Mindenki ismeri a mesét a farkastól rettegő három házépítő kismalacról, amelyek közül a – könnyűszerkezetes technikával” dolgozó két reformépítész szalma- és deszkaháza elbukott a – statikai vizsgán”, amikor elfújta a farkas. Csak a kőház állta a sarat. A mai kész- és gyorslakóházak gyártói alaposan rácáfolnak a népmesei tanulságokra.
Amióta épített környezetben él az ember, azóta versenyez az idővel, hogy mielőbb elkészüljön a biztonságot jelentő fedél a feje fölé, de bizalmatlan a hagyományosnál gyorsabb, új építési módokkal szemben. A könnyűszerkezetes kész- illetve gyorslakóházak építőinek itthon sem sikerült teljesen eloszlatni a lehetséges megrendelők fejében a sok évtizedes kételyeket, de megtört a jég. A tökéletesedő eljárások, a kézzelfogható előnyök jóvoltából a becslések szerint évente többezer épületet adnak el.
Többrétegű
szendvicsfalak
Kétféle favázszerkezetes lakóház-építési technológia honosodott meg Európában: az előre gyártott panelekből összeállított „német készház”, amelyet a gyártás után a telephelyen össze is állítanak, majd szétszedve szállítanak a helyszínre, illetve a helyszínen kialakított favázszerkezetű – amerikai” rendszerű gyorslakóház. Az előbbinél a helyszíni szerelés általában négy-öt napig tart, a második módszerrel másfél két hetet vesz igénybe. Mindkettőnek többrétegű – szendvics” a falszerkezete. Az általában 40-60 centiméter bordatávolságú faváz közét szigetelőanyaggal töltik ki, majd kifelé cementkötésű forgácslap (CK) vagy OSB lap zárja a panelt. A lakótér felé a szigetelőanyagot párazáró fólia majd a szárazépítésnél bevált gipszkarton fedi. Az összeállított paneleket, a jobb hőszigetelés és a favázkeret hőhídjának megszüntetésére poliuretán hablemezekkel vagy táblásított, préselt kőzetgyapottal vonják be. A szigetelt, puha falfelületnek rugalmas héjat ad az alapvakolatba laminált műanyagháló-védőréteg, amelyet szintén műanyagbázisú záróvakolat tesz keménnyé és tetszetőssé.
A legtöbb kivitelezőnek a készházakhoz, sőt a gyorslakóházakhoz is vannak jóváhagyott típustervei. Nem csak földszintes, hanem akár kétemeletes és tetőtér-beépítéses családi házak is kialakíthatók. Egyre divatosabbak a többlakásos sorházak, lakóparkok is. A készházak, gyorslakóházak külső megjelenése nem árulkodik a favázas, könnyűszerkezetes technológiáról. A tető szerkezete és borítása: a bitumenes zsindelytől a cserépig tetszés szerint választható, bár a nehéz betoncserepet nem ajánlják a szakemberek.
A favázas lakóházakkal szembeni előítélet szerint a faszerkezetes technikával előállított épületek nem tartanak ki olyan hosszú ideig, mint a hagyományos módon építettek.
Érvek, ellenérvek
A kivitelezők többsége ugyan nem vitatja a favázas lakóházak rövidebb – élettartamát”, de állítják, hogy két generációt kiszolgálnak, vagyis 60-100 évre épülnek. E téren kevés támpontot ad, hogy Magyarországon mintegy harminc éve alkalmazzák szélesebb körben e technológiát, tehát ennél öregebb referenciaépület csak elvétve található. Ám a szakemberek szerint a társadalom mobilitása lassan, de biztosan növekszik Magyarországon is, így értékké válik, hogy a készházak, gyorslakóházak az első kapavágástól számított egy-három hónapon belül kulcsrakészen átadhatók. Nyomós érv viszont a könnyűszerkezetes épületekkel szemben, hogy – éppen az előítéletek és a rövidebb élettartam miatt -kevésbé jól tartják az értéküket, mint a téglaházak.
E hátrányukat viszont ellensúlyozzák a szerényebb költségek. Szerkezetkészen akár már nettó 30-50 ezer forintért megvásárolhatjuk álmaink házát, bár ehhez az összeghez hozzá kell számítani az összeállítás négyzetméterenkénti 5000-6000 forintos árát és a helyszínre szállítás költségeit. Összesen tehát nettó 100-120 ezer forintba kerül átlagosan egy-egy négyzetméter.
A szendvicsszerkezetű könynyűszerkezetes házak lakva is több, kellemes meglepetéssel szolgálnak. A technológiai fegyelmet szigorúan betartó kivitelezők által felállított épületek ugyanis általában sokkal jobb hőszigetelésűek, mint egy hagyományos módszerrel épített – utólagos hőszigeteléssel el nem látott – beton, vagy akár téglaépület. Ez a tulajdonság jótékonyan hat a fűtési számlákra.
Csak referenciával!
A szigorú technológiai fegyelem hangsúlyozása nem üres szólam. A gyors megtérülés okán ugyanis sok vállalkozó állt rá erre az iparágra. Olyanok is, akiknek hiányzott a felkészültségük, tapasztalatuk. Szavatossági perek tucatjai mutatják, hogy a nem megfelelő anyagok felhasználásával és nem előírásszerűen felállított „olcsó” épületekben már a beköltözést követő egy-két éven, rosszabb esetben néhány hónapon belül kellemetlen és csak körülményesen javítható hibák tűntek elő. Ezért fontos, hogy csak meggyőző referenciával és szakvizsgával rendelkező vállalkozót bízzunk meg a kivitelezéssel.
Hozzászólások