A napelemek névleges és valódi teljesítményéről

Töretlenül növekszik a napelemes áramtermelés népszerűsége. Több millió forint értékű rendszer kiválasztásáról kell dönteni, miközben könnyu eltévedni a kínálat és az információk útvesztőjében. A vásárló szeme előtt jobbára csak a teljesítményadatok lebegnek, pedig számos tényező együttesen határozza meg a napelem minőségét.

 

 

„Mekkora a teljesítménye ennek a napelemnek?” – hangzik a gyakori kérdés, amire rögtön tucatnyi kérdéssel lehet (kell) válaszolni, hiszen a teljesítményt befolyásolja a napsugárzás erőssége, a hőmérséklet, a tájolás, a dőlésszög, a beszerelési körülmények, a földrajzi helyzet és a légszennyezés is. Ha komplett rendszerről beszélünk, hozzáadódik még a képlethez például az inverter hatásfoka, vagy a kábeleken keletkező veszteség.

De a vásárló választ akar. Egy számot. Ezért a szakemberek létrehoztak egy szabványosított körülményhalmazt, hogy minden napelem modult azonos feltételek között vizsgáljanak. A „standard test conditions” (STC), vagyis normál üzemi tesztkörnyezet 1000 W/m2 besugárzási teljesítmény, 25 C° cellahőmérséklet és air mass (AM) 1,5 spektrális sűrűség mellett méri a napelemek teljesítményét, és Wp-vel jelölik.

Egy átlagos, 1,6 m2-es napelem tábla teljesítménye 230 és 260 Wp között változik típustól függően. De lehet Wp értéke egy komplett rendszernek is, ekkor kWp vagy MWp-ről beszélünk. A kis „p” a Watt peak-ből következik, és el is érkeztünk az első félreértéshez. A peak szó angolul csúcsot jelent, így joggal gondolhatnánk, hogy „csúcsteljesítményről” van szó, de korántsem így van. A Wp érték névleges teljesítmény!

A megoldás az lenne, ha a napelemeknél is bevezetnének egy olyan új mértékegységet, amely nem egy pillanatnyi állapotot, hanem egy komplett évi várható hozamot jellemez, de ameddig ilyen mértékegység nem létezik, másképp kell döntenünk! Ne legyenek illúzióink! Rengeteg bizonytalan származású termékkel találkozhatunk. Vajon mennyi valóságalapja lehet az olcsó, 50-60 ezer forintos modulok 250-260 Wp névleges teljesítményének? Vajon milyen tűréssel adják meg az adatokat? Képtelenség ellenőrizni. A lényeg, hogy ne a Wp érték alapján hozzunk döntést! Sokkal nagyobb jelentősége lehet a napelemek szerkezeti felépítésének, a garanciális feltételeknek.

A korábban felszerelt 18 darab, nagynevű távol-keleti gyártó 240 Wp-es monokristályos moduljai mellé 14 darab, szintén 240 Wp-es Stiebel Eltron Tegreon polikristályos napelem tábla került a házra. Az eredmény: egységnyi felületen a Tegreon napelemek 4,5-5,3%-kal jobb teljesítményt produkálnak. Tehát azonos névleges teljesítmény ellenére a valóságban napelemenként 10-15 W az eltérés.

 

Az STC a gyakorlatban szinte soha nem áll össze. A Wp érték nem a csúcsteljesítmény, hanem szerencsés esetben annál jóval alacsonyabb. Ezen a tipikusnak mondható napi diagrammon jól látható, hogy egy átlagos napelem nem 1000 W/m2-nél adja le a csúcsteljesítményét.

 

A Stiebel Eltron Tegreon 220 napelem hatásfok-görbéje

A szaggatott vonal a szimulációkból prognosztizált hatásfokot mutatja, a folytonos kék pedig a valóságban mért értékeket. A „púpos” hatásfokgörbe egyik tanulsága, hogy ezek a napelemek nemcsak akkor tudnak jelentős mennyiségű áramot termelni, amikor hétágra süt a nap. Sőt, a legmagasabb hatásfok kb. 5-600 W/m2 körül várható.

www.hoszivattyuvilag.hu

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop