Palántázó

A gyerekeknek egy zsebkendőnyi zöld is elég a paradicsomhoz. Számukra nem az a jó kert, ahol minden precízen kimért és mértanilag megtervezett, ők szeretik a buja, vad környezetet, az setlegességeket. Tartsuk távol őket a felnőttek mintakertjétől, és soha ne bántsuk meg azzal, hogy tönkretettek, letapostak, kirohasztottak valamit.

 

 

A bölcsődés gyereknek elég egy homokozó és egy csöpp füves terület, egy sekély pancsolómedence (jobb, ha felfújhatót válasszunk). Az ovisok már nagyobb teret igényelnek, bátrabban másznak korlátokra, ülnek hintára vagy rolleroznak, bicikliznek a ház körül. A kisiskolások szeretnek bunkerokba menekülni a szülői szigor elől, és élvezni az önállóság perceit. Ideig-óráig.

 

A játékhoz tér kell, nem nagyra törő tervek. A gyepen lehet henteregni, ugrókötelezni, labdázni és dömperezni, kihelyezhető rá a felfújható kerti medence, az ugráló vár, a libikóka és a homokozó. Sokan fűrácsot és gumitéglát raknak le, bár előbbi gyorsan pusztul, utóbbi nem olcsó. A hintát fellógathatjuk egy öreg fára, de készíthetünk önálló állványzatot is. A homokozóként és pancsolóként egyaránt használható műanyag teknős, illetve kagylós kisbabáknak, a nagyobbaknak már építenünk kell. A jó homokozó peremére rá lehet ülni és van teteje is, amelylyel éjszakára lezárhatjuk a macskák elől, illetve óvhatjuk a gyereket széltől, naptól, esőtől.

 

Lehetőség szerint a picik is vegyék ki részüket zöld birodalmuk kialakításában. Nyugodtan bízzunk rájuk olyan feladatokat, mint a hinta vagy a mászóka alatti tér fahánccsal való beszórása, a fakéreghántolás, a játszó terület kigazolása, vagy a madáretetők és -itatók feltöltése.

 

 

Biztonság

 

Kerüljük a kiálló kerítésvégeket, a földbe szúrt éles karókat, vagy tompítsuk le a hegyét parafa dugóval.

 

Az összecsukható székek könnyedén felbillenhetnek, ha a kicsik fel-le ugrálnak rajtuk, ezért biztosítsuk ki váratlan összecsukódás elleni reteszekkel.
A kerti lámpákat, szobrokat úgy helyezzük el, hogy a gyerek ne tudjon rá felmászni, ne ránthassa magára.
Nyolc-tíz év alatti gyerekeknél ne építsünk kerti tavat, mert több veszélyt, mint örömöt jelenthet a vízmélység, nem is szólva a tó körül sokasodó rovarok támadásáról.
A műtrágyákat és növényvédő szereket, szúrós kerti szerszámokat elzárt, a gyerek által hozzáférhetetlen helyen tartsuk, s jelenlétükben ne használjuk.

Növények
A gyerekek sok kárt tehetnek kertünk ékességeiben, s hogy ezt elkerüljük, ám legyen mégis kedvükre való játszótér, a következőkből ültessünk :
– igénytelen, könnyen regenerálódó fajok:
rózsalonc, gyöngyvirágcserje, orgona, sarkanytúka, macskamenta, palástfű,
gólyaorrok;
– kúszónövények a bunkerfalakra: pipavirág, hegyi iszalag, komló;
– sövénynövények a kuckókhoz: fagyal, tiszafa, gyertyán;
– ruhának való: útilapu, rebarbara;
– gyerek kertecskébe: körömvirág, napraforgó, oroszlánszáj, szívvirág.
Tudnunk kell, hogy veszélyes a rózsa, mérgező a tiszafa, a díszdohány, az aranyeső, az angyaltrombita, a tuja, a gyöngyvirág, az őszi kikerics, a sisakvirág, a hunyor, a ricinus, a gyűszűvirág, a leander, a borostyán, a rekettye, a bukszus, a magyal. Ezek egyike szúr, a másik a szájba véve hasmenést válthat ki, de a veszélyesebb fajok akár halálos veszedelmet is rejthetnek.

Ágkunyhók
Apáink meséiből még ismerősek lehetnek a fák tetejébe épített ágkunyhós történetek. Vadregényes megközelítésük, a világ fölöttiség érzése, a különcködés minden gyereket ámulatba ejt. A lombkoronába ékelt búvóhely kialakításánál elsődleges szempont a biztonság: fixen rögzítsük a kunyhót és a hozzá vezető létrát vagy kötélhágcsót. A fa alatti területet vastagon szórjuk be fakéregzúzalékkal, hogy egy egyensúlyvesztésnél a gyerek puhább talajra pottyanjon.

Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz

 


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop