Mindenekelőtt gyorsaságával és rugalmasságával hódít az osztrák hitel. Sokak azonban hiú reményeket dédelgetnek a határon túli konstrukciókkal kapcsolatosan: azok ugyanis jellemzően nem olcsóbbak a hazaiaknál, ráadásul valójában csak a nyugati országrészben élők sorolhatók az ausztriai pénzintézetek potenciális ügyfelei közé.
Tagadhatatlanul vonzó hitelekkel rukkoltak elő a határon túli pénzintézetek azt követően, hogy e téren is megnyíltak a határok Magyarország és a többi uniós tagország között. Leginkább nyugati szomszédunk hitelintézeteinek rugalmassága csábította a hazai bankokra nehézkességük, s a nem ritkán lassú és körülményes ügyintézés miatt panaszkodó lakásvásárlókat, építkezőket. Sokan már-már csodát vártak a sajátos módon piacra lépő külföldi pénzintézetektől és ajánlataiktól. Mára kiderült, a lehetőség valóban adott, ám szembe kell nézni a korlátokkal is.
Gyors és rugalmas
Ésszerű, hogy a költözéshez vagy felújításhoz hitelt keresők a lehető legszélesebb körben tájékozódnak a szóba jöhető finanszírozási módokról, s ezek között számba veszik a Magyarországról is elérhető, ám határainkon túl működő pénzintézetek ajánlatait is. Tudható, hogy ezek jóval rugalmasabb konstrukciók, az osztrák bankok sokkal inkább figyelembe veszik az ügyfelek igényeit, s amennyire lehet, igazodnak a magyar ügyfelek elvárásaihoz is. Ez az, ami miatt rendkívül vonzóak az ausztriai bankok hitelei itthon – mondta Pichovszky Kristóf ingatlanszakértő.
Mindez már akkor érzékelhető, amikor befogadja a hitelkérelmet a pénzintézet. Az ügyfelek általában azt tapasztalják, hogy könnyebben tudnak olyan biztosítékot felmutatni, amit elfogad tőlük a bank fedezetként. Kevésbé kell tehát a hiteligénylőknek attól tartaniuk, hitelképesnek minősíti-e őket a bank, vagy látván, hogy nem tudnak több tízmillió forintos második ingatlant és további adóstársakat felmutatni, rögtön le is kell mondaniuk a remélt kölcsönről. Ugyanakkor ezzel egyidejűleg szigorúbbak is az ausztriai pénzintézetek, hiszen bár valóban könnyebben bólintanak rá a hitelfolyósításra, a megítélt összeg korántsem annyira magas, mint amennyire ezt legtöbben várják.
A legtöbb magyar ügyfél meglepetéssel veszi tudomásul azt is, hogy milyen rövid idő alatt kézhez kapja a megítélt összeget, s ez különösen sokat hozhat a konyhára, ha egy-két nap késlekedés további lakbérfizetési kötelezettséget jelent. A gyorsaság mellett pedig előny a barátságosabb kiszolgálás is, a fejlettebb piacgazdaságokban kevésbé kiszolgáltatott a hitelre váró, mint itthon – tette hozzá az ingatlanszakértő. Ahhoz, hogy nagyobb nyereségre tudjanak szert tenni, új ügyfelekre van szükségük, ez pedig valódi nyitásra, ügyfélorientáltabb termékek kifejlesztésére készteti a bankokat.
Korántsem biztos viszont, hogy ez a különbség hosszú távon is megmarad – véli az ingatlanszakértő. Ausztriában ugyanis – legalábbis részben – olyan bankok tevékenykednek, amelyek Magyarországon is rendelkeznek leányvállalattal, vagy éppen ugyanannak a nemzetközi hálózatnak a kötelékébe tartoznak. Törvényszerű, hogy előbb-utóbb az itthoni bankok is felismerik, csak akkor állhatják meg a helyüket a versenyben, ha lazítanak a gyeplőn, rugalmasabb termékekkel és szolgáltatásokkal jelennek meg a piacon. Várható például, hogy belátható időn belül változás következik be a biztosítékok elfogadásában és értékelésében. Ezt elősegítheti, ha ráébrednek a bankok, hogy nálunk nem kell nagy bukásokra számítaniuk. A magyar banki adósok ugyanis jellemzően jól fizető ügyfelek, időre és pontosan teljesítenek, s ezt egy nagyjából egy évvel ezelőtti KSH-felmérés is igazolja: eszerint a teljes portfólió 95 százaléka problémamentes volt a magyarországi bankok által folyósított jelzálog fedezetű hiteleknél.
Korlátozott kör
Gátat szab az osztrák bankszolgáltatások térhódításának a távolság. A legnagyobb probléma ugyanis, hogy ezzel a lehetőséggel nem élhet bárki Magyarországon, rendkívül korlátozott az a kör, amelyet az ausztriai pénzintézetek potenciális célcsoportnak tekintenek. A bankok ugyanis csakis a környező régiókban található ingatlanokat fogadják el fedezetként – hívta fel a figyelmet az ingatlanszakértő. Ennek pedig nem csupán az az oka, hogy nem hajlandóak nagyobb távolságra utazni értékbecslőik, hanem amiatt sem vállalkoznak szélesebb körben a hitelezésre, mert kizárólag biztos terepen szeretnének maradni. Azaz csak azokban a térségekben jöhet számításba számukra az ingatlan biztosítékként, amelynek jellegzetességeit, piacát jól ismerik, ahol kockázatmentesen meg tudják ítélni, mekkora értéke van a fedezetül ajánlott lakásnak, háznak vagy teleknek.
Nem olcsóbb
Nyugat-Magyarországon kiemelkedően sokan érdeklődnek az osztrák bankok hitelei iránt – tájékoztatott egy győri iroda értékesítési vezetője. Molnár Szabolcs adataiból kiderül, az ingatlant vásárlók 20-30 százaléka tudakozódik afelől, milyen feltételekkel és milyen kötelezettségekkel tudna kölcsönhöz jutni egy ausztriai székhelyű hitelintézetnél. Sokak számára vonzó, hogy ott nem veszik annyira komolyan a jövedelemigazolást, mint nálunk, tehát ha kérnek is ilyet a hiteligényléskor, nem kell arra számítania az ügyfélnek, hogy az azon szereplő összeg nagysága miatt utasítják vissza kérelmét. A határon túli bankok jellemzően jelzáloghiteleket folyósítanak, azok fedezete tehát maga az ingatlan, méghozzá olyan mértékben, hogy azzal ne vállaljon túl nagy kockázatot a hitelező. Az értékesítési vezető egyébként már találkozott olyan esettel, hogy valaki nem közvetlenül a nyugati országrészben lévő ingatlanhoz kért és kapott hitelt osztrák banktól, igaz, egyedi esetben.
Tagadhatatlan, hogy ez a hitel azok számára a legvonzóbb, akik szerepelnek a nem fizető adósok listáján: a Központi Hitelinformációs Rendszerben feltüntetettek ugyanis itthon nem, ám Ausztriában számíthatnak kölcsönre. Téved viszont, aki azt hiszi, az osztrák bankoknál olcsóbbak a hitelek, mint itthon. A kamatok tekintetében nincs különbség, s különösen igaz ez a devizahitelek térhódítása óta: a 4-5 százalék körüli kamatokkal nem versenyezhetnek az ausztriai termékek sem.
Hozzászólások