Paloznak valódi értéke, hogy csendes, barátságos település, ahol szívesen látják a nyaralókat. A környezet ápolt, rendezett, infrastruktúrája városi színvonalú, az átgondolt fejlesztés következtében mégis megőrizte hagyományos képét. Nem csoda, ha ma számos ismert művész, közéleti ember választja pihenőhelyül. A megvásárolt házakat a településképbe illően állítják helyre, és még a bővítésekkel is alkalmazkodnak a helyi hagyományokhoz, legalább is feltűnő, a környezetből kirívó házzal nem nagyon találkozunk.
A Bakony déli nyúlványainál fekvő Balaton-parti Paloznak történelme ősi időkre vezet vissza. Kedvező adottságai miatt már ötezer évvel ezelőtt a réz- és bronzkorban is lakták, és megtalálhatók a Római Birodalom nyomai is. A honfoglaló magyar törzsek a 900-as években telepedtek le a környéken, ettől kezdve folyamatosan lakott település.
E folyamatosságot sem a tatár, sem a török nem tudta megszüntetni.
A község fekvése, adottságai, kedvező közlekedési viszonyai mindig biztosították a minőségi bortermelést, ennek következtében nemcsak a település fennmaradását, hanem fejlődését is. Száraz, félszáraz fehérborairól híres, itt terem a jó minőségű tramini, szürkebarát, chardonnay és rizling. Érdekes adat, hogy az állandó lakosok száma a település fennállása óta 150 és 380 között változott, és mindig kevesebb földet mondhatott magáénak, mint a külső tulajdonosok. Ez jelenleg is így van: míg az állandó lakosok száma nem éri el a négyszázat, a birtokkal és pincével rendelkező tulajdonosok száma több mint ezer. Kora tavasztól késő őszig, a szüret végéig az itt tartózkodók száma legtöbbször meghaladja a kétezer főt.
A község a fő közlekedési út mentén fekszik, belső úthálózatának iránya észak-déli, főbb útvonalai a Balatonra nyílnak, szép kilátással a tóra. Sajátságos mediterrán klímáját a körülölelő hegységnek köszönheti. A napsütéses napok száma, időjárása a Földközi-tengeri településekéhez hasonló. A kellemes időt tükrözi a növényi kultúra is – dió, mandula, a déli lejtőkön beérő füge, no és persze a szőlő.
A község áthidalta a Balaton idegenforgalmának fő problémáját, azaz nemcsak jó időre talál programot az idelátogató. Mind a hegyvidéki, mind a tóparti nyaralás lehetőségei kihasználhatók: fürdés, vízi sportok, horgászás, teniszezés, lovaglás, gazdag kulturális program. A falumúzeum állandó kiállításon mutatja be a Balaton-felvidék lakáskultúráját, a katolikus templomban rendszeresek az orgonakoncerteket, a múzeum udvarán a – zenélő udvarban – magyar és német nyelvű színházi előadások, komoly- és könnyűzenei programok várják a látogatókat.
A helyi értékek védelem során számos eredményt tudhat magáénak a falu. Eredeti állapotában állították helyre a Petőfi utcában álló műemlék parasztházat, a helytörténeti múzeum épületét, és két régi kútházat. Megújult a XIX. századi harangláb is. A jó példát egyre több nyaralótulajdonos követi, és gondoskodásuk nem ér véget a kerítésnél. A tömör kerítések tövét sok helyütt rozmaring és levendula díszíti. A település új értékekkel is gazdagodott, központi területén a játszóteret szép fa játszóeszközökkel szerelték fel, és óvják. A szomszédos telken áll az új szobor, Szent Donátnak állítva emléket. Mindezekért Paloznak megérdemelten nyerte el a Hild-díjat.
Hozzászólások