Az elektromos melegvíztároló kiválasztása

Bojlercsere során vajon foglalkoznak-e eleget az emberek a legáltalánosabban használt vízmelegítő-készülék megfelelő kiválasztásával? Pedig érdemes időt szánni rá. Hiszen a meleg vizet minden nap használjuk, és ha nem az igényeknek megfelelő készüléket választunk, egy apróságnak tűnő feladatból évekig tartó bosszúság születik. Ne bízzuk a feladatot a cserét végző szakira, vagy ne kizárólag az ár alapján válasszunk a legközelebbi barkácsáruházban. Az alábbiakban lássuk a legfontosabb mérlegelendő szempontokat!

Designed by Freepik

Űrtartalom – az egyik legfontosabb paraméter

A bojlerek kiválasztásának elsődleges szempontja az űrtartalom, mely meghatározza, hogy mennyi meleg vizet képes tárolni. A háztartás méretétől és az igényektől függően különböző méretű a megfelelő bojler. Egyedülállók számára, kis háztartásban akár a 30 literes villanybojler is elegendő, de ha már két fő szeretne lezuhanyozni, minimum 50 litereses melegvíztároló szükséges a komfortos használathoz. Ha a család létszáma 3-4 fő, 80 literes bojlerben érdemes gondolkodni, 4-5 személy esetén pedig már elengedhetetlen a 100-120 literes bojler.

Hatékonyság

Amikor a villamos áramot közvetlenül fűtésre használjuk, az közel sem az energiatakarékosság csúcsa. A nagy energiafogyasztású gépeknél, mint amilyen a melegvíztároló is, ezért fokozottan fontos a hatékony működés. Ennek eldöntésére vásárlás előtt nagy segítség lehet a termék energiacímkéje. A bojlerek energiahatékonyság alapján három kategóriába sorolhatóak. A hagyományos egy vízterű, megjelenés szerint foként hengeres formájú bojlerek a legkevésbé hatékony C kategóriába tartoznak. A köznyelvben lapos vagy slim kivitelű készülékek a B energiaosztályúak. Ennek szerkezeti oka az, hogy a modern lapos külső alatt két kisebb tartály lapul, amelyekben külön-külön egy-egy fűtőbetét helyezkedik el, és a bojler vezérlése dönti el, hogy a gyors melegvíz-szolgáltatás érdekében éppen melyik tartályt kell melegíteni. A kéttartályos forróvíztároló gyorsabban és több meleg vizet tud adni, azaz kisebb tároló is elegendő ugyanannyi melegvíz-szolgáltatáshoz. A legtakarékosabb „A” energiaosztályba az okosított „B” kategóriájú bojlerek tartoznak, amik meg tudják figyelni a fogyasztói szokásokat, és akkor melegítik a vizet, amikor azt használni szokták. Ezek a készülékek rendelkeznek távoli eléréssel is, ami tovább javítja a berendezés energiamérlegét, hiszen még jobban lehet igazítani a gép fogyasztását időprogram megadásával, illetve távolról történő ki- és bekapcsolással.

A bojlerek kiválasztásának szintén fontos szempontja a felfűtési idő, illetve az első zuhanyozáshoz elegendő melegvíz-biztosítási idő. A gyors felfűtésre az A és B hatékonysági kategóriába tartozó bojlerek képesek, az első zuhanyozáshoz elegendő meleg vizet viszonylag hamar képesek előállítani, úgy, hogy először csak az egyik tartályban lévő fele mennyiségű vizet melegíti, ezért már akár egy félóra után képes egy zuhanyozáshoz elegendő meleg vizet szolgáltatni.

Elhelyezés

A választás szempontja lehet a méret és elhelyezési lehetőség is. Ebben szintén előnyben vannak a modern, lapos kialakítású kéttartályos verziók, ezeket a legtöbb esetben függőleges és vízszintes helyzetben is lehet használni. A fűtőszál beépítése olyan, hogy mindkét pozícióban képes hatékonyan működni. Ha a rendelkezésre álló hely korlátos, akkor sok esetben ezek a bojlerek előnyben vannak.

Biztonság

A villanybojlerek biztonságos működéséhez fontos követelmények szükségesek mind elektromos, mind vízoldalon is. A nagy elektromos fogyasztás és a víz jelenléte komoly biztonsági feltételek meglétét követeli meg: az elektromos hálózatnak rendelkeznie kell úgynevezett életvédelmi relével, amit a köznyelv fírelének ismer. Ez a berendezés abban az esetben lekapcsolja a villanybojler elektromos ellátását, ha az áram nem rendeltetésszerűen folyna a készülékben, azaz megvédi a felhasználót az áramütéstől, ha a bojler meghibásodna. A nagy teljesítmény nagy áramerősséget is jelent, ami a rossz csatlakozásnál melegedést okozhat, ezért nagyon fontos, hogy a bekötést és az áramellátást biztosító lakás áramköre is megfelelően legyen kialakítva. Túlmelegedés elleni védelem is elengedhetetlen a jó működés érdekében, ez tulajdonképpen egy második termosztát, ami működésbe lép, ha a normál hőfokkapcsoló felmondaná a szolgálatot.

Víz oldalon is fontos figyelni bizonyos szerelvények beépítésére a biztonságos működés érdekében. Alapvetően három biztonsági elem szükséges: 1. legyen elzárószerelvény a bojler hideg víz oldalán, hogy elzárhassuk a vizet még a bojler előtt, amennyiben a készüléket szerelni kell; 2. legyen nyomáscsökkentő szelep, amivel megvédhetjük a bojlert a berendezés számára túl nagy hálózati víznyomástól; 3. legyen egy biztonsági szelep annak érdekében, hogy a bojler melegítése közben megnövekvő víztérfogat távozni tudjon a készülékből, mielőtt a megnövekvő nyomás túlterhelné a bojlert. A választás szempontja lehet a márka és a felhasználói vélemények is. Hiszen mire valók a jól hangzó funkciók, ha a felhasználók tapasztalata alapján idegesítőek vagy nem működnek? Ugyanakkor a jó vélemény, a hosszútávú tapasztalatok akár a magasabb ár ellenére is vonzóvá tehetik a terméket.

A villanybojlerek alapvetően igénytelen és akár évtizedekig társunk a háztartásban, ugyanakkor nagyon fontos a rendszeres karbantartásuk. A nagy elektromos fogyasztás, a magas hőmérséklet és nyomás mind a bojlerek használatának biztonságát befolyásoló tényezők. A rossz elektromos csatlakozás akár tüzet vagy áramütést is okozhat, a vízkőlerakódás csökkenti a hatékonyságot, növeli a fogyasztást és a felfűtési időt, tönkreteszi a fűtőbetétet. A nyomáscsökkentő és biztonsági szelep meghibásodása észrevétlenül óriási vízfogyasztást és könnyen magas vízszámlát okoz, vagy akár a bojler tartályát is tönkreteheti. A biztonság érdekében tehát nagyon fontos a villanybojlerek rendszeres, felelős karbantartásának elvégzése.

Hőszivattyús melegvíztárolók

Az elektromos áram környezetbarát és egyben energiatakarékos felhasználása melegítési célra a hőszivattyú használatával lehetséges. Ezek a berendezések alapvetően megújuló energiaforrásnak tekinthetők, hiszen működésük során nem állítanak elő „új” hőt, hanem egy ügyes trükkel a környezet hőtartalmát képesek a tartály belsejében lévő használati vízbe belekényszeríteni. A hőszivattyús melegvíztárolók víztérfogata általában magasabb a villanybojlerekénél, 200-250 literes tárolótérfogattal rendelkeznek. A gép működése közben a környezetében hűs levegőt állít elő, ami akár hűtési, szellőztetési célra is felhasználható. A berendezés a hagyományos villanybojlerekhez képest harmad-, negyedannyi villamos energia felhasználásával is beéri. A hőszivattyús gépnek is vannak korlátai, mindenre és mindenhova nem jó. A helyigénye nagyobb, mint egy villanybojlernek, nem lehet falra szerelni, és a jó energiafogyasztás érdekében nem alkalmas 45-50 °C-nál magasabb hőmérsékletű használati meleg víz előállítására. Előnye, hogy nagy melegvíz-kapacitása van, rendkívül alacsony fogyasztású, programozható, és alkalmas úgynevezett H-tarifás áramszolgáltatáshoz való csatlakoztatásra, ami még tovább csökkenti az üzemeltetési költségeket, hiszen a H-tarifás áram ára töredéke a normál nappali áramnak.


Ezt megelőző cikkünk:

Hozzászólások

0
    0
    Az Ön Kosara
    Your cart is emptyReturn to Shop