aA beton- és a vasaltbeton-szerkezetek a használat és a külső hatások következtében idővel meghibásodhatnak. A meghibásodást siettetik a légköri szennyeződések, a vegyi hatások (pl. a téli sózás), valamint a kivitelezéskor elkövetett hibák (pl. a nem kellően tömörített beton). Az időbeni orvoslásnak nagy szerepe van a későbbi jelentősebb költségek megtakarításában, és a szerkezetek élettartamának meghosszabbításában.
Környezetünkben számtalan betonszerkezettel találkozunk: erkélymellvéd, lépcső, épületlábazat, ház körüli járda, garázsbehajtó, térburkolat, kerítéslábazat stb. Javításukra bátran vállalkozhat egy-egy ügyesebb kezű tulajdonos. A felületi hibákhoz javítóhabarcsot, nagyobb felületű, mélyebb, vagy a szerkezet teljes keresztmetszetén átmenő hibás részek pótlásához javítóbetont kell használni.
A javítóhabarcs üzemben kevert, általában cement kötőanyagú, speciális összetételű keverék. A javítóbeton mosott, osztályozott adalékanyag felhasználásával készített termék, amely hobbi, száraz- és javító beton néven kerül forgalomba. Felhasználáskor ezekhez csak vizet kell keverni.
A javítóanyag és a javítandó beton közötti jó tapadás biztosítására a csatlakozó felületre ún. tapadóhidat hordunk fel. Ez általában cementkötésű, műanyagokkal kevert termék, amelyet vízzel tejfel sűrűségű péppé keverünk, majd sörteecsettel vagy kefével a csatlakozó felületbe dörzsölünk.
Hasonlóképpen nem javítható eredményesen pl. a gödrösödött betonfelület cementsimítással.
n A meghibásodás okai
A meghibásodásokat erőtani, kémiai és fizikai okok hozzák létre. Ezek közül a leggyakoribbak:
l a karbonátosodás
l az agresszív anyagok
behatolása
l a mechanikai kopás
l az ütő és ütközési
igénybevételek
l a túlterhelés
l az időjárás okozta károsodások
l a kivitelezési hibák.
Mindezek következtében a beton megreped, hámlik, feltáskásodik, morzsolódik, kopik, gödrösödik, lepattogzik, csorbul, törik, struktúrája roncsolódik stb. A betonba ágyazott fémeket pedig kikezdi a rozsda. A rozsdásodás a felületi rozsdán át egészen a fém keresztmetszetének kritikus csökkenéséig terjedhet; ez utóbbi már a szerkezet állékonyságát veszélyeztetheti.
n A meghibáso-dások javítása
A javítás a következőkből tevődik össze:
l a hibahely állapotának
felmérése,
l a laza beton eltávolítása,
l a betonba ágyazott fém
(betonacél, idomacél) feltárása,
l a feltárt fém rozsdátlanítása,
l a törmelék eltakarítása,
l a felület portalanítása,
l a fémfelületre rozsdásodást gátló bevonat felhordása, a beton nedvesítése, a tapadóhíd felhordása, a javítóhabarcs (beton) bedolgozása,
l utókezelés.
A laza betonrészeket egészen a szilárd betonig kell eltávolítani vésővel és kalapáccsal. A beton nedvesítésére azért van szükség, mert ellenkező esetben a beton elszívja a vizet a javítóanyagból, és ez csökkenti a tapadást. A jó tapadást ugyancsak megakadályozza, ha a kötőhíd felhordásakor a csatlakozó felület nedvesen csillogó, víztócsákkal tarkított. Ezért kell megvárni, amíg a felület matt-nedvessé válik. A javítóhabarcs (beton) bedolgozását a tapadóhíd kiszáradása előtt kell megkezdeni.
Bedolgozásakor az alábbiakat vegyük figyelembe:
l a környezet hőmérséklete +5 °C-nál magasabb legyen,
l közvetlen napsütésben, erős szélben és huzatban, valamint esőben javítást ne végezzünk,
l függőleges és fej feletti meghibásodások javításakor ügyeljünk az egy munkamenetben bedolgozható habarcs rétegvastagságra,
l megkeményedett javítóanyagot vízzel hígítani nem szabad.
Az utókezelés nedvesen tartásból és a kellő hőmérséklet biztosításából áll.
A javítóhabarcsok és -betonok az építőanyag és építő vegyi anyagokat forgalmazó kereskedőktől szerezhetők be.
Javítási példa:
Csorba lépcsőfok javításánál az első teendő egy befelé szélesedő, ék alakú fészek kivésése (lásd az ábrát). A törmelék eltávolítása és a fészek portalanítása után nedvesítés, szárítás. Ezt követően kell a kötőhidat sörteecsettel a fészek felületébe bedörzsölni. A fészket a javítóhabarccsal a kötőhíd száradása előtt kell kitölteni. A javítóhabarcs nem zsugorodó, célszerűen kissé duzzadó állagú legyen.
Hasonlóképpen javítjuk a műkővel borított csorba lépcsőt. Ebben az esetben a műkő anyagával megegyező habarcsot kell a fészekbe bedolgozni.
A javítóhabarcs konzisztenciáját úgy válasszuk meg, hogy az a rendelkezésre álló tömörítőeszközzel hézagmentesen bedolgozható legyen.
A javítóhabarcsok és betonok az építőanyag és építő vegyianyagokat forgalmazó kereskedőktől szerezhetők be. Mindig kérjük ki szakember véleményét, hogy melyik javítóanyag a legmegfelelőbb, s felhasználáskor vegyük figyelembe a gyártó előírásait.
Hozzászólások