Építmények utólagos szigetelése

Épületeink használati és anyagi értékét jelentősen rontja a hibás vagy elöregedett vízszigetelés. A beszivárgó, vagy kapillárisan felszívódó víz roncsolja az épület anyagát, gyorsítja öregedését, a nedves falak egészségtelen környezetet teremtenek. Az utólagos szigetelésnek nem csak a nedvességnek kell ellenállnia, igazodnia kell az épület adottságaihoz is.

 

 

A különböző korokban használt építőanyagokhoz és szigetelési technológiákhoz megfelelő felújítási rendszert kell illeszteni. Az utólagos vízszigetelést – mind statikai, mind kémiai szempontból – gondos állapotfelmérésnek kell megelőznie (pl.: az épület állékonysági problémái eleve gátat szabhatnak egyes technológiák alkalmazásának, továbbá egyes építményeknél szükséges lehet a faldiagnosztikai vizsgálat, melyből megállapítható a felszívódó nedvesség jellege, összetétele, beleértve a magával szállított nitrát, szulfát és klorid só mennyiségét is.) Az állapotfelmérés alapján részletes és mindenre kiterjedő szigetelési terv készül.

 

Szigetelési lehetőségek

A szigetelési zóna térbeli elhelyezkedésének szempontjából kétfajta szigetelési rendszert különböztetünk meg, illetve ezek kombinációját alkalmazhatjuk eredményesen :
– függőleges szigetelés: külső oldali, belső oldali
– vízszintes szigetelés: injektált szigetelés, falátvágás, acéllemez be-sajtolás stb.

Függőleges szigetelések

– A külső oldali szigetelés biztonságos, de elkerülhetetlen az épület kitakarása, ami gyakran akadályba ütközik. A bitumenes vastaglemezek és a kent bitumenes vastagbevonatok jól beváltak a gyakorlatban, viszont nem oldják meg a kapillárisan felszívódó nedvesség problémáját, ezért vízszintes vízzárral kell ellene védekezni.
– A belső oldali szigetelés alkalmazása indokolt, ha az épület körbeásása lehetetlen (pl. határoló épületek, közművek, nem feltárható járda miatt). Teljes szárazsági igény a belső oldali szigeteléssel nehezen, vagy csak költséges, kiegészítő eljárással teljesíthető. Jól beváltak az egykomponensű, cement bázisú rugalmas szigetelő iszapok. Ennél az eljárásnál a határoló falakban jelentkező nedvességnek a földszinti falakba való felhúzódása ellen vízszintes szigeteléssel kell védekezni. A pincéknél – a külső határoló talaj megbontása nélkül -, belső oldalról való injektálással megbízható, akár agresszív talajvíznyomás, vízbetörés elleni szigetelőréteg alakítható ki a falazatban tömbszigetelés, vagy a fal- és a talajhatároló felületen szigetelő membrán létrehozásával.

Vízszintes szigetelések

Földszinti falak talajból kapillárisan felszívódó nedvesség elleni védelmére nyújt rendkívül biztonságos megoldást az utólagosan kialakított vízszintes szigetelési zóna. Ennek kivitelezésére több, korszerű technológia áll rendelkezésünkre.
– Az injektálás során a falazatba – meghatározott távolságra kialakított furatokon keresztül – speciális gép juttatja a megfelelő szigetelőanyagot. Ezzel a módszerrel a faltest teljes keresztmetszetében összefüggő, folyamatos szigetelő sávot hozunk létre. Az így kialakult vízszintes szigetelést sem kémiai, sem kisebb fizikai behatás nem semlegesíti. Funkcióját mindaddig betölti, amíg az épület áll.
– Acéllemez besajtolás alkalmával a fal keresztmetszetének megfelelő méretű rozsdamentes, első osztályú minőségű lemezt juttatunk mechanikai úton – átlapolva – a falazatba. E technológia alkalmazásának akadálya lehet a nem egyenletes, átmenő fugasor, és az épület rossz statikai állapota.
– A falátvágás módszerénél szakaszonként rést vágunk a falazatba, melybe vízhatlan műanyag szigetelő lemezt "húzunk", szintén átfedéssel. Duzzadó habarccsal injektáljuk a rést, melybe előzőleg nagy teherbírású ékeket helyezünk a stabilitás érdekében.
Az eljáráshoz elengedhetetlen a vakolat leverése, és légáteresztő vakolattal történő pótlása. Minden esetben ajánlott ezen a területen jártas tervező és kivitelező bevonása a megfelelő technológia és szigetelőanyag kiválasztásához, a korrekt kivitelezéshez. A fent említett eljárásokon kívül vállalunk talajtömörítést, alapmegerősítést és épületsüllyedés megállítását.
Cégünk szaktanácsadot ad az ország bármely területén, a helyszínen méri fel az adott problémakört. Komplett megoldást kínálunk – a faldiagnosztikai vizsgálattól kezdve – a tervezésen át a kivitelezésig. Az általunk kivitelezett munkákért minden esetben garanciát vállalunk.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop