Manapság a környezet védelme, a hosszú élettartam és az esztétikum jogos elvárás a tetőfedő anyagokkal kapcsolatban. Hazánkban hagyományosan a háztetők zömét kerámia tetőcserepekkel fedik. Vajon mi indokolja ezt a hűséget, ragaszkodást ehhez az évezredes múlttal rendelkező anyaghoz?
A tetők fedésének története egyidős az otthonok építésével – amióta az ember otthont épít, azóta védekezik az időjárási viszontagságok ellen tetővel, a tetők fedésének különböző technikáival.
A múlt
A tetőfedés kezdetlegesebb módjai után az i. e. VIII. században Kis-Ázsiában és görög területeken már alkalmazták az égetett agyagból készített cserépfedést, amely jó tulajdonságai révén a mai napig alkalmasnak bizonyult e feladatra. Az első égetett agyag cserépből készített tető az etruszkok ún. lakonikus tetője volt, ezt követte a szicíliai tető elnevezésű lécezett cseréptető. A rómaiak korintoszi tetője már a teljes birodalomban elterjedt. Európában a XII-XIII. században Franciaországban kezdtek el kerámiacserepeket égetni, ahol már a maiakkal nagyjából megegyező méretű tetőcserepeket készítettek. Ebben az időszakban jelent meg a ma kolostorfedésnek is nevezett barát-apáca cserépfedés. A hódfarkú cserepek elődjei voltak az ökörnyelv, illetve tehénszáj formájú cserepek. A 15. évszázadban a Gilardoni fivérek fejlesztették ki az első hornyolt cserepeket, majd a 19. században megjelentek a hornyolt cserepek és a lapos hullámos tetőcserepek.
Minőségi jellemzők
Hogy miért terjedhetett el ilyen nagymértékben az égetett agyagból készült kerámiacserép-tető, arra egyszerű a válasz: igen sok jó tulajdonsággal bír, melyeket más anyagokban nem lehet egyszerre megtalálni. A kerámiacserépből készített tetőfedések a külső hatások mindegyikének megfelelően ellenállnak. A csapadék ellen a kerámiacserép – vízzáró tulajdonsága révén – megfelelő védelmet nyújt, maximum annyi nedvességet enged át, ami az alátéthéjazat és a cserépfedés között könnyedén eltávozik. A szél ellen a cserép kialakításával lehet védekezni: könnyű formázhatósága révén úgy rakhatóak az egyes típusok, hogy nemcsak a mellettük fekvőkhöz kapcsolódnak, hanem az alattuk és felettük elhelyezkedőkhöz is.
Hogyan készül?
A kerámiacserép anyaga finom szemcséjű, káros kivirágzást vagy elszíneződést okozó szennyező anyagoktól mentes agyag, minőségétől függő mennyiségű soványító adalékkal keverve, hogy jól formázható legyen, és a szárításkor fellépő zsugorodása ne legyen több 6-8 százaléknál. Az alapanyagból szalagprésen vagy különleges sajtóval alakítják ki a cserepeket, majd szárítás után 1000-1100 oC-on kiégetik.
Természetes
A kerámiacserép környezetbarát építőanyag, hiszen természetes anyagokból: „föld (agyag) – víz (plasztifikálás) – levegő (szárítás) – tűz (égetés)” áll, és ennek megfelelően természethű, nincs károsanyag-kibocsátása. A kerámiacserép a melegség és komfortosság érzetét kelti.
A gyártási folyamat is környezetbarát, az anyag belső újrafelhasználása lehetséges. Az elemek tárolása egyszerű.
Ellenáll szélnek, fagynak, jégnek
Az anyag a környezeti hatásoknak kiválóan ellenáll, akárcsak a legtöbb természetes anyag. Sem fagy, sem savas eső, sem madárpiszok nem fog ki a kerámia tetőcserepeken. Vízzáró hornyaiknak, illetve a dupla fedésnek köszönhetően teljes vízzárást és széllel szembeni ellenállást biztosítanak a legnagyobb viharokban is. Kiemelendő az UV-ellenállóság (és színtartóság), a tűzállóság, fagyállóság és a magas mechanikai igénybevehetőség. Más tetőfedőanyagokkal szemben nincs szükségük mesterséges kémiai bevonatra a megfelelő védelemhez.
Gazdaságos
A kerámiacserép tetőfedések gazdaságosságára jellemző a hosszú használati élettartam (bizonyítottan kb. 80-100 év), a magas értékállóság (újra felhasználhatóság), a könnyű kezelhetőség (javításoknál és állagmegőrzéseknél).
A kerámiacserepek különleges, más tetőfedő anyagokra nem jellemző képessége a jó kiszáradó képesség. A magas hőmérsékleten történő kiégetés eredményeként ugyanis tömör szerkezetű, ugyanakkor az anyagban szabad szemmel nem látható apró légcsatornák (kapillárisok) képződnek, amelyekben a nedvességáramlás nagy sebességgel megy végbe és így a hajnali páralecsapódásból, vagy a csapadékból származó nedvesség gyorsan eltávozik a cserepekből.
Erre a tulajdonságra szokták mondani, hogy a kerámia tetőcserép „lélegzik”, ami javítja a beépített tetőtér téli-nyári klímáját, és jótékony hatású a fűtési energiafogyasztás és a nyári felmelegedés csökkentésére.
Sokoldalú
Legyen szó tetőfelújításról, tetőtér-beépítésről vagy új építésű háztetőről, a kerámiacserép alkalmazhatósága szinte határtalan. Egyes kerámiacserepek megfelelő alátéthéjazattal már 12 fokos tetőhajlásszögtől felrakhatóak a tetőre. A kerámiacserepek illenek a mediterrán stílusú háztetőkhöz is, így minden vásárló megtalálhatja az ízlésének és lehetőségeinek leginkább megfelelő tetőmegoldást.
Csekély súlyú
A kerámiacserepek agyag alapanyagukból következően könnyűek. Ebből adódóan takarékosabb anyagfelhasználással tudunk megfelelő tetőszerkezetet építeni, amely olcsóbb és kiváló statikai állékonyságot biztosít. Felrakásuk egyszerű és gyors.
Esztétikum, életminőség
A harmóniát sugárzó kerámia tetőcserepekkel otthonunk esztétikus és természetes megjelenést kap. Házunk, tetőterünk természetes mikroklímájával életminőségünk javul. A tégla falazatú és kerámia tetőcseréppel fedett épületek páraáteresztő tulajdonságúak, ezért egészséges életteret biztosítanak.
A jövő
A kerámiacseréppel a jövőt is biztosítjuk, hiszen szakszerűen elkészített tetőfedés esetén a gyártó fagyállóságra, víztartóságra, illetve méretpontosságra 33 éves garanciát vállal. A kerámiacserép generációkon keresztül szolgál, és biztosítja házunk, otthonunk értékállóságát.
Hozzászólások