A mosógép jobban tudja…

Mint minden háztartási gépből, napjainkban a mosógépekből is bőséges a kínálat. Olyasfajta szakkifejezések szédítenek bennünket, mint az öblítő stop, centrifuga stop, féltöltet program, aqua stop, water proof, aquatronik, meg hydromatic rendszer, habfelismerés, direct spray system és a többi.

 

 

Hogyan válasszunk mosógépet az elképesztő kínálat láttán – Először is: ne dőljünk be az elkápráztató, elegáns szín- és formatervezésnek, összpontosítsunk a használati értékre. Mennyi ruhát képes kimosni a gép, és milyen jól – Mennyi idő, víz és villanyáram fogy ehhez, és mennyire gondozásigényes a készülék –

 

 

Elöltöltős – nagyobb választék

Az első keverőtárcsás mosógépek korszaka után majdnem minden háztartásban presztízstárgynak számított a hazai gyártású felültöltős automata mosógép. Vízfelhasználása bőven száz liter felett volt, centrifugáláskor önálló életet élt, és programválasztékából legtöbbször csak egyet, kettőt használtak. Bár megszokásból sokan továbbra is ragaszkodnak a felültöltős készülékekhez, mára inkább az elöltöltős készülékekből nagyobb a választék. Nem kell tőlük idegenkedni, sőt talán több előnyük is van. Nagyobb méretű mosódobjukban lazábban, kevésbé gyűrötten helyezkedhetnek el a ruhák. Az „A“ kategóriás mosóhatású készülékek mosódobjában több, kidolgozottabb a furat, a hátlap is perforált, így a lúgtartályban előre feloldott mosószeres oldat finomabban porlasztva kerül a textil elemi szálaihoz. Található köztük már olyan modell is, amellyel a 40 fokon, teljes töltettel végzett mosás időtartama ötven percre rövidül, a 30 fokon végzett gyorsmosási program pedig mindössze 30 perc alatt biztosít alapos tisztítást. A titok abban rejlik, hogy a mosás megkezdésekor a mosószer már teljesen feloldott állapotban kerül kapcsolatba a textíliákkal, így a tiszta ruhában nem maradhatnak bőrirritációt okozó mosóporszemcsék.

Sulykol és görget

A felsővizes mosási technika bevezetésével a vizet a dob belsejében lévő vízemelő lapátok – egyfajta vízkerék módjára – felülről öntik a ruhára. Gépvásárláskor figyeljünk oda, hogy minél több furat legyen ezeken a lapátokon, és jó, ha keresztmetszetük aszimmetrikus. Ilyenkor a dob egyik irányú forgásakor az átnedvesített ruhát felemelik, majd leejtik. Ez a sulykoló hatás a pamut és lenvászon mosásánál jelentős. A másik irányú dobmozgáskor a ruhát finoman görgetik a dob alján. Ez a szintetikus anyagok, a kevert szál és gyapjú, vagy selyem esetén hasznos. Egyes csúcsmodellek dobjának felületét úgy alakították ki, hogy a textíliák és a dob között vékony vízfilm keletkezik, melyen lágyan siklanak a textíliák, így a mosás olyan finommá és kíméletessé válik, mint a kézi.
A nemesacél bordázat, a robosztus gördülőcsapágyas dobfelfüggesztés, a nemesacél dobüst, a szíjáttét nélküli direktmeghajtás a hosszú életet garantálja.

Ablak, fordulatszám

A másik, kívülről is látható fontos jellemző a betöltő ablak mérete és nyitási szöge. Egyes elöltöltős készülékek ablaka 180 fokban nyitható, és nyílása harminc centi átmérőjű. Könnyű betenni a ruhát, és ami még fontosabb, gyűrődés nélkül vehető ki a művelet végén. Ugyancsak figyelni kell arra, hogy a betöltő ablak nyitási iránya nem fordítható meg (tehát az ajtópánt és a zárszerkezet nem cserélhető fel), ezért az alaprajzi tervezéskor célszerű tudni, melyik készülék megvásárlását tervezzük, hogy elkerüljük a kellemetlen testhelyzeteket.
A különböző gyártmányok abban is különböznek egymástól, hogy egyszerre mennyi ruhát képesek kimosni. Az elöltöltős és felültöltős gépekbe általában 4,5-5,5 kg száraz ruhát helyezhetünk be, de vannak típusok, amelyek hét kilóval is megbirkóznak. Ezek a számok azonban csak a len és pamutszövetből készült dolgokra vonatkoznak, a szintetikus anyagok mosásához ajánlatos a megterhelést felére csökkenteni, a gyapjúholmiknál az egyharmadára. Nem elhanyagolható jellemző a mosódob forgásának maximális gyorsasága centrifugálás közben. A gépek többségénél ez 400-1200 fordulat/perc között ingadozik, noha néhány modell az 1600, sőt 1800 fordulat/percet is eléri.
Általános szabály, ha ruhaszárítónk van, minimum 800 fordulat/perc legyen a mosógép teljesítménye, mert a bennmaradó víz rontja a szárítógép energiamérlegét. Aki szeret hagyományos módon teregetéssel szárítani, megelégedhet a 400-as fordulatú centrifugateljesítménnyel, már csak azért is, mert szerényebb berendezés a nagyfordulatúak felébe kerül. A korszerű, elektronikus dobkiegyensúlyozó rendszerű gépek magas fordulatszámú centrifugáláskor sem táncolnak, ezért nyugodtan beépíthetők a konyha- vagy fürdőszobapult alá.
A felültöltős mosógépek fordulatszáma ritkán haladja meg az 1000 fordulatot. Szélességi méretük ugyan csak 40-45 cm, de mélységük és magasságuk általában megegyezik az elöltöltőssel. Természetesen a felnyitott tető helyigénye miatt nem lehet pult alá építeni, viszont kisebb fürdőszobákban praktikusan használhatók.
A vásárlókat az is érdekli, csendesen dolgozik-e a gép vagy zajos – A gyártók reklámértékként kezelik a „zajszennyezési“ mutatót, lármás portékát nem könnyű manapság eladni.

Programozhatóság

Nem kevésbé elhanyagolandó szempont a programozhatóság, a különböző speciális programok kínálata. A korszerű, egygombos programvezérlésű készülékeknél a programtárcsa állásai a mosandó textilfajtára beállítható hőmérsékleteket is tartalmazzák, és a kiválasztott programhoz centrifugálási fordulatszámot is ajánlanak, így szinte kizárt a helytelen beállítás. Az automatikus programot azok kedvelik, akiknek nincs idejük vagy kedvük egy-egy ruhatípusból teljes adagot összegyűjteni, illetve kisebb a gyakorlatuk a mosásban. Csupán szín szerint kell szétválogatniuk a szennyest, a megfelelő mosási és szárítási módszert (mosási, öblítési idő, vízmennyiség, centrifugálási fordulatszám, ill. szárítógépeknél a szárítás módja) a készülék automatikusan beállítja és gondoskodik a ruhák eredeti szépségének megóvásáról.

Amit eddig csak kézzel

A gyapjú- és selyemprogramon felül egyes típusokban olyan speciális programok is megtalálhatóak, mint a farmer, sportruházat, sötét színű ruhák, párna, függöny, új textília, impregnálás. Ezekre a berendezésekre eddig csak kézzel mosható ruhákat is rá lehet bízni. Erősen szennyezett ruháknál a mosás időtartamát az intenzív feliratú gomb megnyomásával mintegy 15-30 perccel meghosszabbíthatjuk, így még a komolyabb szennyeződések is eltűnnek.
A magasabb árkategóriájú mosógépekből nem hiányozhat a súlyautomatika, amely a ruha mennyiségétől és nedvszívó képességétől függően vezérli a vízfelhasználást, automatikusan beállítja a víz hőmérsékletét és a centrifuga fordulatszámát is. A legújabb mosógépeknek az sem okoz gondot, ha néhány ruhadarabot a mosás elindítása után kell betenni. Ilyen esetekre alakítottak ki egyes készülékeknél egy alacsony vízszinttel, és 50 °C-ig beállítható hőmérséklettel dolgozó programot, melyen tovább folytatható a mosás.
A vízbefecskendezéses funkciót a különösen kényes, eddig csak kézzel mosható, és nem vasalható textíliák számára fejlesztették ki. A szennyes ruhákat a mosás ideje alatt apró fecskendőkből vízpermet éri, ami már negyven fokon csúcsminőségű mosást biztosít, miközben hetven százalékkal kevesebb mosószer fogy.
A vasaláskönnyítő programmal ellátott berendezéseknél az utolsó centrifugálási fázis speciális lefutású, leállás előtt pedig néhány perces lassú dobmozgás lazítja fel a centrifugálástól összegyűrődött ruhákat.

Fuzzy-technológia

Sokat fejlődött a mosógépek elektronikája is. Az igényesebb termékekben az elektromechanikus szabályozó rendszert elektronika váltotta fel (mikro-áramkörök). Ennél is többet tud a Japánban tíz éve kidolgozott fuzzy-technológia. Ez mosáskor érzékeli a ruhaadag súlyát, a ruhákon rögzített chipekben tárolt információkat az anyagminőségről, bánásmódról, a mosandók nedvszívó képességéről, és az adatok birtokában meghatározza az optimális vízmennyiséget, a mosási időt, a kellő vízmennyiséget, hőfokot stb. Figyeli a mosás folyamatát, és azonnal beavatkozik, ha korrekcióra van szükség. Vezérli a forgódob mozgását, sebességét, ritmusát, szabályozni képes a centrifugálási fordulatszám felfutását, csillapítja, illetve kiküszöböli a káros rezgéseket, lengéseket, rázkódást. A technológiát a különböző gyártó cégek Fuzzy-Control, Fuzzy-Logic és egyéb elnevezéssel reklámozzák.
A felső kategóriába tartozó berendezésekkel még kis töltetnél is gazdaságos marad a mosás. Például öt kilogramm pamut ruha normál mosásakor (egy mosás, három öblítés) kevesebb, mint ötven liter víz fogy. Természetesen a mosóvíz felmelegítéséhez is ennek megfelelően kevesebb energia szükséges, ráadásul elkerülhetjük, hogy a helytelen kézi beállítás miatt ruháink maradandó károsodást szenvedjenek. Az energiatakarékosságról szólva érdemes tudni, hogy A+ osztályú gépek 1 kg szennyes ruha mosására tíz százalékkal kevesebb áramot fogyasztanak, mint az eddigi legjobbak.


Ezt követő cikkünk:
Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop