Az igényes ház tulajdonságai közül a homlokzatának is köszönheti minősítését. Ma már nem szorulunk rá, hogy a vakolatba ragasztott apró tükördarabokkal váltsunk ki kétes elismerést a házunkat mustrálókból. A technológiák és az anyagok széles kínálatából választhat a most épülő, de a felújítandó épület tulajdonosa is.
A ház homlokzati burkolatának az épületfizikai követelményeket és az esztétikai igényeket egyaránt ki kell elégítenie. Vagyis a falszerkezet – az időjárás viszontagságai elleni védelem mellett – meggátolja, hogy a külső nedvesség, csapadék a hőszigetelő rétegbe, vagy a teherhordó falazatba jusson, károsítva azt. Ha a burkolat vastag, árnyékoló funkcióval bír, tömege miatt csökkenti a szobák légterének felmelegedését is. A homlokzat színe, a felület struktúrája, a díszítőelemek mérete, formája pedig azonnal szembetűnő egyedi hangulatot ad a háznak.
n Már a vakolat
sem a régi
A homlokzat vakolással, burkolólapok felragasztásával, vagy szellőző légréses homlokzati burkolat felépítésével, szerelésével valósítható meg.
A vakolás – ehhez mindenki ért egy kicsit – – a leggyakrabban alkalmazott homlokzatképzési megoldás. Elvárás, hogy jól tapadjon az alaphoz (hőszigetelő lap vagy közvetlenül a tartófal), jó időjárás- és csapadékálló legyen. Ugyan helyben is készülhet, de előkevertet is használhatunk – ehhez csak vizet kell hozzáadni. Több rétegből áll: az első réteg a felület előkészítésére, a jó tapadáshoz; a második a tűzgátló és vízálló alapvakolat; végül a színvakolat, nagy szilárdsággal, jó víztaszító és páraáteresztő tulajdonsággal. Ezután következhet a felület színezése: egy anyagában színes, néhány milliméteres fedőréteg felvitele, vagy az előzőleg strukturált (dörzsölt, simított stb.) felületen színezőfesték alkalmazása.
n Tégla, mázas lap, terméskő
Kiegészítők a sarok-, lábazati és dilatációs profilok. Ha hőszigetelésre kerül a vakolat, üvegszövet közbeiktatásával kell felhordani a színvakolatot. A hőszigetelő vakolatok adalékanyag hozzáadásával érik el a kívánt hőszigetelési tulajdonságot. Viszonylag olcsó, és a többi burkolási lehetőségnél gyorsabban elkészíthető. A vakolatok 10-15 évente javításra szorulnak, míg a díszburkoló technológiák időtállóbbak, 50-100 évre is megoldást nyújtanak. Természetesen az anyagköltség és a munkadíj az utóbbi esetben jóval magasabb.
A kéthéjú rendszerekben a tartófalat egy külső homlokzatburkoló fal borítja, melyet közvetlenül a tartófalra, vagy az azt követő szigetelőrétegre kell ragasztani. A főfal hőszigetelésének már teljes értékűnek kell lennie.
Szabályos alakú, a csupasz téglafalra megtévesztésig hasonlító burkolat – klinkertégla-, mázas vagy anyagában színes lapok, idomelemek – , de szabálytalan alakú, felületű terméskövek is ragaszthatók a fal homlokzatára. Annak érdekében, hogy mindenütt egyenletes legyen a fugatávolság, a köveket – bár az élük nem szabályos – egymáshoz kell válogatni. Ha terméskővel készül a homlokzat, testesebb burkolatra kell számítani, miután a kövek is vastagabbak a gyártott burkolólapoknál. Felülete is sokkal egyenetlenebb.
A falazatra a gúzolást követő ragasztóhabarcsba kerülnek a burkolólapok, -kövek. Rozsdamentes háló, de rögzítő huzalok, horgonyok is segítik a rögzítést.
A falban lévő pára a fugákon keresztül távozik, ezért feltétlenül ügyelni kell a lapok közötti megfelelő távolságra.
n Légréses homlokzat
Igényesebb építőmunka a szellőző légréses homlokzat építése. A külső réteg ernyőként véd a csapadéktól, napsugárzástól. A burkolóelemeket önálló falként, megfelelő kötésekkel építik fel a szerkezet elé 3-4 centiméterre. A dilatációhoz az ablakok, ajtók fölé áthidaló szükséges. A falazat legalsó és legfelső során az egymást követő fugákat üresen hagyva, a – szellőzőrácson” át biztosítható a falak közti pára eltávozása. A pára a burkolólap belső felületére csapódik, de a légrésben kiszellőzik, így nem károsítja a tartófalat, szigetelést.
A burkolat korrózióálló acélszerkezetre vagy már előzőleg megépített, a homlokzat síkjáig érő betonalapra terhelődik, falba fúrt kampók tartják. A homlokzati fal építésére gyakorta téglából kerül sor. Burkolótéglákból vagy a szélesebb szín- és felületválasztékú, de drágább klinkertéglából és idomelemeiből választhatunk.
Megfelelő rögzítőelemekkel akár kőlapokat is szerelhetünk a falra. A nagy szilárdságú és így tartós gránit-, mészkő-, márvány-, porfirlapokból hatalmas a választék. A burkolókövek élei egyenesek, felületük csiszolt.
n Szerelt falak
Az eternit burkolóelemeket a tartószerkezethez csavarozzák, a nagy táblák éleit egymáshoz ragasztják. Családi házakhoz kistáblás burkolóelem javasolt. A terveknek megfelelően, méretre vágva készülnek az elemek, de házilag is vághatók. A táblák egymásra lapolva, a párnafa tartószerkezetre csavarozva rögzíthetők. 256 színből választhatunk palatáblát, hozzáillő színű csavarokkal.
Jelentős ára miatt a fém homlokzati burkolólemez elterjedése elsősorban az iroda- és középületeknél várható, de mindenképpen említést érdemel. A fémrendszerek könnyűfém- vagy acélpallókból, kazettákból, fémfóliával kasírozott szendvicspanelekből állnak. A fémburkolat teljesen párazáró, ezért fokozott jelentősége van a kiszellőzés biztosításának. Nagy páraterhelésű terek esetén párazáró réteget kell alkalmazni. A fémlemezt faborda vázra vagy acél tartóvázra lehet rögzíteni. Vízszintes vagy függőleges tartószerkezetre látható vagy rejtett rögzítéssel lehet szerelni. A fémlemez alumínium vagy acél, a szükséges tartóprofilok, takaró és rögzítő elemek is a rendszerek részét képezik.
Manapság divatos, ha vegyesen alkalmazzuk a különböző homlokzati burkolatokat. Megfelelően tagolva az üvegfelületeket a kővel, kerámiával, fával, fémmel, minél kevesebb vakolt felülettel, természetesen a változatosságot az ízlés szigorú kordájában tartva…
Hozzászólások