Fényvédők – közérthetőbb címkék

A fényvédők olyan fényszűrő anyagokat tartalmazó kozmetikai termékek, amelyek a napfény emberi bőrre ártalmas sugarait elnyelik, szétszórják vagy visszaverik, ezáltal védik a bőrt a káros hatásoktól. A készítményeken található feliratok azonban gyakran nem könnyítik meg a választást, ezek egyszerűsítését ajánlja az Európai Bizottság.

 

 

A napfény többek között rövidebb (290-320 nm) ultraibolya B (UVB) sugárzásból, valamint hosszabb spektrumú (320-400 nm) ultraibolya (UVA) sugarakból áll. A napfény okozta bőrgyulladásért („leégésért”) és az ebből fakadó bőrpirosodásért (erythema) főként az UVB sugarak felelősek, de a bőrrák kockázata tekintetében is elsősorban ezek a sugarak jönnek számításba.

 

A bőr közvetlen barnulását az UVA sugarak eredményezik, ugyanakkor kockázatuk a bőrrák kialakulásában szintén nem elhanyagolható, kisebb mértékben okozhatnak bőrpírt, bőrgyulladást is, ezen kívül jelentős szerepük van a bőr korai öregedésének előidézésében.
Ahhoz, hogy a fényvédő termékek alkalmasak legyenek a napsugárzás okozta ártalmak megelőzésére, mind az UVB, mind az UVA sugarak ellen hatékony védelmet kell biztosítaniuk.

100%-os védelem – nem létezik
Tökéletes fényvédő készítmény nem létezik. A gyulladást valamint a közvetlen barnulást okozó sugarak spektruma ugyanis részben fedi egymást, ezért egyetlen fényvédő készítmény sem képes kiszűrni minden káros hatású sugárzást.
A fényvédők hatékonyan akadályozhatják a napsugárzás okozta korai bőröregedés kialakulását, védelmet nyújthatnak a bőr ellenálló képességének napfény hatására bekövetkező gyengülése ellen, csökkenthetik egyes bőrrák fajták kialakulásának veszélyét, de egyetlen fényvédő készítményről sem állítható, hogy teljes (100 százalékos) védelmet nyújt a túlzott UV sugárzás okozta kockázatok ellen. Mindez fokozottan érvényes a csecsemők és kisgyermekek napoztatását illetően is.
A fényvédő készítmények hatékony használatának gyakran gátat szabnak e termékek tulajdonságaival kapcsolatban a köztudatban kialakult téves elképzelések.

Helyesen használjuk?
Kevesen tudják, hogy a termékeken feltüntetett napvédő hatásra utaló faktorszám csak a bőrgyulladást okozó UVB sugarakra vonatkozik, az UVA sugarakkal szembeni védelemről nem ad tájékoztatást. Fontos továbbá annak ismerete, hogy a napvédő faktor hatékonysága és a fényvédő termék helyes használata között szoros összefüggés van. A megfelelő hatékonyság biztosítása érdekében a fényvédő terméket gyakorta szükséges használni.
A faktor adott védelmi szintjének biztosítása szempontjából nem elhanyagolható az egyszeri alkalommal bőrre felvitt termék mennyisége sem. Szakemberek szerint egy átlagos felnőtt test esetében egy-egy alkalommal 6 teáskanálnyi naptejet ajánlott használni, ami kb. 36 grammnak felel meg. Kevesebb mennyiségű (pl.: fele annyi) fényvédő termék használata esetén a védő hatás akár két-háromszor kisebb is lehet.
A megfelelő fényvédő hatású termék kiválasztásához a fogyasztónak joga és igénye van a termék hatékonyságával és használatával kapcsolatos pontos és részletes tájékoztatáshoz.

Az Európai Bizottság ajánlása
A Bizottság ajánlása 2006. szeptember 22-én jelent meg azzal a céllal, hogy útmutatást adjon a gyártóknak a fényvédő termékek UVB és UVA sugárzás ellen nyújtott magas szintű védelem minimális hatékonyságának méréséről, valamint a fényvédő termékek címkézésének ajánlott módosításáról, a fogyasztók egyszerű és közérthető tájékoztatása érdekében.

  • Az ajánlás alapján a fényvédő termékeknek az UVB és az UVA sugárzás ellen is minimális védelmet kell nyújtaniuk.*A fogyasztók tájékoztatása céljából a terméken az UVA védelmet is jelölni kell. A védelem hatékonyságának mértékét az ajánlásban jelzett standardizált módszerekkel kell mérni.*A termékfeliraton csak olyan hatékonyságot jelző állítások szerepelhetnek, melyek a standardizált módszerekkel megalapozottak. Tilos a védelemmel kapcsolatban túlzó tulajdonságok feltüntetése, mint például: 100 százalékos védelem, teljes napvédelem stb.*E mellett a fényvédő készítményeket olyan használati utasítással kell ellátni, mely biztosítja, hogy a termék hatékonyságára vonatkozó állítás elérhető legyen. Ilyen például a hatékony védelem biztosításához szükséges szer mennyiségének feltüntetése, mely rajzzal, ábrával vagy piktogrammal is megjeleníthető.*A címkén a napvédő faktorszám továbbra is megmarad, mellette azonban a fényvédő termék hatékonyságát jelző „alacsony”, „közepes”, „erős” vagy „rendkívül erős” kategória megnevezésnek is jól láthatóan szerepelnie kell. Az ajánlás szerint meg kell szüntetni a címkéken használt napvédő faktort jelző számok sokaságát a termékek köny-nyebb összehasonlítása érdekében.*A fényvédő készítmények címkéjén fel kell hívni a fogyasztók figyelmét a napozás veszélyeire, és figyelmeztető feliratokkal, képi vagy más megjelölésekkel tájékoztatni kell a túlzott napozás okozta kockázatokról.
  • Az Európai Bizottság ajánlásában a fényvédő napozó készítmények feliratozásával kapcsolatban javasolt módosítások alkalmazása nem kötelező. A napozókészítményeket gyártó cégek az ajánlásban foglaltakat belátásuk szerint önkéntes alapon vállalhatják.
    A fogyasztók számára egyszerűbb, közérthetőbb, ugyanakkor részletesebb tájékoztatását nyújtó felirattal ellátott termékek feltehetően idén tavasszal jelennek meg a kereskedelemben.


    Ezt követő cikkünk:
    Ezt megelőző cikkünk:

    Hozzászólások

    0
      0
      Az Ön Kosara
      Your cart is emptyReturn to Shop