Parkettaburkolatok nélkül szinte elképzelhetetlen egy otthon kialakítása. Meleg tapintása, sokszínűsége bármely hangulathoz, stílushoz adhat kiindulópontot. A parketta egyként idézi meg a természet sokszínűségét és a polgári otthon eleganciáját.
De mit is takar a parketta fogalma – Parkettának az Európai Uniós előírások szerint a minimum 2,5 mm keményfa réteggel rendelkező burkolatot nevezünk. Tehát a laminált padlókat, illetve a furnér padlókat nem titulálhatjuk parkettának, mert ezek a felületek nem csiszolhatóak.
Minőségi különbségek
A parketta meghatározza az adott helyiség hangulatát. A parketta vásárlásakor el kell döntenünk, hogy már kész beépíthető, vagy helyszíni csiszolást és felületi kezelést igénylő hagyományos tömör parkettákat választunk. Ma már nem csak európai, hanem trópusi fákból is választhatunk tömör burkolatot. Ezt fix aljzathoz kell ragasztani a gyártó által meghatározott fajtájú ragasztóval, majd az ajánlott beállási idő után – amelyre minden fának szüksége van a termék vastagságától függően 1-3 hét – kezdődhet a lakkozott vagy olajozott felületi kezelés.
Választhatunk készre gyártott parkettát is, amely a kicsomagoláskor is olyan, mint az üzletben látott minta. Nem igényel utólagos megmunkálást. Lerakhatjuk ún. úsztatott eljárással – bepattintós vagy nútban ragasztós módszerrel -, fólia, parafa vagy habszőnyegre fektetve. Bizonyos parketták kizárólag leragasztandó technológiával rakhatók le.
Általában a drágább ár jobb faminőséget, illetve készparketták esetében magasabb megmunkáltságot jelent. Két, ránézésre azonos termék esetén az árkülönbség oka az lehet, hogy más a fák minősége, mérete, más színvonalú a megmunkáltságuk. Vigyázat, előfordulnak hamisítványok is, ezért nem árt, ha szakemberrel választjuk ki az anyagot. Ajánlott mielőbb megismerni a termékkínálatot és a technológiákat, hogy nehogy ne tudjuk befejezni a munkálatokat időben.
{gallery}images/stories/verysimple/padlot_fogtunk/f{/gallery}
Optikai hatások
A parkettaburkolat hangulata, színe és mérete is jelentősen meghatározza a kialakítandó felületet. A sötétebb parketta inkább szűkíti a teret, a világos színek viszont nappali, illetve közlekedőhelyiségek esetében bár melegek és kényelmesek, de érzékenyebbek, mint a mélyebb színek. A melegebb árnyalatokkal akár egzotikus, akár klasszikus hangulatokat is kialakíthatunk. A színeknek tehát meghatározó szerepük van. A válogatott parketta homogénebb felületet hoz létre, ezáltal jobban illik az elegáns és „zen hangulatok” kialakításához. A parketta felületek természetes faérzetet lopnak a környezetükbe, ezzel adva kellemes melegséget. Az apróbb elemekből összeállított burkolat mozgalmasabb hatást kelt, a nagyobb felületen pedig a hosszabb elemek érvényesülnek jobban.
A kisebb méretű elemeket hálószobákba, gardróbokba, gyerekszobába ajánljuk, viszont a nappaliban, ebédlőben, közlekedőhelyiségekben jobban mutatnak a méretesebb parkettalapok.
A méretüket tekintve ismerünk ún. ipari parkettát, lamella parkettát (szalagparketta), svédpadlót és hajópadlót. Ma már parkettaburkolatokat a különleges igénybevételű helyiségekben (fürdőszoba, teraszok) is alkalmazhatunk, sőt, a parkettaburkolatokat padlófűtéshez is ajánlhatunk. Persze, nem minden fafajta alkalmas padlófűtésre, ezért figyelnünk kell a gyártók által megadott technológiai ciklust.
Teraszra, fürdőbe is
Parkettákat alkalmazhatunk fürdőszobákban, szaunák és uszodák mellé is. Főleg ázsiai teak fát javasoljuk. Rendkívül fontos a beépítési technológia alkalmazása, és elengedhetetlen az olajos impregnálás. Az eljárás rendkívüli precizitást és szaktudást igényel, valamint a drága alap és segédanyagok miatt nem érdemes olyan szakemberre bíznunk a munkát, aki még nem készített ilyet. A fából készült teraszburkolatok egyre elterjedtebbek hazánkban is. Persze, a legjobb minőségű, azaz a legtartósabb és legkevésbé deformálódó fák kerülnek a legtöbbe. De még itt sem biztos, hogy minden fa megfelel teraszburkolatnak, és bírja az időjárás igénybevételét. A teraszburkolatnak használt pallók általában egymáshoz rögzítettek. Régebbi technológiáknál látszott a rögzítés, ma már clips-ekkel rögzítik a felső pallókat a párnafákhoz, így hozva létre egybefüggő, aljzatfúrás nélküli, lebegő burkolatot.
Hozzászólások