A családi házakba, lakásokba, egyéb objektumokba telepített tűz- és vagyonvédelmi rendszerek általános tartozéka a kültéri hang-fényjelző készülék, amelyet sokan egyszerűen csak szirénaként emlegetnek.
A tulajdonosok gyakran azt feltételezik, hogy ha a behatolásjelző (riasztó) rendszer hangjelzést ad, akkor a környezet, a szomszédok, a járókelők segítséget nyújtanak, de legalábbis értesítik a hatóságot.
Ez az elmélet elszemélytelenedő világunkban megdőlt, jelenleg a helyben jelző (lokális) rendszerektől csak annyit várhatunk, hogy ha a kültéri egység jelez, megharagszik ránk a szomszéd, ha azt korábban nem is tette volna.
A környezet reakciója sajnos gyakran kimerül abban, hogy az emberek a szirénaszó hallatára bezárkóznak lakásaikba, legfeljebb kitekintve az ablakon ellenőrzik: saját értékük nincs-e veszélyben.
Egy jelzőrendszertől akkor várhatunk objektív biztonságot, ha annak jelzésére lehetőleg minél gyorsabban szakszerű intézkedés is történik. Ezt a szolgáltatást nyújtja a távfelügyelet.
A jelzőrendszer jelzései bejutnak a használatban lévő többféle adatátviteli mód egyikén a felügyeleti központba, ahol a folyamatos felügyeletet ellátó operátor haladéktalanul intézkedik, s megfelelő segítséget küld a helyszínre. Jelen pillanatban ez a leghatékonyabb módja a betöréses lopások megelőzésének. A külföldi és a hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy sem Európában, sem hazánkban, de még a tengerentúlon sem találtak fel ennél hatékonyabb módszert.
Csendesen
vagy hangosan
A távfelügyeleti rendszereket vizsgálva megállapítható, hogy jelenleg két eljárás honosodott meg hazánkban. Az egyik az úgynevezett csendes riasztórendszer. Ez azt jelenti, hogy a helyben telepített jelzőberendezés kültéri egységgel nincs ellátva, így helyben semmilyen jele nincs annak, hogy a rendszer riasztott. A jelzés csak a távfelügyeleti központban jelenik meg. E módszer követői azt vallják, hogy így jelentősen megnő a tettenérés, az elfogás esélye. Ez szakmai szempontból valóban igaz, de nem mindenki szeretné, ha a nehezen megszerzett, felépített lakását, házát bűnügyi csapdának használnák.
A távfelügyeleti rendszertől alapvetően azt várjuk, hogy a bűncselekményt megelőzze, amennyiben ez nem lehetséges, megszakítsa, s a károkozás esélyét minimálisra csökkentse. Ha ez igaz, akkor viszont azokat a rendszereket kell előnyben részesíteni, amelyek helyben is jeleznek, és a jelzés távfelügyeleten is megjelenik, ahol szakszerű intézkedés történik.
Jelenleg sok cég kínálja szolgáltatásait e területen. Egy kívülállónak nehéz a választás, a megrendelők általában az alapján döntenek, hogy ki hány percen belül ér ki a helyszínre, és mindez mennyibe kerül. Aki a legolcsóbb és a leggyorsabb, akár piacvezető is lehet. Ha ennyire egyszerű lenne a helyzet, akkor nem távfelügyeleti szolgáltatókat, hanem futárszolgálatot kéne keresni.
Az eredményesség szempontjából valóban fontos a gyors (maximum 2-8 percen belüli) intézkedés, de legalább ilyen súllyal esik a latba a megfelelő precizitással és magas szintű műszaki színvonalon felépített felügyeleti központ, a felügyelet folyamatos működésének biztosítása, a helyszíni intézkedés szakszerűsége.
Nélkülözhetetlen
feltételek
A felügyeleti központtal kapcsolatban minimális elvárás, hogy minden berendezés duplikálva legyen, és biztosítsák a szünetmentes tápellátást is, ami azt jelenti, hogy a felügyelet minden egyes berendezésének egy akár napokig tartó áramszünet esetén is működnie kell. Szintén elvárás, hogy a felügyeleti központ megfelelő védelemben részesüljön. Hiszen a felügyeleti központ megbénulása esetén több száz- vagy adott esetben több ezer objektum válhat védtelenné, a több milliárdos értékekről illetve a legfontosabbról, az élet és a testi épség védelméről nem is beszélve. A korrekt szolgáltatás feltétele a teljes dokumentációs háttér, amelynek segítségével akár évekre visszamenően viszszanézhető és kielemezhető egy-egy intézkedés minden eleme.
Választás előtt ezeket a kérdéseket érdemes tisztázni, az árakkal csak a fentiek tudatában javasolt foglalkozni. E téren is igaz az – olcsó húsnak híg a leve” mondás.
Találkozhattunk már olyan szórólappal, amelyben azt hirdette magáról a vállalkozás, hogy távfelügyeleti központjába a jelzés néhány másodperc alatt beérkezik – ez igaz is lehet – , s a diszpécser a jelzés vételekor azonnal intézkedik. Ez első hallásra akár még csábítónak is tűnhet, csak az nem derül ki, hogy mit értünk intézkedés alatt: a rádió beszédváltó gombjának lihegve nyomkodását, vagy a telefon nyomógombjain való virtuóz zongorajátékot –
Több helyen hirdetik, hogy a jelzés beérkezésekor azonnal értesítik a rendőrséget, akik néhány percen belül a helyszínre érkeznek. Az azonban nem derült ki a marketing célzatú anyagból, hogy mindehhez mit szól az adott terület rendőri vezetése.
A fenti példákat figyelembe véve valóban nem egyszerű ebben a valós vagy virtuális biztonságot kínáló szövevényes dzsungelben kiigazodni. Az ember hajlamos arra, hogy nagy szolgáltatókba helyezze a bizalmát, akik feltehetően már megfelelő szakmai háttérrel, tapasztalattal és felkészültséggel rendelkeznek. Ez a nagy számok törvénye alapján igaz is, ha nem vesszük figyelembe azt a tényt, hogy egyesek – tisztelet a kivételnek – alvállalkozók alvállalkozójával dolgoztatnak. Így aki a végeken intézkedik, annak már köze sincs ahhoz a céghez, amellyel a peches ügyfél leszerződött. Mi a helyes út, ki segít az eligazodásban –
Előnyök,
hátrányok
Rádiós vagy telefonos távfelügyeletet válasszunk – Mindkét technikának van előnye és hátránya is. A biztonsági rendszerek központi egységei ma már beépítetten tartalmazzák a kapcsolt telefonvonalon megvalósuló távfelügyelethez szükséges modemet. A szolgáltatási láncba azonban ilyenkor természetesen beépül a távközlési szolgáltató adatbiztonsága, s egy távközlési hiba miatt akár órákra megszakadhat a kapcsolat a védett objektummal. Még a szabotázsvédett (ún. sáv feletti) modemeknél is igaz ez, bár ebben az esetben a távfelügyeleti szolgáltatónak legalább információja van a történtekről. Hasonló a helyzet a celluláris mobiltelefon-szolgáltatást igénybe vevő adatátvitelei modemekkel is.
A rádiós berendezések használata mindenképpen többletköltséget jelent, s az egyszeri befektetést még a szolgáltató engedélyei alapján fizetendő frekvenciahasználati díj is emeli. A rádióberendezések technikai elemei szintén növelik a meghibásodás esélyeit, s számolhatunk az éterben jelentkező zavarásokkal is. A mind tökéletesebb védelem érdekében célszerű a két megoldás előnyeit összevontan hasznosítani – az úgynevezett duplikált adatátvitellel – a kapcsolatot mindkét adatátviteli úton fenntartva.
Jó tanácsok
– Aki rendelkezik tűz- vagy vagyonvédelmi jelzőberendezéssel, az – ha eddig nem tette volna – köttesse azt távfelügyeletre.
– Aki nem rendelkezik a fenti berendezéssekkel, az anyagi lehetőségeit figyelembe véve, minél hamarabb áldozzon rá, és a ne feledkezzen meg a hatékonyság érdekében a távfelügyeletről sem.
– A megfelelő szolgáltató kiválasztásához kérjen segítséget illetve tanácsot a helyi szakértőktől.
– Ahol működik vagyonvédelmi tanácsadó szolgálat vagy tanácsadó iroda, kérje annak segítségét.
Befejezésül mindenkinek nyugodt és betörésmentes jövőt kívánunk!
Hozzászólások