú (általában 20-25 cm átmérőjű), huzatú, hőszigetelt, saválló acél vagy samott-, illetve kerámiacső bélésű kéményt. Meglévő házban meg kell vizsgáltatni a kéményt, alkalmas-e kandalló kiszolgálására. Gyakori hiba, hogy nem veszik figyelembe a kandalló tűzterének minimum 70×50cm-es alapterületét. Az előírások nem teszik lehetővé, hogy a tűzteret közvetlenül a kémény alá telepítsék, koromzsák és koracél tisztítóajtó kialakítását követelik meg. Ha a kémény kiáll a falból, a kandallót célszerű mellé helyezni. Ajánlott a tűztér egy részét eltüntetni a szem elől, besüllyeszteni a kandalló mögötti falba annak érdekében, hogy a kandallótest oldalmélysége ne legyen több 40-45 cm-nél. Mivel ez a módszer nem mindig alkalmazható, a kéményt nem a kandalló tervezett tengelyében, hanem attól jobbra vagy balra 40-50 cm-re kell elhelyezni, így a kémény mélysége nem adódik hozzá a kandallóéhoz, felesleges teret kiszakítva a helyiségből. A jó kéményhez hasonlóan fontos technikai feltétel a kellően szilárd alap, hiszen tonnás súly nehezedik egy-másfél négyzetméternyi felületre. Emeleten előre tervezett, statikailag megerősített födémre szabad elhelyezni, általában a hosszú falsík elé, de kerülhet sarokba is, sőt újabban a tér közepére is. Ennek megfelelően a tűztér lehet egy-két-három oldalon vagy körben üvegezett. A kerámiaüveg ajtajú, oldalú, zárt tűzterű, huzatszabályozóval és pillangószeleppel ellátott kandallók hatásfoka a 75%-ot is eléri, hőlégcsatornákkal, beépített hőcserélővel a lakás távoli helyiségeit is gyorsan kifűti.

Stílus, forma, anyag

A technikai kérdések megválaszolása után következhet a stílus megválasztása. A rusztikus stílusnak hódolók kedvelik a természetes anyagokat, az időtálló, többfunkciós bútorokat. Ilyen miliőbe a homokkő, sprengelt, homokfújt mészkő, antik tégla, terméskő, pala, öregített fagerenda-burkolat, padka, pihenőzug illeszkedik. A polgári jellegű otthonokba általában igényesen megmunkált márványt, mészkvet, gránitot, faburkolatot választanak. A nagypolgári házakban, kastélyokban az eklektikus kandallókkal találkozhatunk. Ezzel szemben a skandináv stílus rajongóinak fehérre vagy világosra színezett falai közé vakolt felületű, egyszerű megjelenésű, fenyőpárkányos kandallók épülnek. Egy loftlakásba vagy űrkorszakot idéző villába elegáns, geometriai formákból álló, kevés anyagféleségből készült kandallók valók. Keményebben vagy lágyabban formált, merész vonalvezetésű ultramodern darabok, high-teches, csillogó koracél-kerámiaüveg kombinációk. A minimalista irányzat jegyében született a helyiség közepén álló gömb vagy henger formájú, üvegfalú kandalló, melyet csak a benne lobogó lángok díszítenek.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop