A biztonság az első

Vannak szakmák, ahol előírás a munkaruházat, ilyen a vendéglátás vagy az ipari termékek gyártása, ám vannak olyan magas kockázatú foglalkozások is, ahol életmentő, kiemelt prioritású, azaz a praktikusságon túl biztonsági okai is vannak a munkaruha kötelező viselésének. Fontos lehet a munkaruha akár otthon, a ház körüli munkavégzés, kertészkedés során is, mert biztonságunkat szolgálja. Nézzük, mely szakmák számítanak magas kockázatúnak, milyen veszélyeket rejthet magában a kertészkedés, és mit tehetünk a biztonságért!

A magas kockázatú szakmák

A minőségi munkaruházat főképp a magas kockázatú szakmákban kritikus pont, hiszen, ha nem elég jó a munkaruházat minősége, akkor az a dolgozó életébe is kerülhet. A magas kockázatú szakma azt jelenti, hogy a dolgozók akár direkt életveszélynek, például tűznek, robbanásnak, vegyszereknek vannak kitéve. Ezek a szakmák lehetnek:

  • tűzoltó, rendőrség, nyomozók
  • katonaság
  • bányászat
  • olyan egészségügyi dolgozók, akik vírusokkal, baktériumokkal foglalkoznak, vagyis a járványügy, vegyipar
  • építőipari dolgozók

Ezeknél a szakmáknál külön előírások szabályozzák azt, hogy milyen munkaruhát kell hordaniuk a munkavállalóknak, amely a lehető legjobban megvédi őket a káros anyagoktól.

Az építőipar és felújítás

Az építőiparban veszélyes a magasban való tartózkodás, de főképp az utak, hidak és alagutak építésénél érheti baleset a dolgozókat, különösen a sötétedés utáni munkavégzés idején, amikor láthatósági munkaruhát szükséges viselni. Ezt akkor is érdemes felvenni, ha a ház körül dolgozunk este, például autót szerelünk. A láthatósági munkaruha esetén figyelni kell arra, hogy lehetőleg eltérő színű legyen a környezetétől, ne olvadjon bele. Ilyen színű öltözékek általában a narancssárga vagy piros, esetleg a neonzöld. A lakásfelújításhoz – akár szakemberek végzik, akár mi magunk – is kötelező láthatósági munkaruhát hordani, védőszemüveget és védőkesztyűt viselni, és célszerű olyan bakancsot beszerezni, amely strapabíró, és védi a lábat a kiálló szögektől (a gumitalpú cipőtalpon könnyedén átmegy a szög, ha belelépünk).

Ház körüli munkák és a kertészkedés

Nem is gondolnánk, milyen veszélyeket rejtenek magukban a ház körüli munkák és a kertészkedés, ugyanis az éles szerszámok, esetleg az otthoni hegesztés, az autó otthoni bütykölése vagy akár a lakás festése közben is szenvedhetünk sérülést. A kertészkedés csodálatos elfoglaltság, kint vagyunk a friss, szabad levegőn, és általában csak felkapunk egy elnyűtt szabadidő ruhát vagy kantáros farmert, és már neki is állunk a munkának pedig érdemes a kertészkedés során is védőkesztyűt használni, hiszen metszés közben könnyen megvághatjuk magunkat. Egy bakancs is jól jön a terepmunka során, ajánlott olyat választani, amely ellenáll az éles tárgyaknak, leeső metszőollónak, ágvágónak. Praktikus lehet védőszemüveg viselése is, amely megvédi szemünket a metszés közben leeső gallyaktól, levelektől, tüskéktől. A kantáros overál jó megoldás lehet, viseljünk alatta könnyű pamut anyagból készült pólót, valamint, ha nyáron dolgozunk, használjunk fényvédőt és naptejet, szalmakalapot.
Ha a ház körüli munkálatok során lánggal van dolgunk, fordítsunk különösen nagy figyelmet a biztonságra, hegesztés során célszerű hegesztői munkanadrágot és felsőt viselni, valamint a védőszemüveg és védőkesztyű is elengedhetetlen. Emellett ajánlott a bakancs beszerzése is, hogy lábunkat is védjük a hőtől. Lakásfelújítás, festés-mázolás során a bakancs viselése elengedhetetlen, illetve szintén hasznos lehet a kantáros overál és a védőszemüveg a fröccsenő festék ellen.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop