Élőlények kíméljenek!

A technikai vívmányok immár beköltözteka kertekbe is. Megkönnyíthetjük velük a munkát, vagy féken tarthatjuk velük a körülöttünk élő teremtményeket.

 

 

Ha már kertünk van, akkor úgy az igazi, ha abban az állatvilág is képviselteti magát. A legnépszerűbb háziállat a kutya, de elképzelhető, hogy neki sem akarjuk megengedni, hogy kiássa a tujákat, vagy legázolja a virágágyást. Láncon tartani szintén nem barátságos dolog, humánusabb megoldást is alkalmazhatunk.

 

Ez úgy lehetséges, hogy a tiltott területet egy földbe ásott kábel öleli körül, amely kis hatótávolságú antennaként szolgál. A kutya nyakörvén egy apró vevőkészülék található, amely a tiltott zóna határához közeledvén hangjelzést ad, s ha az eb ennek ellenére folytatja útját, úgy apró áramütés éri, olyasféle, mint amilyet akkor tapasztalunk, amikor műanyag borítású padlón közeledve megfogjuk a kilincset. A kutya a tőle várható magatartásra néhány hét alatt megtanítható. Az ilyesféle humanitás amúgy körülbelül 60 ezer forintunkba kerül.
Az említett szerkezethez igen hasonlóan működik egy másik, de ezúttal a mértéktelenül ugató kutyát megfegyelmező berendezés. A különbség annyi, hogy a szerkezetet nem az antenna közelsége, hanem a kutya gégéje hozza működésbe. A továbbiakban itt is előbb hangjelzés, majd áramütés következik, s ha a kutya húsz másodpercig csöndben van, a készülék visszaáll készenléti üzemmódba, vagyis a legközelebbi ugatás alkalmával ismét előbb a hangjelzés következik. Arról, hogy ez a megoldás kutyánk házőrző képességeit befolyásolja-e, nem szól a fáma, mint ahogyan arról sem, hogy ez utóbbi szerkezet egyesíthető-e a tiltott zóna esetében alkalmazandóval: azazhogy egy vagy két dobozt kell mindkét berendezés alkalmazása esetén az eb nyakára rögzítenünk. Az ugatásgátló egyébként mindössze körülbelül 25 ezer forintba kerül.
Megjelenhetnek a kertben hívatlan, sőt egyenesen kellemetlen vendégállatok is. Létezik egy ultrahangos berendezés, amely a madarakat 15 méteres, a ház körüli állatokat kisebb, végül a rágcsálókat 3 méteres körzetben tartja távol. Ez (adapter segítségével) hálózatról működik, s külső hangszóró hozzáadásával az eredetinél kétszer nagyobb területet is biztosítani tud. A berendezés falra, fára, oszlopra is fölszerelhető, így ásásra sincsen szükség, ára 20 ezer forint körül van.
A kertben tanyázó állatok persze nem föltétlenül kártékonyak. A vakond például hazánkban a védett teremtmények közé tartozik, túrásai miatt mégsem szívesen látott vendég. A vakondelhárító szerkezet az előbbihez hasonló elven működik. Másik változatát, egy körülbelül 10 ezer forintos darabot a földbe kell ásni. Ez az emberi fül számára érzékelhetetlen, de a vakond számára kellemetlen hang és rezgés segítségével egy húsz méter sugarú körben elriasztja e hívatlan állatokat. A túlságosan nagy beruházást nem igénylő, elemmel működő szerkezet megvásárlása előtt azonban érdemes megfontolni, hogy vendégünk, ha hagyják, óriási hasznot hajt a föld alatti kártevők eszegetésével. Így a – metróépítő” állatka elűzésével végső soron saját kertünknek ártunk.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop