Amikor egy tetőtéri lakást, vagy lakóteret tervezünk, az alacsony belmagasság miatt mindig igen fontos a minél nagyobb térérzet. Sokan úgy gondolják, hogy ennek eléréséhez csak a kiválasztott színek, burkolóanyagok, vagy esetleg a majdani bútorok a fontosak, és nem számolnak azzal, mennyire meghatározó lehet ebből a szempontból egy mélyen a helyiségbe nyúló tetőtéri ablak.
Korábban hazánkban a tetőablak egyet jelentett a középső billenési pontú típusokkal, amelyek kinyitásakor az ablak szárnyának felső része a lakótérbe nyúlik. Ennek a megoldásnak két fő hátránya van, egyrészt az ablak nyitott állapotban teret vesz el a hasznos lakóterületből, és ilyenkor óhatatlanul is kerülgetnünk kell a nyitott ablakszárnyat, nehogy beleverjük a fejünket. Másrészt ennek a nyitásmódnak a következtében az ablakfelületnek ténylegesen csak a felét használhatjuk, ha ki akarunk nézni a nyitott ablakon. Ezáltal az ablaknak az egyik fő funkcióját csak korlátozottan használhatjuk.
Ablak – minden célra
Pedig már régóta lehetőség van arra, hogy a tetőablak a gyakorlatban ne csak fényforrásként és szellőztetésre, hanem egy hagyományos nyílászáró minden funkciójával szolgáljon. Jó példa erre a Roto 735-ös típusú ablaka, amely Nyugat-Európában évek óta előkelő helyen áll az eladási listákon.
Ennek egyik oka az, hogy a hagyományos tetőtéri ablakokhoz képest a billenési pontját nem középen, hanem az ablak felső részén alakították ki, ezáltal a nyitáskor nem nyúlik be zavaróan az általában egyébként is szűkös tetőtérbe. Ennek a praktikus kialakításnak köszönhetően mindig kényelmes a hozzáférés az ablakhoz még azok számára is, akiknek ez magasságuk miatt legtöbbször gondot szokott okozni.
Minimális felárért maximális praktikum
A siker oka másrészről a termék kiemelkedő ár-érték aránya, hiszen alacsony felárért cserébe a speciális műszaki megoldásnak köszönhetően prémium kategóriájú kényelmet, és megnövelt használhatóságot nyújt. Ez a későbbiekben nem csak a mindennapi használatban, de az ablak tisztításakor is tapasztalható, hiszen a Roto 735-ös ablakai egy mozdulattal tisztítóállásba fordíthatók, így egyszerűsítve le a tisztántartást.
Ezek az ablakok természetesen minőségben sem nyújtanak kevesebbet más tetőablakoknál, sőt: fa típusai impregnált, két rétegben lakkozott, felületkezelt és rétegragasztott északi fenyőből, műanyag kivitelei pedig teljes egészében három légkamrás, nagyszilárdságú acélmerevítésű műanyag profilból készülnek, így különösen ellenállók az időjárás hatásaival szemben. Mind a műanyag, mind a fa tetőablakok 20-tól egészen 65 fokos dőlésszögű tetőre is beépíthetők, nyitási szögük pedig minden esetben 38 fokos. Az ablaknak már az alaptípusa is kívül 4 mm-es ESG biztonsági üvegből készül, belül pedig 4 mm-es float üvegből, amelyek között 16 mm-es légrés található. Az időjárás behatásainak így minden szempontból ellenálló ablaktábla hőátbocsátási tényezője 1,1 W/m2K, míg hanggátlási értéke 30 dB.
Többfunkciós kilincs
Belülről nézve ezeken a típusokon is a Rototól már jól megszokott praktikus és többfunkciós alsó kilincset találhatjuk, amelynek legfőbb előnye nem csak az, hogy nem szükséges a tetőablak kinyitásához és becsukásához felágaskodni, hanem hogy segítségével egyetlen mozdulattal érhetjük el az ablak összes funkcióját, beleértve a kétfokozatú résszellőzést és a külső tisztántartást nagyban megkönnyítő tisztítóállást is.
Hozzászólások