Minden ember természetes vágya, hogy megalkossa álmai otthonát. Egy találó francia mondás szerint: aki nem épített meg egy házat és nem készített egy kertet, nem élt.
Valóban, igen nagy élmény, öröm, de fáradságos munka egy igazi, a családi életnek megfelelő keretet, lehetőséget adó otthon megteremtése. Soha ne feledkezzünk meg azonban arról sem, hogy egy család élete időben folyamatosan változó folyamat. A leglényegesebb mozzanatok: két fiatal elkezdi közös életét, remélhetőleg rövid időn belül gyermekekkel gyarapszik a család, majd a fiatal generáció elkezd önállósulni, szeretné lehatárolni, kialakítani saját kisebb-nagyobb birodalmát, később teljesen különválik, elköltözik, vagy esetleg ugyanazon a helyen kell kialakítani több generáció egymást nem zavaró, de segítő együttélését. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy az információáramlás mai szintjén egyre nagyobb igény jelentkezik az otthoni munkavégzésre.
Mindezekből következik, hogy az otthonteremtés valójában előrelátás, jövőtervezés, mindazoknak a szempontoknak összeegyeztetése, igények és megoldások, lehetőségek mérlegelése, amelyek biztosítékai a leendő sikernek. Ezután kezdjük az elején: az otthon megteremtéséhez egy ingatlanra van szükség.
Mit vegyünk és hol?
El kell dönteni, hogy üres telken kívánunk-e építkezni, esetleg egy meglévőt kívánunk átalakítani, bővíteni, a csöndes, jó levegőjű környezetet, a település központjához való távolságot, az infrastrukturális adottságokat, a jó közlekedési viszonyokat részesítjük előnyben stb. Ráadásul mindezeket az igényeket össze kell egyeztetni az anyagi lehetőségeinkkel. Ezért különösen fontos, hogy a lehető legnagyobb körültekintéssel végezzük az ismeretgyűjtést az ingatlanokról. Gyakorlatilag ezt három módon tehetjük meg: ingatlanközvetítőktől (kényelmesebb, de pénzbe kerül), újsághirdetésekből, és ismerősöktől (olcsóbb, de időigényesebb). Bármelyik módszert választhatjuk, a vásárlás előtt feltétlenül tájékozódjunk az illetékes önkormányzatnál és az építésügyi hatóságnál az adott telek beépítési feltételeiről. Tudni kell ugyanis, hogy nem minden telek (földrészlet) építési telek, azaz jogi szempontból nem biztos, hogy egy adott terület beépíthető, még akkor sem, ha mi úgy ítéljük, hogy a terület kellően nagy, és esetleges beépítése véleményünk szerint senkit sem zavarna. A telek konkrét beépítési feltételeit a település önkormányzata által elfogadott helyi jogszabályok határozzák meg. Erről kaphatunk felvilágosítást az illetékes építésügyi hatóságnál. Építési telek esetén többek között megtudhatjuk, hogy mekkora a beépítettség legnagyobb mértéke és módja, mi a megengedett legnagyobb épületmagasság, továbbá, hogy milyen funkciójú épületek helyezhetők el az övezetben. Ez utóbbi sem elhanyagolható szempont, nem árt tudni, hogy a szomszédságban ipari, állattartási stb. létesítmény építhetőe-e.
Kilátás korlátozása, leárnyékolás, forgalom, uralkodó széljárás
Az építési telek beépítésének szabályai természetesen a környezetben lévő többi telekre is vonatkoznak, tájékozódni kell tehát arról is. Gyakran előfordul ugyanis, hogy valaki megvásárol egy szép, nagy látószögű panorámával rendelkező ingatlant, a környezetében lévő ingatlanok pedig még beépítetlenek, vagy a megengedettnél kevésbé beépítettek. A kilátástól való megfosztás vagy annak korlátozása, majd az esetleges leárnyékolás miatti kártérítés csak az esetben merülhet fel, ha a károkozás, zavarás nagysága meghaladja a jogszerű mértéket, azaz ha a szomszéd az építkezés során nem tartotta be az előírásokat. Önmagában a kilátáskorlátozás, árnyékolás tehát nem alapozhatja meg kártérítési igényt, ha az építés a kijelölt helyen, szabályosan valósult meg. (Egyébként is megfontolandó egy költséges, hosszadalmas per megindítása, hiszen bármekkora kártérítés sem kárpótolja az elvesztett panorámát.) Szintén a helyi jogszabályokból ismerhetjük meg a település későbbi fejlődésének irányait, nem mindegy ugyanis, hogy lakóházunk egy nagy forgalmú, esetleg zajos, környezetszennyező ipari, kereskedelmi beruházás, vagy természetvédelmi terület közelében lesz, de még az sem elhanyagolható ebből a szempontból, hogy milyen az uralkodó szél iránya e területen. A fentiekben felsoroltakon kívül, még számtalan, nem jogszabályban rögzített szempont van, amely jelentősen befolyásolhatja vásárlási döntésünket. Ezek közül a – teljesség igénye nélkül – ismerjünk meg néhányat.
Közműfejlesztés önerőből
Épület csak olyan telken helyezhető el, amely gépjárművel megközelíthető, a rendeltetésszerű használatához szükséges gépkocsiparkolás telken belül megoldható, továbbá a villamosenergia- és az ivóvízellátás, a keletkező szennyvíz elvezetése vagy ártalommentes elhelyezése biztosítható.
Lehetséges, hogy bár egy földrészlet beépítésre szánt területen (régebbi elnevezéssel: belterületen) van, valamely közművezeték még nincs kiépítve. Tájékozódjunk tehát a megvalósítás időbeli és pénzügyi feltételeiről, mert az infrastruktúra és közműfejlesztés manapság igen gyakran önerőből (az ottani ingatlantulajdonosok, használók pénzéből) valósul meg. A közművek, utak megépítéséhez alapterületre, helyre van szükség, ezért ha infrastrukturálisan még nem teljesen kiépített területen kívánunk telket vásárolni, elképzelhető, hogy a földrészletből területet kell leadni, ennek feltételeiről is érdeklődjünk.
Hozzászólások