A zsaluzatot akkor szabad elbontani, ha a beton annyira megszilárdult, hogy a szerkezet a saját súlyát és az elkerülhetetlenül szükséges terheket biztonsággal elbírja. A zsaluzat elbontásához szakember kell.
A friss beton nem alaktartó, ezért a kivitelezés során olyan ideiglenes szerkezettel kell határolni, amely a tervezett alakot, formát adja. Ezt a szerkezetet zsaluzatnak nevezzük. A zsaluzat a betonnal érintkező zsaluhéjából, valamint a zsaluhéjat megtámasztó és alátámasztó szerkezetekből áll. Kizsaluzás alatt azt értjük, amikor a zsaluzatot eltávolítjuk a betonról.
n Ellenőrzés, javítás
A zsaluzatra addig van szükség, amíg a segítségével készített betonszerkezet kellő mértékben meg nem szilárdul. Csak olyan beton- és vasbetonszerkezetet szabad kizsaluzni, amelynek a szilárdsága megfelel a kizsaluzáskori tényleges igénybevételnek.
Különös óvatossággal járjunk el olyan szerkezetek esetében, amelyek már a kizsaluzáskor a számított terhek nagy részét hordják, vagy átmenetileg más terhekkel (pl. beépítésre váró építőanyagokkal) terheltek.
Falak, pillérek és oszlopok oldalzsaluzatát mindig az általuk alátámasztott gerendák és lemezek zsaluzatának eltávolítása előtt bontsuk el.
A zsaluzat eltávolítása után gondosan vegyük szemügyre a kizsaluzott szerkezet. A beton felületét kalapáccsal kopogtassuk végig, mert gyakorlati tapasztalatok mutatják, hogy a felületi kéreg üreget takarhat.
Ha a kizsaluzás során a szerkezet teherbírását veszélyeztető hibát (pl. kavicsfészket, üreget) találunk, a munkát azonnal hagyjuk abba, és szükség esetén gondoskodjunk a szerkezet ideiglenes megerősítéséről. A hibát mutassuk meg az építkezés felelős műszaki vezetőjének, és csak ezután javítsuk ki. A zsaluzat elbontását csak akkor folytassuk, ha a hiba megnyugtató módon kijavítást nyert.
n Mit, hogyan, mivel?
Ha a pillérek, oszlopok és falak vizsgálata során semmiféle rendellenességet nem tapasztalunk, hozzáfoghatunk a dúcok ékelésének meglazításához. Az ékeket mindig az alacsonyabbrendű szerkezettől a magasabb rendű felé (pl. lemez – fiókgerenda – mestergerenda), valamint a szerkezet közepétől a felfekvések felé haladva lazítsuk meg. A dúcokat is ugyanilyen sorrendben távolítsuk el.
Konzolos erkélylemezek alátámasztásának elbontását mindig a lemez külső végén kezdjük, és onnan haladjunk a fal felé. A dúcok elbontása előtt ellenőrizzük, hogy az erkélylemez falban lévő vége megfelelően leterhelt-e.
Gerendákat a teljes kizsaluzás után 4 méter fesztávolságig a fesztávolság közepén egy biztonsági dúccal támasszuk alá. Ennél nagyobb fesztávolság esetén annyi dúcot állítsunk, hogy a szerkezet 2 méterenként legyen a biztonsági dúcokkal alátámasztva.
Lemezszerkezeteket csak 3 méternél nagyobb fesztávolság esetén szükséges alátámasztani. Ennél nagyobb fesztávolság esetén 12 m2 lemezfelületre egy dúcot állítunk, úgy, hogy a dúcok közötti távolság ne legyen több 6 méternél.
Ügyeljünk arra, hogy a biztonsági dúcok az egyes emeleteken egymás felett legyenek. A biztonsági dúcokat legalább 7 napig hagyjuk a helyükön. Amennyiben 12°C-nál alacsonyabb a napi középhőmérséklet, ezt az időtartamot – a kizsaluzási időponthoz hasonlóan – meg kell növelnünk.
A zsaluhéjat feszítővassal, vagy szükség esetén faékek segítségével távolítsuk el, úgy, hogy közben se a beton, se a zsaluzat ne károsodjon. Ügyeljünk arra, hogy a zsaludeszkák, ill. a hevederekkel összekötött zsalutáblák egész darabokban váljanak le a beton felületéről. A szerkezetet lehetőleg ütés, lökés és rázkódtatás nélkül zsaluzzuk ki.
A bontott zsaluzóanyagot ne dobjuk le, hanem kötegekbe összefogva kötéllel eresszük le. A leeresztett faanyagot szegetlenítsük, és tisztítsuk meg a betonmaradványoktól, majd helyezzük el az anyagdepóniába. Az ily módon kezelt zsaluzóanyagot újból felhasználhatjuk.
A teljesen kizsaluzott szerkezetet ne terheljük túl építőanyagokkal. Az építőanyagot ledobások, zökkenések és rázkódások nélkül szállítsuk, mert ezek károsan befolyásolhatják a beton szilárdulását.
n Mikor esedékes?
Ha a napi középhőmérséklet + 12°C és +20°C között van, akkor az oldalzsaluzatok kétnapos, a teherhordó zsaluzatok pedig 21 napos korban távolíthatók el legkorábban.
A napi középhőmérséklet az építéshelyen árnyékban mért napi legnagyobb és legkisebb levegőhőmérséklet középértéke. A hőmérséklet méréséhez célszerűen ún. maximum-minimum hőmérőt használjuk.
A napi középhőmérséklet csökkenésével, ill. növekedésével a kizsaluzási határidőket meg kell hosszabbítani, illetve meg szabad rövidíteni. A napokat +5°C és + 12°C középhőmérséklet között 0,7-es, 0° és +5°C között 0,3-as míg +20°C felett 1,3-as szorzóval vegyük számításba.
A kizsaluzás időpontját annyi nappal kell meghosszabbítani, ahány nap átlagos középhőmérséklete 0°C alatt volt.
Ha a kivitelezés gyorsítása érdekében hamarabb akarunk kizsaluzni, akkor a beton megfelelő szilárdságát törővizsgálattal kell igazolni. Ilyen esetben a szerkezet betonozása során próbakockákat kell készíteni (legalább 6 darabot), és azokat a szerkezet mellett kell tárolni. A próbakockákat erre feljogosított laboratóriummal kell eltöretni.
Hozzászólások