Csak természetesen

A szaküzletekben zavarba ejtően nagy a választék padlóburkolatokból. Összeállításunkkal szeretnénk megkönnyíteni az eligazodást az árban, használati értékben egymástól jelentősen eltérő terméktípusok között.

 

 

A melegpadló-burkolatok jellemzően fából (parketta, hajópadló, parafa), vagy műanyagból készülnek (PVC, padlószőnyeg, laminált padló).

 

A parketták gyártásához alapvetően keményfát használnak. A legkedveltebb a tölgy, a bükk, az akác és a cser, de a választék az egzotikus fafajokig terjed. Mivel élő anyagról van szó, gyakorlatilag nincs két egyforma elem, az erezet mintagazdagsága, az apróbb fahibák fantasztikus összhatást eredményeznek. Bár anyagszilárdság tekintetében fajonként vannak eltérések – a tölgy és az akác a legkeményebb – , a parketták élettartama jellemzően meghaladja a többi padlóburkolóét. A keménység mellett a parketta élettartama anyagvastagságától függ. Minél nagyobb ugyanis a koptató réteg, annál többször lehet újracsiszolással regenerálni.

Változatos
mintázat

A parkettáknak több csoportját különböztethetjük meg. A legismertebb a csaphornyos kivitel, amelyet – manapság többnyire már ragasztva – halszálkás vagy lépcsőzetes mintában fektetnek le. Az apró elemek pontos illesztése szakértelmet igényel, ezért a kivitelezést érdemes mesteremberre bízni. A mozaikparketta lehelyezése lényegesen egyszerűbb, hisz ebben az esetben a kis paneleket nem egyenként, hanem gyárilag táblára ragasztva kell lefektetni. Ez a technika arra is lehetőséget ad, hogy különböző színű és alakzatú mintákat varázsoljunk a padlóra.

Divatos szalag

Manapság egyre divatosabb a szalagparketta. Népszerűségének legfontosabb oka, hogy sokkal könnyebben lefektethető, mint a hagyományos változat. Fontos tudni, hogy a szalagparketta egésze nem tömör fa, hanem préselt forgács, csak a felső, koptató réteget vonják be egy vékony fabevonattal. Így élettartama is rövidebb, kevesebbszer lehet felcsiszolni.
A kategória árbajnoka a laminált padló. Jó tudni azonban, hogy itt még a legfelső réteg sem igazi fa, csupán műanyag dekorfólia. Az eljárás előnye, hogy nemcsak famintázatú burkolat hozható így létre, hanem bármilyen szín vagy minta. Értelemszerűen a laminált palót csiszolni nem lehet, élettartama a járófelület igénybevételétől és – a gyártó által elvben megadott – keménységi fokozatának (IP 5000-12 000) helyes megválasztásától függ. Mind a szalag-, mind a laminált padló táblásított kivitelben kapható, lefektetése ezért egyszerű, házilag kivitelezhető. Egyes típusait a szigetelt aljzathoz vagy alátétfóliára kell ragasztani, és egyre népszerűbbek a már csak a kapcsolódási pontokon ragasztandó, sőt rögzítést egyáltalán nem igénylő terméktípusok is.
A hajópadló puhafából, rendszerint fenyőből készül. A különböző pácolási eljárásoknak köszönhetően bármilyen árnyalat kivitelezhető. A hajópadló vízzel, állati és gombás kártevőkkel szemben sérülékenyebb, ezért a megfelelő, akár többször is megismételt, alapos favédelemre feltétlen ügyelnünk kell.
Az újabban egyre divatosabb parafa háncsából készült padlóburkolók vízlepergető képessége a többi fafajtához képest a legjobb, és az általános vélekedéssel szemben kopásállóságuk is kitűnő. Szerkezetének köszönhetően jó hang- és hőszigetelő, a lábnak is kellemesen rugalmas. Parafa burkolatok rendkívül sok színben, tekercses, illetve táblás kiszerelésben, natúr, csiszolt vagy lakkozott kivitelben kaphatók. Lefektetésükhöz speciális ragasztóanyag és minimális szakismeret szükséges.

Mert
ez műanyag

A műanyag padlóburkolók (padlószőnyeg, PVC) közös jellemzője a relatíve alacsony ár és az óriási színválaszték. Általában 2-5 méter széles tekercsekben lehet megvásárolni, de találkozhatunk négyzetlaponként beszerezhető típusokkal is.
A szőnyegpadló jó hang- és hőszigetelő, rugalmas felületén kényelmesebb a járás. Hátlapja alapján három fajtát különböztethetünk meg. A juta- illetve filchátú szőnyeget elég leterítenünk, ha bútorokkal terheljük, le sem kell ragasztanunk (esetleg csak a széleken), hisz súlya miatt magától kiterül. Ha mégis ragasztásra kerül a sor, számítsunk arra, hogy a filchátú sokkal több anyagot igényel, hisz a ragasztót a hátlap magába szívja. A telibe ragasztandó habosított hátlapú padlószőnyegeket elsősorban betonpadozatra ajánljuk.
Felületi képe alapján a padlószőnyeg buklé (hurkolt) és velúr (vágott) típusú, illetve csúcsnyírt lehet. A buklé a legstrapabíróbb, de kemény tapintású, a velúr szintén tartós, de puhább. A csúcsnyírtat viszont inkább csak kis igénybevételű helyekre (pl. hálószobákba) tegyük, mert szálai könnyen deformálódnak.
A PVC-burkolatok előnye, hogy tisztításuk igen egyszerű. Hang- és hőszigetelő képességűk, puhaságuk és áruk vastagságukkal arányos. A lefektetés házilag is kivitelezhető, vizes bázisú ragasztóval telibe kell ragasztani pár napos terítés után.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop