A fürdőkád, a zuhanytálca, a mosdókagyló, a régi típusú zománcozott konyhai mosogató, a sokat tisztogatott fali csempék idővel megkopnak, fényüket vesztik, zománchibák, repedések csúfítják el felületüket. Szerencsére a technikai fejlődés új lehetőségeket adott a mesterek kezébe. Kétféle felület felújítási módszer is hódít a hazai piacon.
Amerikai franchise rendszer keretében hat vállalkozó dolgozik, mások egy hazai festékgyár saját fejlesztésű termékét használják a megrendelők örömére. Mindkettő lényege a speciális – két- vagy négykomponensű, összekeverés és felhordás után térhálósodó, műgyanta alapú – , anyagában színezhető, kemény, kopásálló bevonat létrehozása.
Amerikai
változat
A Kott Koating nevű eljárás lépései a következők. Az elöregedett felületeket vegyszeres maratás után öblítk, szúrólánggal átvizsgálják az egész felületet, a zománchibákat, leverődéseket kijavítják, majd forró levegős festékszórással nyolc rétegben (alapozás, fedés, színezés) felviszik a kopásálló műanyagokat, amelyek vegyi kötéssel kapcsolódnak a régi felülethez. Végül infralámpával gyorsítják a vegyi folyamatot.
A munkavégzés színhelyét, közvetlen környezetét műanyag fólia kiterítésével védik meg a szennyeződéstől. A kád a vállalkozó levonulásától számított nyolc órán belül igénybe vehető. A technológiával a megunt színű fali burkolólapok is más színűvé varázsolhatók. Nagy áldás ez, ha arra gondolunk, mennyivel olcsóbban megváltoztathatjuk a helyiség hangulatát, összképét. Egy időben divatos volt a fekete csempe. Mostanában sokan folyamodnak az átfestéshez, hogy megszabaduljanak a gyászos színektől.
A technológiát 50 éve fejlesztették ki az USA-ban, azóta a világ 45 országában alkalmazzák nagy sikerrel. Egy átlagos méretű kád felújítási költsége kb. harminckilenezer forint+ÁFA.
Magyar módszer
A magyar módszer egyszerűbb, a kád alapos megtisztítása után savas kezeléssel érdesítik, kimossák, kiszárítják, a zománchibákat a kád oldalán gletteléssel, csiszolással, az alján a festék terítésével kijavítják, végül ecsettel viszik fel a két öszszetevőből kikevert anyagot. Mivel itt elmarad a hőkezelés, a kád használatba vételével 24 órát várni kell. A vastagabb, egyenletesebb, csillogóbb bevonat azonban kárpótolja a tulajdonost. Miután a kád fehéren ragyog, sokan a szürkének tűnő mosdó megszépítését is kérik. Ennek persze nem örülnek a magyar eljárás követői, mert a porcelán nem érdesíthető, nem tapad hozzá elég erősen a műanyag réteg, rövidebb távú az eredmény, ráadásul ugyanolyan aprólékos, szöszmötölő munka, mint a falikutak kezelése. Nem véletlen, hogy egy régies falikút felújításáért ugyanannyit kérnek, mint egy kádért.
Árdrágító
ügyeskedés
Ha nincs extra tennivaló, a szolgáltatás – korrekt mestereknél – a kád méretétől függetlenül anyaggal együtt tíz-tizenkétezer forintba kerül. A vállalási ár függ a kád állapotától is. Ha a tulajdonos olajfestékkel, nitróval, autózománccal ügyeskedett, a festéket kromofággal le kell maratni, a kádat teljesen megtisztítani, ami emeli az árat. Ha sok helyen lepattant a zománc, azt aprólékos munkával restaurálni kell, ettől is felmehet tizenötezer forint fölé a kiadás. A beépítetlen, oroszlánlábakon álló öntöttvas kádakat kívülről is be kell vonni, ennek a díja a műhelybe és visszaszállítással harmincezer forint.
Hozzászólások