Fémlemezfedéseket már évszázadokkal ezelőtt is alkalmaztak hazánkban, elsősorban is középületeken (fürdőépületek, templomok tornya). Ennek egyik szép példája a XVI. században épült Király fürdő a fővárosban.
A fémlemezfedések anyaga elsősorban 0,6?0,75 mm vastagságú vörösréz, vagy horganylemez volt. Időtállóságuk, megmunkálhatóságuk tette alkalmassá ezeket az anyagokat arra, hogy nehezen hozzáférhető helyeken is használják, és bonyolult tetőformákat készítsenek belőlük. A vékony, sík fémlemezek alatt mindig teljes felületű alátámasztás (például deszkázat) szükséges. A sík fémlemezek rögzítését csúszófércekkel kell megoldani, amelyek lehetővé teszik a fémlemezek hőmérsékletváltozás hatására bekövetkező hőtágulását.
Ugyanezen okból a lemezeket korcolással csatlakoztatják egymáshoz. Tehát a szép és tartós sík fémlemezfedés kialakításához drága kiegészítő szerkezetek, rétegek beépítése, komoly szakmai tudás és speciális szerszámok szükségesek. Ezen okok miatt korábban a családi házakon kevésbé elterjedt fedési mód volt hazánkban.
Színes
tetők
Az anyaggyártás és a kiviteli technológia fejlődése következtében megjelentek az új, esztétikusabb, tartósabb, könnyebben beépíthető anyagok és a gyors, pontos munkavégzést lehetővé tevő új gépek. A horganylemez szürke színe vagy a patinás zöld színű rézlemezfedés nem minden esetben elégíti ki az építtetők ízlését. Ezért a gyártók új színválasztékot jelentő festett, horganyozott acéllemezeket fejlesztettek ki (Lindab), és a horganylemezt is titán-cink ötvözetként (Rheinzink, VM Zinc) előpatinázott, antracink vagy lakkozott kivitelben kínálják.
A sík fémlemezek merevsége a csekély vastagság miatt nagyon kicsi, ezért fokozottan érzékenyek az aljzat pontatlanságaira, minden egyenetlenség – átüt” rajtuk. Csak nagyon jó minőségű aljzatra készíthető igazán szép korcolt fémlemezfedés. A korcolt fémlemezfedések lejtése legalább 5 százalék legyen. A lemezek korcolásos kapcsolata nem tekinthető vízhatlannak, ezért alacsony hajlásszögű (kb. 15o alatti) tetőfelületek esetén a korcok tömítése, és alátétszigetelő réteg alkalmazása válhat szükségessé. Ezek indokoltságát az alkalmazott tetőfedés típusa, az éghajlati hatások, a belső tér követelményei határozzák meg. Korábban alátétfedésként elsősorban bitumenes lemezt alkalmaztak, mára azonban kiderült, hogy a fémlemez és a bitumenes lemez közötti nedvesség és az átszellőzés hiánya a fémlemezek fokozott korrózióját okozza. Ezért a bitumenes alátét helyett a gyártók szükség esetén alátétszőnyeg beépítését javasolják.
Gyors
beépítés
A sík fémlemezfedések teljes felületen szükséges alátámasztása jelentős többletkiadást, kiviteli munkát jelent. Ennek kiküszöbölésére fejlesztették ki a különböző profilozott fémlemezfedéseket.
A hullám-, illetve trapézlemezeket, a festett, horganyozott acéllemezeket nagy táblákban gyártják. Könnyen, gyorsan beépíthetők, kevés alátámasztást igényelnek, mert merevségük felületi megformálásukból adódóan sokkal nagyobb, mint a sík lemezeké. Gazdaságosan csak egyszerű tetőformák esetében alkalmazhatók, ezért ezt a fedési módot elsősorban ipari épületeknél
alkalmazzák.
Rajzos
tetők
A rajzosabb tetőfelületi látvány, a kevesebb alátámasztó szerkezet, valamint a gyorsabb beépíthetőség érdekében a fejlesztők a cserepes fémlemezfedést (Decrabond, Rannila stb.) dolgozták ki. Ennek az a lényege, hogy a formázott fémlemezfedési elemeket lécezésre lehet beépíteni, és szegélyhornyokkal lehet egymáshoz csatlakoztatni. A beépítési technológia hasonlít a cserépfedéshez, ugyanakkor az elemek súlya kisebb, méretük viszont nagyobb, mint a cserepeké. Beépítésük tehát gyorsabb, hatékonyabb.
A fedés minőségét döntően meghatározzák a szegélyező, rögzítő fémlemez szerkezetek, melyek valamennyi magastető fedésénél szükségesek az alábbi csomópontoknál: eresz, gerinc, áttörések (kémény, szellőző, antenna stb.) oromfal, vápa.
Ezeknek a csomópontoknak a szegélyezése nem oldható meg a fedés általános elemével, kiegészítő szerkezeteket kell beépíteni, amelyek fémlemezfedéseknél általában a fedés anyagával megegyező, jól alakítható fémlemezből készülnek.
Fémlemezekből tehát időtálló, magas esztétikai színvonalú tetőfedés készíthető. Fokozott figyelmet kell azonban fordítani arra, hogy a fémlemez tetőfedés tömege sokkal kisebb, mint cserép vagy palafedés esetén. Ezért e tetőszerkezetek hőtároló képessége alacsonyabb, ami a nyári időszakban a tetőterek gyors, túlzott felmelegedéséhez vezethet.
Hozzászólások