Az égetett kerámia burkolólapok szédületes választéka ellenére sem veszített népszerűségéből a természetes kő. Nem megy ki a divatból, nem válik technikailag elavulttá, ápolható, felújítható. Nélkülözhetetlen a mediterrán, vagy akár a skandináv hangulat megteremtéséhez.
A kőburkolat külső térben természetesen hagyja, mégis rendezetté, egyedivé, patinássá teszi a kertet, az épületet. Jól használható kerítésekhez, kerti bútorokhoz, utak építéséhez, lábazathoz. Alkalmas homlokzati burkolásra, tetőfedésre, teraszok, ablakpárkányok, oszlopok burkolására. Divatosak a görgetegek, a kavicsterazzók, a hasítottkvarcit-, a pala-, a kvarcpala, a qnise-, a mészkő-, andezit-, gránit-, bazaltlapok, a roppantott és vágott kockakövek, a szerpentin, a gneiss, a porphyr, a tufa, a homokkő.
A hazai bányákból is változatos színvilágban, mintázattal és méretekkel kerülnek ki kövek, de ma már Brazíliától Indiáig a világ minden tájáról érkeznek hozzánk, különböző méretekben és felületekkel, szabályos, illetve szabálytalan alakban. A kövek hasított, natúr felülettel, bánya-nyersen, vagy stokkolva, sprengelve, vágva, lángkezelten, vegyileg kezelten kantolva, vagy akár homokfúvottan, koptatottan kerülnek a megrendelőkhöz. A bányászat, a feldolgozás során keletkező törmelék sem értéktelen anyag: hasznosak a zúzalékok, sziklakerti kövek is.
Eltérő
árnyalatok
Gránitból, márványból konyhai munkalapok, fürdőszobai mosdólapok, belső lépcsők, padlólapok készülnek. Természetes kövekkel burkolják a kandallókat, belső oszlopokat, nagyméretű, reprezentatív nappali szobák falait. Járófelület kialakítására választhatunk gránitot, márványt, mészkövet, vagy valami mást. A terméskő lapoktól azonban nem várhatunk olyan standardizáltságot, mint a gyárból kikerülő kerámialapoktól. Mintázatban, erezetben, árnyalatban eltérések vannak, attól függően, mikor, mely bányarészen fejtették. Ezért is pontosan ki kell számolni a szükséges mennyiséget, némi rátartással, gondolva a későbbi pótlásra, javításra, a vágási veszteségre, a fali lábazatra.
Kültéri járófelületre kemény, fagyálló kőféleségeket, például gránitot érdemes lerakni, márványt csak belső térbe. A felület megmunkálása lehet fényesre polírozott, vagy selyemfényű, matt, vágott naturális, vagy égetett rusztikus, durva tapintású csúszásmentes.
A márvány szépsége, változatossága kárpótol a puhaságából adódó idő előtti megkopásért, szennyeződésért, de korszerű kőápoló, -élénkítő, impregnáló és speciális tisztítószerekkel időnként újjá varázsolható. Legjobb eredmény a nedves, gépi csiszolással érhető el, aminek a munkadíja sajnos a lerakás árával vetekszik. Márvány és mészkő tisztítására nem szabad savas kémhatású takarítószereket használni, mert megmarják, foltosítják a követ.
Nélkülözhetetlen
a szaktudás
A járólapok lefektetése meglehetősen kényes feladat, csak jó hírű, megbízható iparosra érdemes rábízni. A köveket lehet hagyományos módon és ragasztott technikával rögzíteni. A hagyományos módszernél több centiméter vastagságú ágyazó habarcsba fektetik.
A mischung folyami rostált homok, cement és kevés mész keveréke. Itt nincs szükség a betonfelület előkészítésére, míg a ragasztásos eljárásnál aljzatkiegyenlítő cementtel, kötést elősegítő speciális alapozóval kezelik a felületet, s arra ragasztják a lapokat. A burkolók többsége időtakarékosságból rossz szokás szerint a ragasztóanyagot használja aljzatkiegyenlítésre, pedig a ragasztókat nem erre a célra fejlesztették ki. Nyomószilárdságuk messze elmarad a szükségestől. Új beton simítására különleges aljzat- és padlókiegyenlítő masszák szolgálnak. A túlságosan durva, vagy a régi burkolat felszedése után képződött göcsörtös felületre estrichtcementet kell teríteni. Ezek az önterülő, kedvező természetű, gyorskötésű anyagok betonszilárdságú, sima, finom alapot képeznek, amelyre öröm lerakni a burkolatot.
A habarcsos módszernél nem szabad megfeledkezni arról, hogy a nagy tömegű anyag jelentősen megterheli a födémet, ezért inkább alápincézetlen helyiségekben tanácsos alkalmazni.
Ragasztásnál fontos a ragasztóanyag helyes megválasztása, nem érdemes takarékoskodni, mert a biztos minőség megéri a négyzetméterenkénti kétszáz forint körüli többletkiadást. Lehetőleg rugalmas, vagy szuper-rugalmas csemperagasztóval dolgoztassunk. A tágulás, összehúzódás mozgásait a flex, szuperflex anyagok károsodás nélkül követik a napsütötte teraszokon, padlófűtéses helyiségekben.
Fehér vagy áttetsző burkolatokhoz fehér színű ragasztót használjunk, különben a szürke ragasztó átüthet a felületen. Gránithoz, kemény, nem nedvszívó kövekhez megfelelnek a gress ragasztók. Márványt azonban kizárólag trassit tartalmú termékekkel szabad rögzíteni, ha el akarjuk kerülni a csúnya elszíneződéseket.
Meghatározott nagyságú felületeknél mozgási (dilatációs) hézagokat kell hagyni, ahová díszítő jellegű műanyag vagy fémprofilokat helyeznek, a szélesre hagyott fugát esetleg kitölthetjük rugalmas anyaggal, például szilikon gumival. A felhasznált szilikon nem lehet ecetsavas bázisú, mert megmarhatja, foltosíthatja a követ.
Szabadtéri
játékok
A szabadtéri kőburkolatok fugázása mindig gondot okozott a kertépítőknek. A bitumenes kiöntés, a cement alapú fuga, a – besöpréses” módszer nem a legesztétikusabb, és nem is eléggé tartós. A korszerű, műgyanta alapú hézagkitöltők tökéletes megoldást nyújtanak. Rendkívül szilárdak, egyben rugalmasak, fagyállóak, soha nem mosódnak ki a kövek rései közül, akár nagy nyomású mosással is tisztíthatók a burkolatok, élettartamuk generációkban mérhető.
A lerakás módja szerint a padló lehet átlós (diagonális), vagy soros, sorosan eltolt. Az átlós lerakásnál sok a vágás, ennek veszteségét is bele kell tervezni a beszerzendő mennyiségbe. A kötésben lerakott padlónál előfordulhat a síkfoltosság veszélye, amikor a hanyag munkavégzés miatt a lapok az élek mentén nem lesznek egy síkban, vagy az erezetek, mintázatok rendje megbomlik. Gyakorlott, lelkiismeretes szakember ügyel az efféle szemet zavaró hibák elkerülésére is.
Hozzászólások