Cicavízió

A macskák, ezek a puha léptű, kecses szobatigrisek sok ember szívét ejtik rabul, ugyanakkor ellenzőik tábora is nagy. Az alábbiakban elutazunk a doromboló kisragadozók világába.

 

 

Nehéz ellenállni a kölyökmacskáknak. Az ember azonnal ölébe akarja venni, amint észreveszi, hogy a kikerekedett kiscica önfeledten játszik egy gombolyaggal. Ugyanakkor bosszankodunk, ha vadonatúj kanapénkon ádáz karmoláscsata jeleit fedezzük fel, vagy ha kertünkben a szomszéd macskájának árulkodó „nyomait” látjuk a fűben.

 

A macskák megszelídítése, házi tartása nagy múltra tekint vissza. Sosem lesznek olyan hűséges barátai gazdáiknak, mint az ebek – egyszerűen más a természetük. Ez nem azt jelenti, hogy kevésbé lennének okosak vagy tanulékonyak, mint csaholó társaik, egyszerűen sokkal függetlenebbek, önállóbbak. Épp ezért inkább azoknak ajánljuk, akik keveset vannak otthon: a cicákat nem kell sétáltatni, és napokig elvannak az ember közelsége nélkül is. Nyaraláskor például elég, ha egy szomszédot vagy ismerőst megkérünk az etetésre és az alom tisztítására. (Persze, vannak nagyon ragaszkodó cicák is, őket nem lehet csak úgy lepasszolni.)

Macskás házirend
Tartásuk egyszerű, és nem is túl költséges. Etetésükre érdemes jó minőségű, különféle ízesítésű tápot választani. Ami pedig kötelező: speciálisan kiscicáknak szánt táplálékot adjunk kedvenceinknek. A felnőtt macskáknak és a kutyáknak szánt eledelek nem jöhetnek számításba. Utóbbiak azért, mert alacsonyabb a fehérjetartalmuk, mint amit a macskák igényelnek, és nem tartalmaznak olyan aminosavakat és vitaminokat, amelyekre szintén nagy szükségük van. Az eledel napi mennyisége függ az állat korától, nemétől, aktivitásától. Kölyökmacskát naponta többször kell etetni, felnőtteknél elég az egyszeri etetés. Egyesek a száraztápot egész napra kint hagyják felnőtt állatnak is, csak a nedves tápot kínálják napi egyszer. Ez nem szerencsés, mert a macska megszokja, hogy mindig van előtte étel, többet eszik a kelleténél, esetleg elhízik. A közhiedelemmel ellentétben a tehéntej nem biztos, hogy jó eleség számukra, ha nem szoktattuk rá a tehéntejre, az emésztőszerv-rendszerük nincs felkészülve rá. Vizet mindig biztosítsunk neki, főleg, ha alapvetően száraztápon él. Egyes macskák annyira kényesek a víz frissességére, hogy rászoknak a csapból ivásra. Ez nem higiénikus (beugrál a mosdókagylóba), de abból a szempontból sem szerencsés, hogy csak akkor iszik, ha ott vagyunk, és megnyitjuk a csapot.
Más dolgokkal kapcsolatban is tanácsos következetesnek lenni: a macska kellő kitartással nevelhető. Fontos már kölyökkorban megértetni vele, hogy nem jó móka, ha vadászatot mímelve ráront a lábunkra, nem szabad felmennie a mosogatótálcára, ne rágja meg a szobanövényt stb. Ha ezeket a dolgokat egyszer is megengedjük, kárba vész az addigi nevelés.

Macskafelszerelés
Érdemes beszereznünk alomtálcát, s hozzá megfelelő almot. Régebben homokot használtak ilyen célra, de ma már léteznek korszerűbb anyagok is, amelyek a vizelet hatására összecsomósodnak, így könnyen összegyűjthetők a kis gombócok, és kidobhatók a szemétbe. A drágább, szilikonos almok a szagokat sem engedik ki, és elég csak az összeállt, „használt” részt kidobni, helyét feltölteni újjal. Célszerű kipróbálni, melyik típus válik be a legjobban, és abból venni nagyobb kiszerelést.
Etető- és itatótálka is szükséges. A legjobbak a rozsdamentes fémből készült edények, ezeket jól lehet tisztítani. Ha lehet, olyat szerezzünk be, amelynek az alja súlyozott vagy gumis, így a cica evés közben nem tudja tologatni a padlón.
Egy játékos, fiatal macskának sokféle játékot vehetünk. Kaphat például műegeret, vagy pálcára rögzített, madzagon lógó színes figurákat, amelyeket fáradhatatlanul pofozhat. Arra kell odafigyelni, hogy a játék ne tartalmazzon olyan részeket, amelyeket a macska lenyelhet. Ilyen szempontból egyébként a lakást is ellenőriznünk kell: ne hagyjunk elől olyan tárgyakat, amelyek veszélyesek lehetnek (pl. tűbe fűzött cérna, karácsonykor az árvalányhaj dísz, felügyelet nélkül hagyott, forró étel a tűzhelyen stb.). Ezek balesetet (bélelzáródást, égési sérüléseket) okozhatnak. Beszerezhetünk még kaparófát, ami a karmok élesítését szolgálja. Tudnunk kell azonban, hogy kedvenceink jobban szeretik a kanapén élezni karmukat, mint a profi kaparófán – ezt be kell kalkulálni, mielőtt hazavisszük a cicát.

Macskafű és macskapaszta
Az emésztési problémák megelőzésére a megfelelő minőségű tápok biztosítása mellett adhatunk még macskafüvet, illetve szőroldó pasztát. A macskafű nem más, mint egy megfelelő tisztaságú, lakásban „termeszthető” fűféle, amelyből a cicák időnként fogyasztanak, hogy bélmozgásukat elősegítsék. Ha rászoktatjuk erre a fűre, nem kapnak rá az esetenként akár mérgező szobanövények rágására.
A dús, hosszú szőrű fajtáknak mindenképp adni kell szőroldó pasztát, de rövidebb szőrűeknek is célszerű lehet olyan időszakokban (például tavaszi, őszi bundaváltáskor), amikor az állat erősebben vedlik. Tisztálkodáskor, azaz a bunda nyalogatásakor sok szőrszálat nyelhet le az állat, amelyek aztán a gyomorban gombóccá állhatnak össze, és irritálják a nyálkahártyát. Szerencsésebb esetben ezt időben kihányják, rosszabb esetben hosszú ideig megül az emésztőrendszerben, krónikus gyulladást okozva. A paszta segít ennek megelőzésében, nem hagyja, hogy összeálljon a szőrcsomó. Általában kellemes íze van, a cicák előszeretettel fogyasztják. Kaphatók olyan ízletes falatkák is, amelyek szintén a probléma elkerülését segítik. Cicánk egészségét és bundáját másképp is karban tarthatjuk. Kézenfekvő a „cicawellness-program”: finom fésű, illetve kefe segítségével lehetőség szerint minden nap gondosan keféljük át a macska szőrét.
Ne feledkezzünk meg az oltásokról, a bolhairtó készítményekről, féreghajtókról sem, mert egyes vírusok illetve paraziták a cipőnkön is bevihetők (nem egy szobakedvencről derült ki, hogy bolhás, vagy elkapta a macskanáthát, pedig világ életében lakásban élt). Érdemes állatorvosunknál érdeklődni, aki tisztában van az adott környék járványügyi helyzetével is.

Védekezés a paraziták ellen

Itt a tavasz, jön a jó idő – de sajnos vele együtt a különféle paraziták is. Kutyáinkat, macskáinkat célszerű ellátni megfelelő védőkezeléssel kullancsok, bolhák ellen. Ezek a paraziták komoly betegségeket is terjeszthetnek (kullancs – Babesia, Lyme-kór, agyhártyagyulladás, bolha – férgek, vírusfertőzések). Célszerű negyedévente féreghajtást végezni, és nem csak akkor, ha férgességet gyanítunk kedvencünknél.
Figyeljünk arra is, hogy ne járjanak le oltások! Időnként nem árt, ha ellenőrizzük az oltási könyveket, vagy megkérdezzük az állatorvosunkat.


Ezt követő cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop