Életünk egyharmadát ágyban töltjük, így egyáltalán nem mellékes, milyen körülmények között telik el ez az idő. Van, aki csak aludni tér a hálószobába, de olyan is akad, akinek nincs is külön erre a célra szeparált lakóhelyisége. Lehet, hogy csak a nappali kinyitható kanapéján van mód a pihenésre, de ennek is meg lehet adni a módját.
Hálószobánk akkor kényelmes, ha alvási szokásainkhoz igazodva alakítjuk ki. Ez azonban cseppet sem ilyen egyszerű, hiszen még házastársakkal is előfordul, hogy eltérő időben ébrednek és fekszenek le: a pacsirta típus, ahogy a szeme kipattan, már el is hagyta a helyiséget, a bagoly típus viszont este órákig tévézik, vagy olvas elalvás előtt.
Bútorozás
Ágyunk állhat külön helyiségben, vagy helyet kaphat a nappali sarkában leválasztva, megbújhat egy alkóv mélyén, felköltözhet a galériára, de szabad szellemű családoknál épülhet egy térbe is a fürdővel. A minimalista stílus terjesztette el a hálóval egybeépített, járható gardróbszobákat, bár nehéz leszorítani a divat színpadáról a tolóajtós gardróbokat is.
Az ideális hálóhelyiség keleti fekvésű, az ágyat sosem éri közvetlen napsütés, a fekvőalkalmatosságot úgy tudjuk elhelyezni, hogy senkinek nem kell közvetlenül a fal mellett aludni, vagy reggelente keresztülmászni a másikon. Mivel sokat vagyunk itt mezítláb, a padló meleg, puha és csúszásmentes legyen. Legjobb a parafa, mert a padlószőnyeg sokaknál allergiát válthat ki. A függönyök és rolók itt nemcsak az árnyékolás, de a hangulatteremtés szerepét is betöltik. Ha lehet, világos, sima vagy apró mintás, könnyed, lágy esésű anyagokat használjunk. A pihenéshez javasolt színek a vajsárga, a halványzöld, illetve a pasztellkék.
Az alvótér világítása összetett feladat. Az ágy fölé ne szereljünk csillárt, mert nyomasztóan hathat az alatta fekvőre, az ágy mellé helyezzünk irányítható fejű olvasókart, amely nem akadályoz bennünket a felülésben. Sminkeléshez úgy helyezzük el a lámpákat, hogy két oldalról essen a fény az arcunkra, így nem kerülnek rá hatalmas árnyékok. Okos dolog olyan helyre tenni a (alternatív) kapcsolókat, hogy azok eléréséhez ne kelljen kibújni az ágyból.
Az ágy
Az ágy soha ne kerüljön ablak alá, illetve ablakos falra, mert könnyebben megfázunk. Alatta elhelyezhetünk ágyneműtartó rekeszeket, dobozokat, így ágyazáshoz nem kell felemelni az egész fekvőfelületet. Éjjeliszekrény vagy kis lerakópolc szükséges a vekker, a telefon vagy a szemüveg elhelyezéséhez, de nagyobb tárolókat ne az ágy mellett rendezzünk be.
Az utóbbi években divatba jöttek a kárpitozott vagy fa fejtámaszok, a baldachinok és ágyfüggönyök, a lábnál elhelyezett padok és ágyneműtartók is.
Az elektroszmog kizárására mellőzzük ágyunk közelségéből az elektromos berendezéseket, hiszen azok még kikapcsolt állapotban is károsan sugároznak. Ugyancsak távolítsuk el a zöld növényeket, hiszen bár oxigént termelnek, allergiás reakciókat válthatnak ki. Háziállattal szintén ne aludjunk egy helyiségben.
A túl kemény ágy nem engedi a gerincoszlopot meghajolni, így a nyomás a vállaknál és a csípőnél jön létre. A túl puha ágyakban viszont a gerincoszlop besüpped, az izomzat egyoldalúan feszült lesz. Az ágykeretnek eléggé stabilnak kell lennie, a felületének egyenletesnek és repedésektől mentesnek.
Pácolás, festés, lakkozás esetén fontos a természetes anyagok használata (natúrpác, méhviasz). A farugós ágyrácsoknál az alátámasztás rugalmas, felveszi a fekvő ember testmozgását, s oldalirányú elmozdulást is lehetővé tesz. A léces tartószerkezetből viszont sokkal nagyobb ágyszélesség alakítható ki, s ez optimális nyomáseloszlást biztosít minden fekvéshelyzetben.
Ágyneműk, töltelékek
Alváshoz 12-17 °C a legkellemesebb hőfok, és 40-60 százalék közötti relatív páratartalom. A legtöbb cég a paplanokat és ágybetéteket úgynevezett – melegpontokkal” jelöli, az – 1 – nyárias könnyű”-től az – 5 – extra meleg”-ig. Töltés szerint a kacsa és liba pihe meleg és könnyű, rugalmas, de a legdrágább. A pihe és toll keverékkel töltött ágyneműk kemények. A gyapjú télen melegít, nyáron kellemesen hűsít. A köleshéj alkalmazkodó, úgy fordul, ahogy mi.
A latex könnyű, rugalmas, a port, a vizet átereszti, elnyűhetetlen, nem kell mosni, szárítani, felrázni. A műszál jó hőszigetelő, nem allergiakeltő, és bírja a mosógépben való tisztítást. Az ágytakarók közül a szövet (gyapjú, pamut vagy keverék) könnyű, jól átengedi a levegőt, a gyapjú nehéz, meleg és tartós.
Az ágyneműt rendszeresen szellőztessük friss levegőn, ez meghosszabbítja élettartamát, s a forró napsütés fehéríti és fertőtleníti a szövetet, illetve kisimítja a töltetet. A huzatot hetente cseréljük. Legelőnyösebb a pamut, illetve a pamut és a len keverékéből készült ágynemű, de léteznek már olyan ezüstszállal átszőtt változatok is, amelyek megvédenek az elektroszmog káros hatásai ellen. Ha az ágyneműt beteg használta, vagy különösen meleg az idő, cseréljük gyakrabban. A mosást 60 °C fokon végezzük, ez elpusztítja a baktériumokat.
Hozzászólások