A plasztikus technológia

Amikor az építtető elgondol egy alapterületet leendő házához, sokszor szárnyalna. Ez a vágy jellemző az építészekre is, bár az anyagok alaposan megkötik a kezet, vagy a megszokottól eltérő megoldás tetemes költségnövekedést jelent. Az EVG-3D egyike azoknak a jól alakítható könnyűszerkezetes technológiáknak, amelyek magyarországon is gyors eljárással, jól formálható, szilárd épületeket hoznak létre. a technológiához kifejlesztett acélhálós 3 dimenziós vázszerkezet segítségével. bonyolultnak látszó építési formákat is rendkívül egyszerűen lehet kialakítani, így A boltívek, ívelt falak, födémek sem jelentenek problémát. JUHÁSZ ZOLTÁN, a Perfekt Invest Kft. ügyvezető igazgatója – az EVG-3D hazai kizárólagos forgalmazója – ismerteti az új technológiát.

 

 

Az első épületek Floridában láttak napvilágot az 1970-es évek végén, majd világhódító útjára egy hurrikán jóvoltából indult a technológia: az összes más eljárással készült könnyűszerkezetes épületet elsöpörte a szélvihar. Így terjedt el a híre és építése először az Egyesült Államokban, Mexikóban, Argentínában, és azóta a világ többi részén is számtalan épület készült belőle, családi és társas lakóházak, ipari és mezőgazdasági célú építmények.

 

A rendszer lelke.

 

A rendszer lelke az EVG-3D előre gyártott építőelem. Az elemek automatizált sorozatgyártására a fejlesztést végző amerikai mérnökök megbízásából az osztrák EVG mgH tervezett, szabadalmaztatott és automatizált gépparkot (a cég világszerte a komplett hálóhegesztési gépeiről ismert). A grazi székhelyű EVG azóta szinte minden kontinensen – közel 30 országban – értékesít e technológiával.
Szendvicsszerkezet.
Az EVG-3D panelelemek két oldalon acélháló vasalással ellátott, expondált polisztirol (EPS) táblákból állnak. A kétoldali acélhálóval – a hőszigetelő habanyagon keresztül vezetett, horganyzott acélpálcákkal való összekötése révén – létrehoznak egy térbeli vázszerkezetet, melyre beton szilárdságú vakolatot visznek fel (mindkét oldalon 5-5 cm vastagságban, és ettől egybefüggő szerkezetté válik. A kis elemek elmozdulhatnak egymástól, ez azonban nem tud, mert a rácsszerkezet összefogja, és háromdimenziós falszerkezetté alakul. A betontól általában félnek az emberek, pedig bizonyos mértékig ez is természetes anyag, van páradiffúziós tevékenysége. A falszerkezet beton szilárdságú vakolattal ellátott, melynek alkotóelemei a cement, homok és a 4 mm-nél nem nagyobb szemcsenagyságú kavics. Ilyen házban élve olyan érzetünk van, mint egy vakolt téglaépületben.
100 év garancia. Az EVG-3D technológiával készült épületek kihordási ideje több száz év, vetekszik a téglaszerkezetekkel. Mivel monolit dobozszerkezet, földrengés- és árvízbiztos, de nem ezeket a tulajdonságokat vizsgáljuk elsősorban, hanem az épület fajlagos költségeinek alakulását. Jelentős költségmegtakarítási tényező, hogy EVG-3D-ből 20 cm vastag falfelülettel jó hőszigetelésű tartószerkezeti falat lehet elérni, és a lakás nettó alapterülete 7-8 százalékkal megnő. Egy bruttó 100 m2-es épület alapterülete 38-as porotherm téglából készítve 72-74 m2, EVG-ből ez 6-8 m2-rel több. Jelenleg, amikor egy négyzetméter lakott terület előállítása 100 000 forint, pusztán ez a nettó alapterület-növekedés több százezer, esetleg milliós nagyságrendű is lehet megtakarításban, az épület méretétől függően.
Futamidő három hónap.
A hagyományos építési trend szerint életünk egy részét rá kellene szánnunk arra, hogy megépüljön a házunk. Az EVG-3D esetében rendkívül egyszerű az épület összeszerelése és kialakítása: a vállalási határidők általában három hónapot tesznek ki. Mivel ezzel az építési rendszerrel a kivitelezés a hagyományoktól eltérő, speciális ismereteket igényel, a képzést a rendszergazda végzi, és a partnerré vált építőipari vállalatok kizárólagos területi jogot kapnak (Verpé Kft.).
Hő- és hangszigetelés, terhelhetőség.
A szendvicsszerkezetből adódóan a hőátbocsátási tényező 0,42 k, mintegy 20-25 százalékkal kedvezőbb a jó minőségű téglafal-szerkezetű falak áteresztő tulajdonságához képest. De nem csupán a meleget tartja meg a lakásban, a nyári kánikulában fordítva működik, azaz nem engedi be a pluszokat. Tehát nem a fal tartja a hőt és sugározza, hanem alapvetően hőszigetelt – nem engedi elillanni a lakásból a meleget, ezért a hőmérséklet hamar és költségtakarékosan, utánfűthető módon tartható. Hangszigetelése a rendeltetésszerű használatnak megfelelő, különleges igényeknél lépéshangszigetelő alkalmazható. Terhelhetőség szempontjából ugyanúgy funkcionál, mint a téglaszerkezetek – a falra történő rögzítés egyszerű mezei fúróval megoldható. Az ÉMI a tartószerkezeti vizsgálatai során meglepve tapasztalta, hogy a falszerkezet 30 százalékkal jobban bírja a terhelést a téglához képest, az elvárási normát pedig 100 százalékosan túlteljesítette. Az emelt szintű épületgépészeti alapozás (az alapvezetékek: víz, fűtés, villany falszerkezetben történő elhelyezése) további költségmegtakarítási lehetőséget kínál. Ezzel egy 10 millió forintos bekerülési költségű épületnél a közvetlen megtakarítás akár 20 százalék is lehet.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop