Megszerezni és megtartani – Biztonságunk mindent megér

Most induló cikksorozatunkkal segítséget, útbaigazítást kívánunk nyújtani azoknak, akik nemcsak megszerezni, de megtartani is szándékozzák értékeiket. Elsőként Olasz Tibor mérnök szakértő, valamint Csepregi Csaba tűzoltóalezredes, a Budapesti Tűzoltó Parancsnokság osztályvezetője ad néhány tanácsot, hogy mit tehetünk az értékeinket veszélyeztető események megelőzése érdekében.

 

 

Megszerezni és megtartani – a mondást először akkor hallottam, amikor több évtizedet töltöttem a rendőrség bűnügyi állományában hivatásos tisztként. A vagyon elleni bűncselekmények nyomozása kapcsán minden esetben vizsgálni szükséges az elkövetést lehetővé tevő okokat is. Munkám során arra kellett rájönnöm, hogy az emberek képesek minden erejüket megfeszíteni, sőt néha erejükön felüli áldozatot hozni bizonyos javak, értékek megszerzéséért, viszont szinte semmit nem tesznek azok megtartása, megőrzése érdekében. Talán bele sem gondolnak abba, hogy mennyi veszély leselkedik rájuk nap mint nap, s olykor csak szerencse kérdése, hogy házuk, lakásuk, vagy akár egy élet munkájával összegyűjtött ingó és ingatlan vagyonuk, pótolhatatlan emlékeik, adataik nem válnak tűzeset, bűncselekmény vagy elemi kár áldozatává.

 

Három százalék

Az értékek megőrzésére tett erőfeszítéseket a szakma megelőzésnek, azaz prevenciónak hívja.
A tulajdonosok – sokszor a felelőtlenség határát súroló – gondatlansága említendő alapvető problémaként. Látva a különböző, lakáskultúrával kapcsolatos szép folyóiratokat, a szebbnél szebb házakat, igényesen kialakított nappalikat, vagyont érő kandallókat, kíváncsian kutatjuk a képeken az alkalmazott tűz- vagy vagyonvédelmi berendezéseket. Ha csupán az A Mi Otthonunk előző évi lapszámait pörgetjük végig, bizony a tulajdonosi gondoskodás, a javak megőrzésére való törekvés alig látható, kevesebb mint három százalékban érhető tetten.

Tűz! Tűz?

A megelőző tűzvédelemben azért valamivel jobb a helyzet, hiszen az építési engedélyeztetési eljárás kapcsán a tűzvédelmi szakhatóság határozatban kötelezi a tulajdonosokat az építészeti és tűzvédelmi szabványok és előírások betartására.
A két szintesnél magasabb lakóépületek, valamint a középületek és ipari, gazdasági létesítmények vonatkozásában az elsőfokú tűzvédelmi hatóság gyakran él azzal a jogával is, hogy – a megelőzés érdekében – a káresemények bekövetkezését jelző vagy a káreseményt elhárító technika létesítését írja elő.

Bűnmegelőzés

A szituatív bűnmegelőzés területén sajnos még nem ilyen jó a helyzet. Az építtető és a tervező is vélhetően készséggel alkalmazná a bűnmegelőzés építészeti ajánlásait, erre vonatkozó bűnügyi tapasztalatokkal alátámasztott alapelveket azonban e területen még nem fogalmazták meg. A bűnmegelőzés technikai eszközei sem igen ismertek, erről igen kevés a tényszerű publikáció, s a vagyonvédelmi piacon beszerezhető technikák hatékonyságáról vagy alkalmatlan voltáról is sokszor csak a már bekövetkezett események alapján lehet tapasztalatot szerezni.
Tárgyilagos és egyértelmű helyzetértékelést és útmutatást – a tűzvédelemhez hasonlóan – a rendőrség bűnmegelőzési szolgálatától, vagyonvédelmi tanácsadó irodáitól, vagy csak az üzleti tevékenységben közvetlenül nem érdekelt, ugyanakkor a folyamatosan bővülő bűnügyi tapasztalatokat felhasználni képes szervezetektől várhatunk.
A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a rendőrség, valamint a bűnmegelőzéssel foglalkozó szervezetek erőfeszítései lakossági érdektelenség miatt sok esetben kudarcba fulladnak. Az emberek többsége manapság az – esemény utáni pirulákat – használja, és akkor fordul segítségért, amikor a baj már megtörtént. Nem tudják, vagy nem akarják tudomásul venni – pedig már az 1700-as években megfogalmazódott hazánkban – , hogy olcsóbb a bűncselekményeket megelőzni, mint a bekövetkezésük során keletkező erkölcsi és anyagi károkat enyhíteni, megtéríteni.

Kapuk, beléptetők

Hasonlóan gazdasági kérdés – s furcsa módon mégis kevés önkormányzat ismeri föl – a lakóterületek közbiztonsága is. A biztonságosnak ítélt települések, városrészek ingatlanárai, s az egyre növekvő vállalkozói kedv kapcsán jelentkező önkormányzati bevételek adatai önmagukért beszélnek. Helyesen ismerték föl a gyors megtérülés lehetőségét azokban a lakóparkokban, amelyek a fejlesztés első ütemében már a szituatív bűnmegelőzés néhány eszközét (elektronikus kerítés, beléptető- és térfelügyeleti rendszer, behatolásjelző berendezések, őrzés) sorolták a legfontosabb beruházások közé. Szerencsére ma már egyre több települési önkormányzat is követi ezt a gondolkodásmódot, s a Biztonságos Magyarországért Közalapítvány pályázati lehetőségeit is kihasználva teremt békés, biztonságos, nyugodt életkörülményeket választóinak.

Mit védjünk?

Különbözőek persze az emberek értékről alkotott fogalmai is. Van, aki odaveszett monitorját, van, ki a számítógépben tárolt pótolhatatlan információs adathalmazt siratja. Nehéz megfogalmazni, hogy mi nagyobb érték: az, amiért nagyon sok pénzt adtunk ki, vagy az a látszólag materiális értéket nem képviselő emléktárgy, amit soha többé nem lehet pótolni. Éppen ezért nem igaz az a tétel, hogy csak akkor kell bármilyen védelemre gondolni, ha már van egy bizonyos értékhatár feletti védendő érték.
A teljesség igénye nélkül taglalt tűz- és bűnmegelőzési kérdéseken túl, természetesen nem szabad megfeledkezni az egyéb veszélyforrások megelőzéséről sem. E tárgykörhöz szorosan hozzátartozik az információs védelem, az erősáramú biztonságtechnika, a villámcsapás elleni védelem és a személyi biztonság védelme is.
Sajnos konzervként szállítható, minden egyedi problémára megoldást nyújtó sztereotípiával egyik területen sem szolgálhatunk. Hisszük, hogy minden egyes család, objektum és bűnmegelőzési szakkérdés azonos értelmezésben bár, de egyedi foglalkozást kíván. Beigazolódott az is, hogy sok esetben nemcsak a tulajdonosi érdektelenség, hanem a szakmai ismeretek hiánya, az alkalmazható megoldások szűk ismerete okozza a problémát. Mi – a szituatív bűnmegelőzésben dolgozók, tervezők, kivitelezők, kereskedők, tanácsadók, elméleti munkatársak – hisszük, hogy nagyobb publicitást érdemel ez a szakterület, s hogy a prevenciós technikák alkalmazása a legtöbb esetben nem gazdasági okból marad el. Minden tűzeset, minden bűncselekmény helyszíne arról győz meg bennünket, hogy van még mit tenni a megelőzésben, hogy az elkövetkezendő években egyre ritkábban zavarja meg nyugalmunkat a tűzoltó vagy rendőrautó visító szirénája.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop