Családi ház korszerűsítése, átépítése

A magyar családok többsége a legszívesebben kertes családi házban lakna, természetesen korszerű, szép, célszerűen kialakított családi házban. Az anyagiak legtöbbször behatárolják a lehetőségeket, így gyakori, hogy nem új házat építenek, hanem egy szerényebb meglévőt kívánnak korszerűsíteni. Már e házak megvételénél is alapvető szempont az átalakíthatóság, korszerűsíthetőség lehetőségének megítélése, mérlegelése. Sokszor a hozzáértő szakembert csak utólag kérik fel az ebben való segítségre, ezért az alábbiakban néhány szempontra, adottságra hívjuk fel a figyelmet.

 

 

A ház vételénél nem elég, ha a telek fekvését, környezetét, megközelíthetőségét mérlegeljük – valamennyi évszakban! -, nem elég, ha felületesen, valóban csak a ház látható felületei alapján ítéljük meg az ingatlan állapotát. Próbáljuk megismerni a ház szerkezeteit is.

 

Alapok, válaszfalak
Fontos, hogy jók legyenek az épület alapjai, erről az esetleg rendelkezésre álló terveken kívül az árulkodó repedések adhatnak információt. A falak között fontos különbség, hogy melyik teherhordó szerepű, melyik csupán válaszfal. A külső falakon kívül a vastagabb falak (min. 25 cm) teherhordóak, a vékonyak (a vakolat leszámításával 6, 10, 12, 15 cm-esek) csupán válaszfalak. Ezeket az átalakításoknál általában gond nélkül le lehet bontani, de a teherhordó falak, kémények csak megfelelő kiváltások készítése esetén alakíthatók át.
Új válaszfalakat építeni a legtöbb esetben viszonylag egyszerűen lehet, különösen könnyű elemekből (például gipszkartonból), de a válaszfalat is ki kell merevíteni, felül kiékelni, oldalirányba is kikötni huzalbetétekkel stb. Oda kell figyelni a vizes helyiségek helyzetére is. Emeletes elrendezéseknél fontos, hogy mi van a vécé, fürdőszoba alatt. Különösen a vécé vastag lefolyócsövének vízszintes elhúzása okozhat sok hibát.
Bővítés, tetőtér
Az átalakítások rendszerint bővítési céllal történnek. A bővítés a beépítés növelésével, hozzáépítéssel csak akkor történhet meg, ha a telek méretéhez képest a meglévő beépítés nem merítette ki az előírt mértéket. Ezért is fontos, hogy egy ház megvételénél tájékozódjunk a helyszín övezeti és helyi előírásairól. Ezek az épület magasságát is szabályozzák. Sok esetben a felfelé való terjeszkedés, elsősorban a tetőtér beépítése a járható bővítési lehetőség. Ehhez nemcsak a fedélszerkezet, hanem a födém állapotát, szerkezetét is vizsgálni kell. Gyakori, hogy a padlásfödém nincs arra méretezve, hogy ott lakószint lehessen, különösen, ha ez a födém fából készült. A bővítés szempontjából a tető formája, alakzata is lehet kedvező vagy kedvezőtlen. Anyaga is, állapota is indokolttá teheti megbontását vagy elbontását, átépítését. Ha rovarrágott, gombás és silány anyagú, mindenképpen cseréljük le. A héjalás (pala, cserép stb.) is lehet elöregedett. Ha úgy indokolt dönteni, hogy kapjon új fedélszéket, tetőt a ház, célszerű úgy kialakítani, hogy a tetőtér előnyösen beépíthető legyen. Erre a nyeregtető, oromfalas elrendezés előnyösebb teret biztosít, mint a sátortető. Az oromfalas kialakítás további előnye, hogy azokon természetes, hagyományos ablakok nyitása egyszerű módon oldható meg. A tető szélső sávjában levő, alacsonyabb belmagasságú részeket ügyes bútorozással, berendezéssel jól lehet hasznosítani. A kiemelt tetőablakok szintén növelhetik a hasznos területeket.
A tetőtér beépítése – még ha a felújítást is meg kell oldani – rendszerint olcsóbb új fedélszék esetén is, mint a horizontális hozzáépítés. A belső lépcsővel kapcsolatban a következőket kell tudnunk: a födémszerkezet a legtöbb esetben meghatározza a lépcső optimális helyét. Mivel a lépcső áttöri a födémet, az a cél, hogy minél kevesebb teherhordó gerendát üssön el, illetve az átépítés minél egyszerűbb legyen. Ugyanakkor a lépcsőnek az alaprajzi elrendezéshez is igazodnia kell, és biztosítani kell a megfelelő magasságot mind alul, mind az érkezésnél. Ha a lépcső a központ közelében érkezik a tetőtérbe, rendszerint előnyösebb középről elosztani a helyiségeket. A szélről nehezebb eljutni a túlsó szélen lévő helyiségekig, sok lesz a felesleges közlekedő terület. Ha van elég hely a telken, a lépcsőház önálló tömegben hozzáépítve sok esetben kedvezőbb helyzetet teremt, mint a belső térben való átépítés.
Hőszigetelés javítása
Fontos szempont a ház hőszigetelésének javítása is. A legtöbb régebbi, amúgy jól megépített ház is ebből a szempontból korszerűtlen, a 30-as, 38-as régi téglafalak teherbírása megfelelő ugyan, de sok hőt ad le. Ilyen esetben ne elégedjünk meg a ház homlokzatának újrafestésével, csinosításával. Ha ugyanis a falak kapnak egy hőszigetelő réteget (ami lehet 5 vagy akár 8-10 cm is), olyan ez, mintha télen a fázó ember egy meleg bundába öltözne. Meg kell vizsgálni a nyílászárók állapotát is. Korszerűsítésükkel, cseréjükkel együtt a fűtésre fordított költség felére, harmadára csökkenhető.
Helyiségek új funkciói
Az átalakítás természetesen magát az alaprajzi elrendezést és ezzel összefüggésben a helyiségek tájolását, bútorozhatóságát, belső térkapcsolatait is alapvetően átformálhatja. Végig kell gondolni, hogy a család összetétele, létszáma, életformája indokolja-e a nagyobb terek összenyitását; illetve az hány önálló elkülönülésre alkalmas szobát igényel. A konyha használata, az étkezés módja is fontos szempont; ettől függhet a terek összenyitásának módja, mértéke – a konyha amerikai konyhaként vagy elkülönülő, hagyományos konyhaként való kialakítása. A helyiségek elrendezésénél természetesen a tájolást is vegyük figyelembe; a szobákat lehetőleg a napos oldal felé fordítsuk a hálókat, teraszt, erkélyt inkább kelet, a nappalit inkább nyugat felé, ha erre lehetőség nyílik. De a csendesebb kerti oldal, a szebb környezeti adottság, az esetleges kilátás figyelembevétele is fontos.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop