A favágó élet bája

Előző számunkban hosszasan taglaltuk a rusztikus stílus jellegzetességeit, de a sok népies hatás közül jelentőségével kiemelkedik az angol eredetű country. A szó eredetileg vidéket jelent, kialakulása idején nem is takart többet, mint az akkor átlagosnak mondható falusi otthonok romantikus, idilli jellegét. A country-otthonban olyan érzésünk támad, mintha megállt volna az idő. A stílus – a lakberendezés fekete-fehér filmje?, naiv, édeskés, örömre hangoló.

 

 

A hagyományos angol vidéki stílus a növénytermesztő és állattartó paraszt életét tükrözi, ahol a sok tagú családok kiszolgálására nagy konyhákkal, étkezőkkel bírnak az otthonok, ezeket népi kerámiákkal díszítik. Jellemző a kő és a fa. A country-konyha középpontjába a fiókokból, kihúzható polcokból és a nagy asztallapból álló – szigetet – helyezték, de a tányértartók és -szárítók is a stílus elengedhetetlen ismérvei. A sötét bükkfa gerendák és a széles deszkákból készült padló szintén elmaradhatatlanok. A konyha arculata – egyedi porcelán, alumínium, réz- és sárgaréz kellékekkel, illetve fonott kosarakkal, terítőkkel, függönyökkel, edényekkel és felszerelésekkel kiegészítve – – rusztikus – színezetet kapott sárgaréz tárgyak és kellékek, matt üveg, fonott kosarak, természetes anyagok felhasználásával.

 

Az autentikus környezethez ez esetben hozzátartozik az élénk színekkel létrehozott patchwork takarók, tányéralátétek, falvédők és szőnyegek sokasága is. S egyáltalán minden olyan termék vagy lakberendezési cikk, amely természetes alapanyagokból, kézi munkával készült. A kopottas fabútorok éppúgy illeszkednek a stílushoz, mint azok díszítőfestéssel modernizált változatai. Az eredeti country színei a kék, a szürke, a fekete és a bézs, de manapság már a vörös is beilleszkedett a körbe. A minták tekintetében vállalhatók a csíkos, kockás és virágos textilek, tapéták, de még inkább ezek keverékei. Jellegzetesen ide sorolhatók a fehér fabútorok az apró virágos tapétákkal, és az egymás tetejére halmozott tarka párnák sokasága.
A kopott fafelületek, az elpiszkolódott hatású falak egy időben a természet műveiként szállták meg a lakásokat, mára azonban nagy fejtöréssel és mesterségesen előállított utánérzésekről van szó.
Létezik skandináv, francia, német, angol és olasz countrystílus. A svédek és finnek tartózkodó, egyszerű formákat terveztek, a franciák természetes anyagokat és antikolt kiegészítőket használva, mintegy a régi kastélyok vagy földbirtokok romantikus légkörét idézve fel konyháikban. A provance-it a világos földközi-tengeri színek, a tenger színskálája jellemzi, amely magában foglalja a kék, sárga és fehér árnyalatait. Az angolok nyugodt, mértéktartó árnyalatokat használnak, az olaszok viszont temperamentumosan kevernek mindent, ami útjukba kerül, és soha nem tévednek.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop