Kevesen tudják, hogy nyáron otthonunk belső hőmérsékletének 1 °C-os csökkentéséhez 3x annyi energiára van szükség, mint télen 1 °C-os növeléséhez. Ma a légkondicionálók korában, és amikor egyre többet hallunk az energiatakarékos felhasználásának szükségességéről, nem mindegy, hány fokról hűtünk, ha az mindenképpen szükséges.
Tény, hogy a hőszigetelésnek elsősorban télen, a meleg benntartása és hideg kívül tartása a feladata. Logikusan hangzik és igaz is, hogy a folyamat fordítva is működik: a korszerű homlokzati hőszigetelésnek ugyan kisebb, de elvitathatatlan szerepe van a nyári meleg lakáson kívül tartásában, az un. nyári hővédelemben. Ha tehát otthonunk korszerű homlokzati hőszigetelést kapott, joggal remélhetjük, hogy az energiamegtakarítás nemcsak télen, de nyáron is jelentkezik.
A nyári belső klíma kellemesen tartásának kérdése azonban ennél komplexebb feladat és ott kezdődik, hogy jól tájolt-e otthonunk. Ezen gyakran – különösen utólag – nem tudunk változtatni, így nézzük, mit tehetünk mégis magunk.
Míg az épület tájolásán nem, de a homlokzat szerkezetén, egy helyesen megválasztott és jó kivitelezett utólagos hőszigeteléssel is segíthetünk. Ám ez folyamatnak csak egy része: szükséges a megfelelő nyílászáró, a közvetlen napsugárzástól védő, korszerű árnyékoló, illetve fontos az otthon megfelelő időben és ideig tartó szellőztetése is akár mesterséges, akár természetes úton.
Mit tehetünk a kellemes belső klímáért télen?
Az elmúlt meleg nyarak során a külső falfelületek akár 70 °C is felmelegedhettek, amelynek befelé haladását lássuk be, hőszigetelés nélkül nem sok minden akadályozta.
A nyári napsugárzás erősen átmelegíti a falakat, és hőszigetelés hiányában a falazóelemek jól megtartják a hőt és még este, a szellőztetés után is sugározzák a meleget. Gondoljuk csak meg, milyen érzés ez egy panel lakásban vagy az ebből a szempontból nem sokkal jobb tégla lakásban is! Itt is fontos ugyan a szellőztetés, de ebben az esetben nem különösebben hatásos, mert a falak lassan hűlnek ki, ontják a meleget – befelé. A homlokzat erős felmelegedésétől egyértelműen véd a megfelelően kiválasztott vastagságú és anyagú polisztirol hőszigetelés , amelyek használata mellett a falak belső felülete kisebb mértékben fog felmelegedni. Másrészt a vakolat színválasztása sem mindegy, mert a sötétebb színek hamarabb átmelegednek, mint a világos árnyalatok.
A hőszigetelés mellett a megfelelően kiválasztott és használt árnyékolásnak is jelentős szerep jut. Nem elég azonban felszerelni az árnyékolót, használni is tudni kell. Megfelelő időpontban engedjük le, kizárva az erős napsugárzást nyáron, vagy hagyjuk felhúzva télen, hogy a téli napsugarak még kifejthessék jótékony hatásukat, így a fűtés- vagy klímahasználat csökkentésével a rezsiköltségeink is csökkenhetnek.
A harmadik tényező pedig az aktív levegőcsere biztosítása. Ismert az un. fáziseltolásos technika, amelynek segítségével elnyújthatjuk a falakon és a tetőszerkezeten beáramló hőhatásokat. A legfontosabb ennél a módszernél, hogy a napi legmagasabb hőmérsékletet akkor érjük le a szobákban, lakótérben, amikor a kinti hőmérséklet már megfelelően alacsony ahhoz, hogy szellőztetni tudjunk. A modern házak esetében a tetőterek szigetelése, illetve a tökéletesen záró ajtók-ablakok is okozhatnak problémát, amire vagy a következetes szellőztetés vagy a mesterséges szellőztetőrendszer kiépítése jelenti a megoldást, ahol a hőcserélő beépítése segít abban, hogy nyáron a hűvös, télen pedig a meleg levegő ne távozzon az elhasznált levegő cserélése során.
Tekintettel a környezetre
2016-ban 5 nappal előbb érkezett az un. túllövés napja, mint az előző évben. Mit is jelent ez? Azt, hogy a természet ettől a naptól nem képes előállítani annyi energiát, mint amit felhasználunk. Hazánkban is az energiafelhasználás harmadát a lakossági fogyasztás jelenti, így érthető, miért annyira fontos, hogy akár a hőszigetelés modernizálásával is hozzájáruljunk az energiapazarlás csökkentéséhez. Mivel a belső hőmérséklet csökkentése tehát 3x több energiát emészt fel, mint a fűtés, a klímahasználat akár 8-10 ezer forinttal is növelheti a havi áramfogyasztást. Könnyen belátható, hogy egy jó polisztirol hőszigetelés így télen és nyáron is, négy évszakon át támogatja tudatos energiafogyasztásunkat.
Összefoglalva, a hőszigetelés-árnyékolás-légcsere trió együttes használata hatékonyan járul hozzá otthonunk komfortosságához, amivel a környezetünknek is jót teszünk. Ezek között az elemek között talán valóban a polisztirol hőszigetelés egy jelentős tétel, amelynek megtérüléséről további hasznos információ, számítások és elemzés a MEPS Egyesület hoszigeteljaholnapert.hu oldalán található.
Hozzászólások