A legutóbbi lapszámban tárgyaltuk a ház földszintjén lehetséges bővítést, abban az esetben, ha a telekre előírt beépítési százalék maximumát a meglévő épület még nem érte el. Mit tegyünk azonban akkor, ha a beépítési százalék nem növelhető, és nagyobb területet szeretnénk nyerni – A családban nemcsak többen lettünk, hanem a gyerekek növekedésével nagyobb helyre, térre van szükségünk.
Az egyik lehetséges megoldás a tetőtér beépítése, a másik az emeletráépítés.
Sátortetős kockaházunk tetőszerkezete, hajlásszöge leggyakrabban alkalmatlan lényegesen nagyobb használható terület nyerésére, ezért valójában új tetőszerkezetet kell építenünk olyan tetőszerkezettel, ahol az oszlopok és könyökfák nincsenek útban. Olyan hajlásszöget is kell választanunk, amely alatt a teret jól ki tudjuk használni.
Beton vagy fa?
Fontos kérdés, hogy vajon milyen a tetőtér alatti födém szerkezete. Ha a későbbi beépítésre gondolva eredetileg betongerendás-béléstestes födém készült, akkor elegendő, ha statikus mérnökkel szakvéleményt készíttetünk arról, hogy a födém a tetőtér beépítésére alkalmas. (Az építési engedélyhez csatolni kell az alapozás és a falak teherbírásának megfelelőségét, ez azonban csak kivételes esetben – csapnivaló kivitelezés esetén – okoz gondot.) A tervezésnél a betongerendák irányára azért kell figyelni, hogy a lépcsőfeljáratot a legkevesebb rombolással ki lehessen alakítani.
Hogyha viszont a kockaházunkban fafödém készült, ráadásul a tetőszerkezettel egyesítve, mindenképpen új födémszerkezetre is szükség lesz. Csökkenthetjük az építés költségeit, ha a meglévő fafödémet zsaluzatnak használjuk, és a tetejére helyszíni vasbeton födémet terveztetünk. Ez esetben a meglévő fafödémet alá kell támasztani, a tetejéről a feltöltést eltávolítani, majd rovar- és gombakártétel ellen kezelni.
Régi?új födém
A födém tetejére technológiai védőfólia kerül. A fafödémbe rögzített szegek, csavarok, kapcsok segítségével felerősíthetjük azt az újonnan készülő vasbeton födémhez.
Azt is ellenőrizni kell, hogy a vasbeton födém megfelelően – üljön fel – a meglévő falak tetejére.
A monolit vasbetonon kívül természetesen építhetünk a meglévő felett vagy helyett új gerendás födémet is.
A tetőtér hasznos területét növelhetjük térdfalak építésével, azonban sose feledkezzünk el a falakba építendő pillérekről, melyeknek az új födémhez kell kapcsolódniuk. A pilléreknek a tetőszerkezetben keletkező vízszintes erőknek kell ellenállniuk.
Általában arra számíthatunk, hogy a tetőtérben nyerhető terület a földszinti alapterület 60?75 százaléka.
Nappal lent, este fönt
A mellékelt példában a tetőtérbeépítést úgy oldottuk meg, hogy a földszint a nappali életet, a tetőtér pedig az alvást, pihenést szolgálja. A gyerekek életkora olyan, hogy külön szobát igényelnek, de külön lakrészre még nincs szükségük. A család életéhez tökéletesen megfelel az előtér?étkezőből induló belső lépcső. A nagyvonalú földszinti terekhez hátsó terasz kapcsolódik. A teraszhoz – a már korábban ismertetett módon – hozzásimítottuk a földet a közvetlen kertkapcsolat érdekében. A földszinten található még egy dolgozószoba (amely igény szerint lehet vendégszoba vagy szülői háló is), valamint a háztartási?mosó helyiség zuhanyozóval. A tetőtér a hálószobák helye öltözővel és nagyméretű fürdőszobával.
Építészeti szempontból megoldás a hagyományos jellegű meredek (48 fokos) tető, a jobb belső térkihasználás érdekében. Egyéni ízt a sarkok kiemelése adhat. A mai építészeti irányzatokhoz igazodó alacsony hajlású, – neobauhaus – tetőformálást inkább az emeletráépítés engedi meg, amelyet a későbbiekben tárgyalunk.
Hozzászólások