A fiatal tulajdonosnak, Fekete Lajos építésznek édesapjával közös vállalkozása tette lehetővé, hogy ő és testvére együtt tervezzék meg otthonaikat egy Buda környéki település természetvédelmi területtel határos, nemrég parcellázott részén. A családban többen választották élethivatásul az építész szakmát, jelenlegi házukat is úgymond közösen tervezték. Az építmény folyamatosan formálódott, míg elnyerte mai, a Bauhaus és a modern stílus jegyeit együtt mutató végleges képét.
Hogy a testvérek egymáshoz közel maradhassanak, ikerházat terveztek. Ám a homlokzatot szándékosan úgy alakították, hogy bonyolult megoldásaival elrejtse a látogatók elől az építmény jellegzetesen ikerház voltát.
Másik elképzelésük az átriumos szerkezet felé hajlott, e köré szervezték az épületet a hegytetőről jövő állandó légjárás miatt. A belső kerteket két, 19 oszlopból álló oszlopsor köti össze, köréjük csoportosul a többi épületben található helyiség. Az oszlopsor gerincként fogja össze a különböző tömegeket az alapjában szimmetrikus elrendezésű épületben. Lajosék lakása azonban egy 36 négyzetméteres emeletet is kapott, egy hasonló nagyságú kilátó terasszal. Ez lesz a ma még csak óvodás Marci otthona, aki cseperedvén, idővel kedvére hódíthatja meg ezt a gyönyörű világot, az Üröm környéki lankákat. A panoráma a telek adottságai mellett részben annak is köszönhető, hogy a tereprendezés során az egész épületet kiemelték, mintha egy szirten állna. – A megszokott normál sávalapok helyett itt fal alaptestek vannak, amelyek több réteget fognak át, így támfalként működnek, s helyenként másfél-két méter mélyek – – magyarázza a tereprendezés fortélyait a tervezőmérnök.
Annak ellenére, hogy csúszós, agyagos talajba helyeztek nagy terű alépítményeket, az ekkor gyakran jelentkező építkezési hibákat a kivitelező ügyesen elkerülte. A hegyről lecsorgó esővizet a hátsó kertben a háztól egy méterre, 50 centi mélyen beásott dréncső vezeti el a csatornába, amelyet kavicsréteg borít.
A tereprendezéssel a hátsó kertben sík terep jött létre, lehetővé téve játszótér kialakítását is. Háromféle babérmeggyet, smaragd tuját, télálló bambuszt, csavart füzet, nyírfát, vérszilvát, pampafüvet ültettek ide, az előkertbe pedig selyemfenyőt és a yukkát. Mindkét családnak van saját belső udvara, mely alkalmas az elvonulásra, ugyanakkor a hátsó rész egybefüggő maradt, itt akár közös kerti partikat is rendezhetnek.
Az épület pillérvázas szerkezetű, ez teszi lehetővé, hogy a belső tereket a szükségleteknek megfelelően akár egybe is nyithassák. A vasbeton födém fölött perforált deszkázat van. A fagerendákkal megtámasztott átszellőző fedélszék a szigetelés szempontjából padlásként funkcionál. A nagy üvegfelületek miatt sok árnyékoló szerkezet van az épületben, amelyek a fák felnövekedéséig jó szolgálatot tesznek a nyári nap perzselő sugarai ellen.
Külső megjelenését tekintve a ház több Bauhaus stílusjegyet is hordoz. Ilyen mindjárt a fal mellé fölhúzott zászlórúd, a kerek ablak, az egységesített, nagy felületű ablakrendszer, a halszálka jellegű pillérosztás. A formákat tekintve tehát az egységességre törekedtek, amely abban is megmutatkozik, hogy a 42 nyílászáróból mindössze három üt el a többitől. Az egyforma, mindenütt ötméternyi fesztávok és kiváltások miatt a ház viszonylag gyorsan, öt hónap alatt felépült. Az épület gyors befejezése tette lehetővé az abszolút mértékben is alacsony négyzetméterárat.
A tetőfedő anyagok közül azért esett a választás a cserép helyett a cinklemez borításra, mert az fokozottan veri vissza a napfényt, így kevésbé melegszik, egységesebb, jobban működő rétegrendet eredményez, valamint tartósabb is, mint a cserép. Ilyen alacsony dőlésszögnél a szél és a verőeső miatt nagyon fontos a teljes felületen való rögzítés. Mindkét lakás éjszakai és nappali jellegű belső tereit maga a bejárati ajtó határolja el. Jobbra van a vizesblokk, a háló- és a gyerekszoba, balra pedig a nappali és a vele egy térben lévő konyha, illetve lépcsőtér.
A berendezés stílusa alkalmazkodik ugyan a házhoz, de nem törekedtek végleges megoldásokra. A konyhabútort a feleség maga tervezte, a kivitelező pedig megépítette. A lakást otthonosabbá tevő egyik érdekes megoldás a konyha falán található három egyforma, egymás mellé elhelyezett óra, amelyek a nagyvilág három különböző táján lévő időt mutatják. Másik, kimondottan tréfás ötlet: az egyik Lajos utcai építkezésen feleslegessé vált tábla, amelyet a tulajdonos függesztett ki terasza falára.
Kreatív ötletekre vadászol, érdekelnek a magazinnal kapcsolatos hírek? Csatlakozz a Facebook-közösségünkhöz!
Hozzászólások