Varga Klári színésznő sok évi Madách Színházi tagság után ettől az évadtól a József Attila Színházhoz szerződött. Mihelyst levette legutóbbi szerepének, a Játék a kastélyban ifjú hölgyének estélyi ruhás jelmezét, felül a bicajára, és hazateker budai garzonjába. A ház, ahol otthont talált, 1913-ban épült. A kaput kinyitva hóna alá vágja mountainbike-ját, és szaladva felviszi a lift nélküli ház harmadik emeletére, hogy beállítsa egyetlen szobájába, a korondi cserépkályha mellé.
A közlekedési eszköz a lakásban is kiemelt helyet kap, ugyanis ha nincs az ágyától balra a fal mellett, a színésznő nem tud elaludni. Kollégái gyakran – cikizik?, amikor a szinkronban előbb lelakatolja, majd csak aztán kezd dolgozni, de Klári rá se ránt, neki ez kész vagyon. Odahaza csupa – fogalom – várja: meghittség, barátságosság és kedvesség. Öt éve szépülget a garzon, nyugodt, pasztell, ám mégis színt hordozó falakkal. A – konyha és az ebédlő – narancsos, a szoba sárgás színhatású. A 6-os öltöző táblája a néhai éléskamrára került. Értéke, hogy a felújítás előtti Madách Színházból való, arról az ajtóról, amely mögött többek között Mensáros László váltotta a ruháit jelmezre. Az étkezőben több Tolnay Klári fotó is díszeleg a falon, úgyhogy egy kávézás akár egy egész színházi korszakot is felölelhet.
A spájzban az ember nem talál sonkát, szalicilos befőttet, de tanulókuckót igen. Berendezése mindössze egy fotel, egy kisasztal, fejmagasság fölött pedig körben polcok, három méter magasan az alig egy négyzetméteren.
A nappaliba lépve legelőször egy kályhán akad meg a szemem. Klári még a szüleivel ment érte Korondra. Elhozták a cserepeket, majd évekkel később, amikor megvolt rá az anyagi fedezete, összerakatta. A kályha tetején kerámiából készült vízköpő sárkány ül, amely vízzel telve párologtatásra szolgál. A szoba teljes hosszát fehér, tükrös szekrénysor foglalja el. Tetejét indiai kosarak töltik meg, melyekben – nincs hova tenni, de kell – holmik bújnak meg. Az íróasztalon ezernyi mütyür, premierajándék sorakozik. A bámulatra méltó köveket Klári kézben cipelte haza Santoriniről.
A konyha ezer herkentyűjével vonja magára a figyelmet. Ennyi kedves – ezt meg azt – rég láttam egy helyen. A kiskályháról – mely mint hajdani játék, legalább százötven éves – megállapítom, hogy nincs rendeltetésszerűen használva. Mécsestartóként őrzi a múlt hangulatát, van neki kályhacsöve, koksztartója és mindene, amivel egy mai gyereklány már aligha tud mit kezdeni. A meseszerű fémdobozokat Klári nem öncélúan gyűjti, időnként telerakja maga készítette aprósüteménnyel. Hétféle tepsiformájában azonban nemcsak édességet süt, de alternatív pogácsákat is.
– Kitalálok fűszereket a pogácsához – meséli. – Így létezik nálam bazsalikomos, tárkonyos, chilipaprikás is. A trükköm az, hogy készítek hat tepsivel, és gyorsan elajándékozom. Így nem lehet hízni tőle! Emellett persze a sport is karbantart. Már korábban is bicajoztam, de egyszer összeakadtam a hegyekben egy hivatásos mountainbike-os csapattal, és egyre többet jártam velük biciklizni, annyira beleszerettem. Az első maratoni versenyemen huszonhatodik lettem. Ez hatvanöt kilométert jelent, hegyen-völgyön át. Ja, és négy évvel ezelőtt elkezdtem futni is! Azóta minden reggel felmegyek autóval a Normafáig, leteszem a járművet, majd felfutok a János-hegyi kilátóig és vissza. A hat kilométert minden évszakban megteszem, volt olyan is, hogy megállt a jég a szempillámon. Futásban ma ott vagyok a hatvan legjobb maratonista között. Most alakul meg a Száguldó virágok, egy női mountainbike-os társulás, melynek úgy leszek tagja, hogy mindkét kedvenc sportomat egyszerre űzhetem. A mozgás hihetetlen összetetté, nyugodttá tett, általa úrrá lettem a lelki gyengeségeimen is.
A lakás valóságos kiállítóterme a képeknek, grafikáknak, posztereknek. A nappaliban Győrffy András ceruzarajzai állnak kiemelt helyen, az étkezőasztal felett egy Ecserin felkutatott, majd restauráltatott bohóc kép, Vágó Nelly-féle, Klárira készült jelmeztervek, és egy ezer alakban visszatérő női arc. Aki nem ismeri, e fotókról közelről szemügyre veheti Varga Zsuzsa kaposvári színésznőt, aki pontosan két perccel előbb született, mint Klári. A csavar azonban nem ebben van, hanem hogy az ikertestvér másfél hónappal előbb fogant. Így Zsuzsa tíz, Klári nyolc és fél hónaposan, de együtt jöttek világra. Klári most a József Attila Színházban
Ibsen Nórájának címszerepére készül, de ikertestvérével sem engedték el egymás kezét: A meztelen lány című Molnár Ferenc darabban kettős szereposztásban játszanak a Varga lányok.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások