A Rókának nem volt teljesen igaza, amikor azt mondta a Kishercegnek: a lényeg sohasem látható. Van olyan, amikor épp a fedés a lényeg. Az otthon melege nem teremthető meg (akár hideg-) burkolatok nélkül. De a kőlap, a csempe (de a parketta, a padló, a tapéta – sőt idesorolhatjuk a festékeket is -) szerepe nem csupán esztétikai: épületállag-megóvó, komfortérzet-növelő, energiatakarékossági feladatuk szintén nem elhanyagolható. Alábbi összeállításunkban a kül- és beltéri terméskő, illetve kerámiaburkolatokkal foglalkozunk kiemelten.
Az elmúlt években Magyarországon ugrásszerűen megnőtt a természetes -, illetve hasított felületű kövek építőipari alkalmazása. A kereslet bővülésével a hazai kőféleségeken kívül sokféle import anyaggal is lehet találkozni.
Természetes igények
A Kárpát-medence időjárása felettébb mostohán bánik a kültéri burkolóanyagokkal. Bár a tavalyi tél igen enyhe volt, extrém esetben akár százszor is megfagyhat, illetve felengedhet egy felület. Mégis van lehetőségünk arra, hogy kerti útjainkat, járdáinkat, kocsibejáróinkat versenyképes árú hazai természetes burkolattal lássuk el.
Magyarországon – sajnálatos módon – elég kevés építőipari alkalmazásra alkalmas terméskő található: nincs például jelentős mértékű andezit-, illetve bazaltkockakő-előállítás. Ugyanakkor a nyugat-balatoni térségében található keszthelyi és karmacsi bányákból származó hasított homokkő – kedvező fizikai tulajdonságainak köszönhetően – akár térburkolatként is felhasználható. A lerakáskor csupán néhány szempontot kell ahhoz szem előtt tartani, hogy a járdánk, kerti utunk tartósan hibátlan állapotban maradjon.
• Térburkolatok, kocsibejárók építésénél, illetve egyéb vízszintes burkolatoknál ajánlatos a friss betonnal egyidejűleg lerakni a kőlapokat – gumikalapáccsal beütögetve -; de ha már adott a betonaljzat, a lapok utólag is beágyazhatók cementes habarcsba, illetve flexibilis, fagyálló ragasztórétegbe. A burkolatnak minimális lejtést feltétlenül biztosítani kell. A fugázás minden esetben csak ún. teli fugás megoldás lehet (a víz ne tudjon a burkolaton megállni).
• Csak megfelelő vastagságú, minimum 3-5 cm vastag követ szabad felhasználni.
• Térburkolatok és egyéb nagy felületű burkolatok készítésénél a megfelelő dilatációról mindig gondoskodni kell.
Vízszintes felületű homokkő burkolatoknál (például budakeszi homokkő) csak akkor javasolható a homokágyba fektetés, ha a vízelvezetés biztosítására megfelelő szűrőréteg kerül a térburkoló alá, és ha a kőzet vastagsága legalább 8 cm. A hazai édesvízi mészköveknél – azok nagyobb hajlítószilárdsága miatt – a szükséges vastagság pár centivel kevesebb is lehet.
Nyerskő a falon
Tekintsünk át a nyersfelületű kövek falburkolóként való felhasználásával kapcsolatos szempontok közül néhányat – a teljesség igénye nélkül. Nyers felületűnek azt a díszítőkövet tekintjük, amelyet nem csiszoltak, illetve políroztak, látható felületük hasított, tört, esetleg fűrészelt. Ezeknél a termékeknél a kőanyag színén kívül a felület egyenetlensége is hozzájárul az esztétikai összhatás kialakulásához.
Kőzettulajdonságok tekintetében a falburkolásra felhasznált kövekkel szembeni elvárások sokkal megengedőbbek, mint a térburkolatok esetében. Gondoljunk bele: míg egy térburkoló kőnek ellen kell állnia a rajta naponta megolvadó és megfagyó hólének, vagy akár a teherautó jelentette súlyterhelésnek, addig egy falburkoló követ maximum a csapóeső áztatja; belső térben pedig még a fagyállóság sem lényeges szempont.
Külső térben előszeretettel használunk terméskövet kerítések, támfalak, lábazatok és egyéb kerti tárgyak építésére. A terméskő, mint falazóanyag sokáig volt meghatározó építőanyaga az emberiségnek. Ma is ezeket a természetes felületeket próbáljuk reprodukálni, amikor burkolatként természetes követ alkalmazunk. A terméskő falazat építésének azonban több akadálya lehet, ilyen például a kivitelezés munkaigényessége, a megfelelő szakember hiánya, vagy a távol lévő bányából való szállítás magas költsége.
Szerencsére rendelkezésre állnak a hasított kövek, melyek akár 1 cm-es vastagságukkal több száz kilométeres távolságra is gazdaságosan szállíthatók. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ezek egy meglévő felületre – akár utólagosan is – felragaszthatók kőragasztó anyaggal vagy hagyományos habarccsal is. Az esztétikai értéken kívül egy kis karbantartási igényű burkolatot kapunk, amelyet nem kell festeni, és az eredeti színét is többé-kevésbé megőrzi hosszú évtizedekig.
A díszítőkövek belsőépítészeti felhasználására is egyre több példát látunk. Ilyen esetben az épület stílusán és a fal színén kívül a tervezett bútorokhoz is illeszkednie kell a felhasznált kőnek, mind színben, mind a felület kialakításában. (Egy erősen rusztikus belső kőburkolathoz például leginkább egy masszív tömörfa bútor képzelhető el.) Ma már a kőkereskedésekben a legkülönfélébb színű hasított kő kapható, így a színek kombinációjának csak a képzelőerő szabhat határt.
További kérdéseket vet fel a beltéri kőburkolatok tisztíthatósága. A kőanyag szemcsés szerkezete, felületének rusztikussága fordítottan arányos annak tisztíthatóságával. Egy selymes felületű mészkő esetében nem kell aggódnunk, hogy a kosz beeszi magát a pórusokba, viszont a porózusabb, durvább homokkő felületét érdemes valami felületlezáró anyaggal kezelni.
A kőburkolatok értékét – a természetes felületük és esztétikai értékük mellett – időtállóságuk jelenti. Ha kiválasztotta és szakemberrel beépíttette a megfelelő követ, akkor erre a célra csak bevizsgált, minősített és tanúsított termékeket használjon.
Bármilyen követ is választunk akár kívülre, akár belső térbe, a végeredmény szempontjából nagyon fontos tényező a kivitelezés minősége, a mesterember gondossága. A legegyszerűbb apró méretű – szinte hulladéknak számító – kőből is lehet csodálatos burkolatot alkotni tiszta és gondos munkával, és fordítva, a legszebb színű, nagytáblás, brazil kvarcitból készült burkolatot is tönkreteheti a lelketlen, figyelmetlen kivitelezés. Az ilyen falburkolatoknál főleg a fugázás az, ami kellő türelmet, anyagismeretet és odafigyelést igényel. A legjobb, ha ennél a munkafázisnál a megbízó is a helyszínen tartózkodik.
Hozzászólások