Űrközpont a napraforgók között

Ma még a zsámbéki romtemplom, a töki pincesorok, a biatorbágyi viadukt, vagy a bicskei kastély, esetleg a tinnyei tópart Üvegtigris büféje jut eszünkbe a Zsámbéki-medencéről. Kulturális és kulináris ínyencségek mellett azonban hamarosan high-tech fejlesztéseiről is híressé válik a környék. A fővárostól nyugatra fekvő táj ugyanis a magyar szilíciumvölgy.

 

 

Érdekes kettősség jellemzi a Zsámbéki-medence köré épült települések életét. A jó borokról, sváb hagyományokról és csodás kirándulóhelyeiről ismert vidék kedvelt a főváros környékiek szemében, hiszen néhány kilométeres út után szinte a földi paradicsomban találja magát az ember. Kulturális élete méltán kelti fel az érdeklődést; új és régi hagyományok életben tartásával a népi ünnepek és fesztiválok szezonján kívül is vonzó. Látogatható borospincék mellett lovardák várják az utazót, hamarosan pedig sportközpontok és golfpályák színesítik a turisztikai kínálatot.

 

Ugyanakkor az M1 autópálya és az 1-es főút vonzásában lévő, két megyét is – Pestet és Fejért – érintő területekre megállíthatatlanul áramlik a befektetői pénz; az autópálya mentén bevásárlóközpontok, logisztikai parkok, áruházláncok, kis- és nagykereskedelmi üzletek érik egymást. Számos cég- és raktárközpont itt található.

Hagyományőrzés és urbanizáció
Két, látszólag ellentétes felfogás mentén képzelik a jövőt a medence települései. Mind próbálja speciális előnyeit jól kiaknázni, és egyként úgy gondolkodnak, hogy a hagyományőrzés, a települések arculatának és környezetének védelme mellett a fejlődéshez elengedhetetlen az urbanizáció. Ráadásul a települések vezetői felismerték, hogy útfejlesztés, szennyvízkezelés és egyéb nagyberuházások megvalósítása esélyesebb, ha közösen dolgozzák ki a programokat, hiszen uniós fejlesztési források is könnyebben elérhetők közös pályázatokkal. Bizonyos támogatásokat nem is lehet másként megszerezni, csakis térségi programként. Nem véletlen tehát, hogy öt évvel ezelőtt a Fejér megyei Bicske, Csabdi, Etyek, Mány és Óbarok, valamint a medence Pest megyei települései, úgymint Biatorbágy, Budajenő, Herceghalom, Páty, Perbál, Telki, Tinnye és Tök, megalapították a Zsámbéki-medence Regionális Fejlesztési Tanácsot (ZSÁMÉRT), amely a Talentis programot vivő társaság részbeni tulajdona is. A medence, minden egyes településének bevonásával lesz az első közép-európai szellemi központ, a kutatás-fejlesztés hazai szilíciumvölgye. A 200 négyzetkilométeres területen megvalósuló Talentis program egy tudásalapú térségfejlesztési koncepció, innovációs klaszter, a modern gazdaság kihívásaira adott válasz. A humán erőforrásokra és a csúcstechnológia alkalmazására épül, amely lehetőséget ad a gazdasági teljesítmény megsokszorozására.

High-tech harminc hektáron
Ennek része az első kelet-közép-európai űrközpont, amelynek alapszerződését éppen egy évvel ezelőtt írták alá. Az etyeki Új Dávid majorban helyet kapó űrtechnológiai tesztlaboratóriumot egy 2,2 milliárd forintos beruházásban építik meg. A többszintű, egymásra épülő, átjárható képzési-oktatási szolgáltatást is magában foglaló intézmény, a kapcsolódó kis- és középvállalkozások cégközpontjaival és laborjaival, valamint K+F intézetekkel, összterülete harminc hektár. Az Ûripari Technológiai- és Tesztközpont szervesen illeszkedik a Talentis tudásváros és a térség gazdasági, kutatási, kulturális környezetébe. Sikere már most mérhető; a nemzetközi űrtechnológiában élenjáró német IABG jelezte, hogy szeretne együttműködni a központtal.
Emellett már javában épül a Mányi Ipari Park, és megkezdődött a Herceghalmon épülő Talentis Business Park építése is. Herceghalom egyébként, mint térségi központ szerepel a programban. Az új városnegyed közelében Campust és konferenciaközpontot is terveznek.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop