A talaj hőtartalékának fűtési, melegvíz-előállítási célú hasznosításáról lapunkban már több cikk is megjelent. A hőszivattyúk számára ez a hőforrás hasznosítható a legjobban, hiszen mindenütt jelen van, ugyanakkor egy adott mélységtől számítva a talaj hőmérséklete az év folyamán változatlan. Sokak számára hihetetlen, hogyan lehetséges ilyen alacsony hőmérséklettel forró vizet előállítani. Közismert dolgok ismétlése nélkül a hőszivattyú működése könnyen magyarázható a hűtőszekrény működési elvével, csak éppen – fordítva” működik.
A hőszivattyú a valahonnan nyert hőmennyiséget egy magasabb szintre emeli fel, és azt valahová, egy hőleadó helyre továbbítva valamilyen hőtermelési célra hasznosítja. Ebből az általános megfogalmazásból az is kitűnik, hogy mindenhonnan lehet hőt nyerni (kérdés csupán, hogy eleget-e), és bármit lehet vele fűteni adott hőmérsékleti tartományon belül.
Néhány példa
Még az 1970-es évek idejéből származik egy rendkívül jó, svéd mezőgazdasági ötlet. A gazda két egyenlő földterületet alácsövezett, és a két terület közé telepítette a hőszivattyút. A két egymástól független zárt rendszert feltöltötte glicerines folyadékkal és egy hőcserélőn keresztül csatlakoztatta a hőszivattyúhoz. A két területet beültette burgonyával, majd a hőszivattyú segítségével az egyik terület hőjével fűtötte a másikat. Azon a területen, ahová a meleget betáplálta, mindenki mást megelőzően, 2-3 héttel hamarabb volt termés, míg a hűtött területen akkor tudta kezdeni a betarkarítást, amikor már mindenkinél elfogyott a termés. A nyereségből rövid időn belül megtérült a beruházás.
Ugyancsak svéd példa a következő. Télen, a gyakori hóesések és komoly fagyok következtében sok baleset származik abból, hogy síkosak az utak. Ez főleg a kanyarokban veszélyes. Ennek a veszélynek kiküszöbölésére alkalmazták a hőszivattyút. Az út mellé telepített berendezéssel, ugyancsak a talajhő felhasználásával fűtötték az úttestet, meggátolva ezzel a jegesedést, felfagyást.
Egy multinationalis cég azzal is kimutatta gazdagságát, hogy a székháza előtti, mintegy 50 kocsit befogadó szabadtéri parkolóját a téli időszakban hőszivattyúval fűtötte. Nem kellett a parkolóban a havat eltakarítani, vendégei száraz, tiszta parkolóba állhattak le.
Vannak példák a tengervíz hőjét hasznosító rendszerekre Dániában, szabályozott szellőztetésnél az elhasznált levegő hőjének hasznosítására, családi házak fűtésére Dániában, Svédországban, de Magyarországon a kútvízzel történő fűtésre is.
Miből nyerhető hő?
A fenti példák egyértelműen mutatják, a hőszivattyú alkalmazásának szinte nincs korlátja, annak határt csak az ember képzelőereje szab. Hő nyerhető a levegőből, vízből, talajból (talajkollektorral vagy szondával – lásd fotó), és felhasználható levegő fűtésére, úszómedence fűtésére, használati melegvíz előállítására, radiátoros, hagyományos központi fűtésnél, padló ill. falfűtésnél.
A svéd NIBE cég saját fejlesztésével és a dán Lodam ilyen irányú tapasztalatainak felhasználásával kifejlesztette a Fighter hőszivattyú családot. A 4 és 30 kW közötti, 15 különböző teljesítményű hőszivattyú a családi házak teljes fűtési és melegvíz igényét kielégíti. A hőszivattyúk megfelelő összekapcsolásával a teljesítmény 300 kW-ig emelhető. A NIBE hőszivattyúk alkalmazásával kiváló hatásfokuknak köszönhetően a fűtés és melegvíz-előállítás energiaköltsége mintegy 75 százalékkal csökkenthető.
Hőszivattyú hűtésre, fűtésre
A legújabb fejlesztések a hőszivattyú további, még szélesebb körű felhasználás lehetőségét teremtették meg. Kidolgozott és rendszerbe állított vezérléstechnika biztosítja az egész éves üzemeltetés lehetőségét. A hőszivattyú már nem csak fűtésre, de tavasszal temperálásra, nyáron a szoba levegőjének hűtésére is használható. Temperáláskor a hőszivattyú nem működik, talajvíz hőmérsékletű víz kering a fűtési rendszerben. Ha ez már kevésnek bizonyul a helyiség kívánt hőmérsékletének beállítására, akkor az automatika bekapcsolja a hőszivattyút, amely most a szobából a fűtőtesten keresztül veszi fel a hőt és visszatáplálja a talajba. A rendszer működéséhez a hatékonyság fokozása érdekében ventilátoros fűtőtesteket kell felszerelni.
Hozzászólások